Published on: 04 Temmuz 2018 Konuk Yazar 1 Yorum
Okuma Sayısı : 360

Online eğitim platformu dediğimde aklıma ilk gelen öğrenmektir. İnsan dünyaya öğrenmek için gelmiş desek yalan olmaz. Yaşamak için öğrenmeye ve eğitilmeye hepimiz ihtiyaç duyarız. Hayatını devam ettirmek isteyen her birey yeni şeyler öğrenmeye muhtaçtır. Gerek mesleki anlamda gerek hayatı kavrayabilme anlamında farklı ortamlarda farklı bilgiler elde ederiz. Bir ebeveyn evladını iyi yetiştirebilmek için, bir usta çırağını kalfa yapabilmek için, bir öğretmen öğrencisini iyi eğitebilmek için emek sarf eder. Bunları yaparken belli bir bilgi haznelerinin olması öğretmeye yetmeyebilir. Bu bilgiyi karşımdaki kişiye nasıl aktarırım sorusunun cevabını herkes merak eder. Ve bunun içinde yaşam boyu öğrenmeye herkes ihtiyaç duyar. Çünkü yaşantımızın en önemli meselelerinden biri eğitimdir. Her ülke gelişimini eğitim ve öğretim ile tamamlamaktadır. Sadece öğretim bilginin temelleştirilmesinden öteye geçmez. Bunun yanında kişisel gelişime katkı da bulunacak eğitimlerle de destek sağlamak refah düzeyini artırmakta önemli bir etkendir. Kişinin gelişimine katkı sağlayacak olan bu eğitimler günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle online ortamlarda da kendisini göstermeye başlamıştır.

Online Eğitim Platformu ve Kapsamı

Online eğitim günümüz dünyasında hayatımızın büyük bir alanını kaplamaktadır. Artık insanların uzaktan da olsa bir tık ile ulaşabileceği kadar yakınında bir eğitim hayatı bulunmaktadır. Bir fiil kursa giderekte gelişime katkı sağlayan bu eğitimler, kursa gitmeye imkanı olmayan ev hanımları ya da çalıştığı için vakti olmayanlar içinde online eğitim dünyasında ulaşılabilir hale gelmiştir. Bir toplumun dünyada gelişmiş ülkeler arasında sayılabilmesi için sadece tek bir alanda ileri düzeyde gelişim sağlaması yeterli değildir. Bu sağlıksız bir yaklaşım olacaktır. Bu nedenle sanayi, tıp, eğitim, siyaset, tarım, ekonomi gibi birçok alanda gelişim sağlanması gerekir. Peki bunu nasıl başarırız? Tabiî ki eğitim öğretime destek verip yeniliklerle donatılmış eğitim dünyasına katkılar sağlayarak başarırız. İlerleme kaydedebilmek için farklı metotlar deneyerek en iyisini bulmak ve yeniliklere açık olmak temel öğretilerden birisidir.

Online Eğitim ve Gelişimi

Küreselleşmenin etkisiyle gelişen teknoloji tüm dünyada rahat bir şekilde ulaşılabilir bir duruma gelmiştir. Her gün yeni bir modeli çıkan telefonlardan tutun da, tablet ve bilgisayarlara hatta robotik uygulamalara kadar ileri düzeyde gelişmeye devam eden bir dünyada yaşıyoruz. Düşünsenize bundan otuz yıl önce kaç kişinin cep telefonu vardı veya kaç evde televizyon bulunuyordu? Günümüz dünyasında ise neredeyse her evde iki televizyon ve tüm aile üyelerinin elinde cep telefonları bulunmaktadır. Yirmi otuz yıl dediğimiz çok uzun bir süreç olmamasına rağmen bu değişimlerin yaşanmış olması, gün geçtikçe gelişimlerin kendisine yenilerini ekleyeceğini görebilmemize işaret etmektedir. Peki sizce teknoloji bu kadar içimize girmişken bu durumu iyi yönde ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmemiz zor mudur? Hayır! Online eğitim platfomu sayesinde kendimize yeni bilgiler eklemenin ve kendimizi eğitebilmenin tadını sonuna kadar çıkarmalıyız. Sizce de artık “işten güçten vakit bulamıyorum”, “çocuklarla uğraşırken kendime zaman ayıramıyorum” safsatalarına bir son vermenin zamanı gelmedi mi? Sizinde kendinize güvenmeniz, mutlu hissetmeniz, gelişen dünyaya “ bende buradayım!” diyebilmeniz için bir çareniz ve umut ışığınız var. Şimdi gelelim online eğitim nasıl işler ve bize neler kazandırır incelemeye.

Online Eğitim ve Gelişimi

Günümüzde Online Eğitim

Online eğitim günümüzde eğitim dünyasının vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir. Kişisel gelişimden mesleki kurslara varana dek her türlü eğitimi bulmanız mümkündür. Her kesimden bireyin, kendisine uygun bir alan bulabileceği aşikardır. Eğitmenler canlı ders imkanı sunarken aynı zamanda derslere sizinde katılımınızı sağlayarak sorularınızı en iyi şekilde cevaplandırmaktadır. Hatta katılım sağlayamadığınız derslerin tekrarını izleyebilmenizde mümkündür. Eğitmene dersten sonrada sorularınızı sorabileceğiniz ve diğer kursiyerlerle de iletişim kurup bilgi alışverişi yapabileceğiniz mükemmel bir platformdur. Yüz yüze eğitimden eksik bir yanı olmamakla beraber dersleri tekrar izleyebilme imkanını sunması açısından tercih edilmesi gereken bir sistemdir. Fırsat eşitsizliğine çare olan bu sistem aynı zamanda bireyin isteklerine ve toplumsal gelişmeye yönelik sorunlara da bir cevap niteliği taşımaktadır.

Online eğitim yaşam boyu öğrenmeyi ve öğretmeyi hedeflerken hem topluma hem bireye katkı sağlayan bir yapıyla kendisini geliştiren bir süreç izlemektedir. Zaman ve mekan fark etmeksizin herkesin dilediği gibi ulaşabileceği bir aktivite olmasıyla evrensel bir nitelikte kazanmaktadır. Geleneksel örgün eğitimde bulunan gerek sistemsel sorunları gerek bireyin eğitime katılamama sorunlarını en aza indirgeyerek eğitim veren bir sistemdir. Beyaz tahtasıyla, yorum yapabilme özelliğiyle ve forumlar sayesinde kursiyerler eğitmenle rahat bir iletişim kurabilme imkanıyla karşı karşıyadırlar. Eğitim süreci sonlandıktan sonra yine internet üzerinden online olarak yapılan sınavlarda başarı sağlayan kursiyerlere sertifika alma hakkı da tanınmaktadır. Şayet kursiyer sınavda istenilen başarıya ulaşamazsa aynı eğitimi tekrar alabilme şansına sahiptir. Başarıyla tamamlanan programların sertifikalarını diledikleri gibi iş hayatında da kullanabilirler. Bunun yanında asıl önemli olan kaliteli bir eğitim almış olmanın rahatlığı ve memnuniyetidir. Siz hala online eğitim veren bir kursa kayıt olmadınız mı? Bir tık ile ayağınıza gelen bu fırsata hayır demeyin. İlle de eğitim ille de eğitim!

Yazar: Sosyolog Şeydanur EROL

 • online eğitim ,
 • online eğitim almak ,
 • online eğitime nasıl katılırım ,
 • online eğitim faydaları ,
 • online eğitim giderleri ,
 • online eğitimin başarısı ,
 • online eğitimin kalitesi ,
 • online eğitim kursları ,
 • online eğitim masrafları ,
 • online eğitim nasıl yapılır ,
 • online eğitim platformu ,
 • online eğitim programının seçimi ,
 • ücretsiz online eğitimler
Yorumlar(1)
Yorumlar
5,0
Ortalama Değerlendirme
%100
%0
%0
%0
%0
Değerlendirmeler
M. C.
17.Ağustos.2018

Tebrik ederim.

Yazar
  Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı