Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Nedir? Ne Değildir?

16 Temmuz 2018, 844 defa okundu.
Online Eğitim Nedir? Ne Değildir?
Online Eğitim Nedir? Ne Değildir?

Herhangi bir sebeple yüzyüze eğitim alma imkanı olmayan bireylerin internet üzerinden eğitim almalarını sağlayan bir sistemdir.
Online(uzaktan) eğitim, aslında yeni bir kavram değil. Tarihte “öğrenciler” ve “öğretmenler” birbirleri ile aynı noktada olmadan da bilgi alışverişinde bulunmuşlar. Tabi ki bunun için aracılar, mektuplar vesaire kullanılmış. Bugün bu sistemle birlikte artık ilgi alanınıza, kazanmak istediğiniz mesleki beceriye, kendinizi geliştirmek istediğiniz alana göre kaliteli bir online içerik bulmak hiç de zor sayılmaz.

Online Eğitim Nedir?

Online eğitim ile klasik eğitim arasındaki en belirgin olarak değinebileceğimiz fark, şöyle ki bireylerin işlerini ve özel yaşamlarını terk etmeden hiç başlayamadıkları ya da yarım bırakmak zorunda kaldıkları eğitimlerini (ilköğretim, ortaöğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve mesleki gelişim kursları) tamamlayabilmeleridir. Uygulamalarda, özel olarak hazırlanmış ders kitapları, televizyon, radyo ve bilgisayar programları kullanılmaktadır. Özetle bu sistemi "kullanıcı dostu" olarak tanımlamak hiç de yanlış olmaz.

Online eğitimin sayılamayacak kadar çok faydası bulunur. İşte bunlardan bazıları:

Online Eğitim Faydaları

Zaman

"Asla zaman bulamayacağım!" diye sitem etmeyi bir kenara bırakacağınız bir zamandayız. Kurslara veya derslere artık online eğitim ile ulaşabiliyoruz. Kendimize fayda sağlayan bilgiler parmaklarımızın ucunda! Ne denli zor olabilir? Belirli bir meslek sahibisiniz. Peki ya hayalinizdeki meslek değil ise? Bunun için almanız gereken eğitim ile birlikte şu anki çalışma hayatınızı bırakmanız isteniyor olabilir. Fakat online eğitimler ile birlikte artık şu an çalışmakta olduğunuz işinizden ayrılmanızı hiçkimse istemez ve siz de bunun seçimini yapmak zorunda kalmazsınız.

Online Eğitim Nedir?

Teknoloji

İşitsel, video ve görsel ekipmanlar ile birlikte yüzyüze eğitim hissi verir. Sorularınızın cevaplarını anında alabilirsiniz. Eğitimciler ile öğrencinin basit bir şekilde iletişim kurma olanağı vardır. Öğrenme ortamı bilişim kolaylıkları ile desteklendiğinde eğitimci ile öğrenci arasındaki etkileşim üst düzeylere çekilebilmektedir. Bunun yanısıra öğrenmenin kalıcılığı artmakta ve öğrenenin kontrol edebildiği hatta seçebildiği yardımcı ders unsurları öğrenme ve kavrama hızını artırmaktadır. Öğrencinin, öğretmen ve diğer öğrenci arkadaşları ile hızlı bir etkileşimde olmasına olanak tanır. Sanal öğretim sistemleri ile dağıtılan bilgi süreklilik ve güncellik arz ettiğinden yaşam boyu öğrenim olanaklı imkân sağlanır.

Online Eğitim Nedir?

Mekan

Öğrenciler ve eğitimi veren kişinin aynı zamanda, aynı mekanda bulunma zorunluluğu yoktur. Yemyeşil bi parkta da olabilirsiniz, evinizdeki konforda ya da iş molalarınızda bulabildiğiniz
her fırsatta derslerinize göz atabilirsiniz. Bir yere kalkıp gitmenize hiç gerek yok. Klasik dershanelerin, sınıfların, amfilerin psikolojik baskısı da bulunmadığı için öğrenci verimli olduğu mekânlarda öğrenim sürecine devam eder. Farklı coğrafyalardan öğretmenlerden dersler alabilir. Öğrenci, Tekirdağ'daki eğitimcinin yanına gitmeden Konya'dan eğitimine katılabilir.

Online Eğitim Nedir?

Özgürlük

Yarın sabah sınavın olduğu için alarm kurmuyorsun, erken kalkmak zorunda değilsin. Sınava yetişme stresini bir kenara bıraktıktan sonra... Pijamalarla girdiğin bir sınavın oldu mu daha önce? İşte bu, sunulan en güzel özgürlük galiba. "Derse yetişemedim, içeriye almadı" gibi bir derdin asla yok. "Dikkatini buraya ver!" gibi zorlamalara da yer yok bu sistemde. Hangi koşullarda eğitim almak istediğine sen karar veriyorsun. 

Online Eğitim Nedir?

Daha Az Maliyet

Ücretsiz online eğitimlerin, kullandığınız internet haricinde hiçbir maliyeti olmuyor. Yanısıra eğitim masraflarında önemli yer tutan yol masraflarını ve barınma, yemek gibi diğer harcamaları önemli derecede azaltmaktadır.

Özel Bireylerimize İmkanlar Tanır

Bedensel engeli bulunması sebebiyle eğitim hayatını tamamlayamamış bireylerimize almak istedikleri eğitimlerde büyük kolaylık sağlar. Üstelik yalnızca bilgisayar ve telefon ekranlarından.

Online Eğitim Nedir?

Kişisel Gelişim

Kendini geliştirmek istediğin her konuda eğitimler bulabilirsin.  İşitme engelli bir arkadaşınla iletişim kurabilmek ve onu daha iyi anlayabilmek için bu tür bir eğitime ya da kendinizde olumlu görmediğiniz bazı kötü yanlarınızı köreltmek için kişisel gelişim ile ilgili eğitimlere katılabilirsiniz.

Yavaş Öğrenmeyi Dert Etme

Hepimiz bazı konuları, bazı kelimeleri hatta çok şeyi bir defada anlamayabiliriz. Ortada kendini üzecek hiçbir şey yok. Merak etme. Yalnız değilsin. Bunlar bir senin başına gelmiyor.  Canlı derslere katıldığında kaçırdığın veya anlayamadığın zamanlarda bu videoları istediğin sayıda tekrar izleme fırsatın bulunuyor. Böylece sınıf içindeki tüm öğrencilerin aynı zekâ ve istek düzeyinde kabul edildiği yüz yüze öğretim ortamındaki sıkıntılar aşılabilmektedir.

Online Eğitim Nedir?

Özgeçmişine Artılar Kat

Özgeçmişinde aldığın online dersler, katıldığın online kurslar ve bunların sonucunda sahip olduğun sertifikalar işine yarar. Yapmış olduğun iş başvurularında yeni şeyler öğrenmeye açık olduğunun farkedilmesi işe alım sürecinde ön sıralara geçmene sebep olacaktır. 

Yeni Deneyim

"Hep merak etmişimdir." diyerek öğrenmek istediğin birçok bilgi bu tür eğitimlerde mevcut. Elde ettiğin kazanımlar belki yeni bir hobi ya da yeni bir iş elde etmende yardımcı olacaktır.

Bizim Zamanımızda...

Şu kalıpla başlayan cümleleri her birimiz duyduk öyle değil mi? Bizim zamanımızda bu olsaydı, bunu yapardık. İmkan yoksunluğuyla imtihan olmuş büyüklerimiz... Artık sizin de zamanınız! Buyrun online eğitimlere, eksik gördüğünüz gereksinimlerinizi tamamlayın.

Bu kadar imkanımız var ise, kendimize çok şey katabiliriz demektir.
Eksiğiniz değil, fazlanız olsun.
Üstelik oturduğunuz yerden!

Yazar: Nursinem Avcı

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Cihan Çakmak
17 Ağustos 2018
5.0

Online eğitimin zaman kavramını seviyorum.