Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Nedir? Nasıl Ders Yapılır?

21 Ağustos 2020, 26203 defa okundu.
Online Eğitim Nedir? Nasıl Ders Yapılır?
Online Eğitim Nedir? Nasıl Ders Yapılır?

Eğitim yaşantısında teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok yenilik meydana geldi. Online eğitim bu yeniliklerden birisidir. Aslında online eğitim, ders veren kişi ile öğrencinin aynı ortamda bulunmadığı eğitim sistemini anlatan bir terimdir. Bir çoğumuz bu sistemleri kullanarak kendimizi geliştirmek istediğimiz konularda eğitim almak için online eğitim veren kurumları ve dersleri araştırarak ücretli veya ücretsiz bu eğitimlere katıldık.

Online Eğitim Nasıl Yapılır?

Video, ses, grafik, bilgisayar, çoklu ortam teknolojisi gibi araçların yardımıyla, online olarak uzaktan bağlanılarak yapılmaktadır. Tam zamanlı çalışanlar ve yurtdışında eğitim görmek isteyip buna imkân bulamayanlar için uzaktan online eğitimler ideal seçeneklerdir.

Online Eğitim Sisteminde Dersler Nasıl İşlenir?

Dersler eğitim kurumlarının belirlemiş olduğu 3 farklı yöntem ile işlenebilir.

Eş zamanlı dersler: Genellikle sanal sınıf ortamlarında eğitmen ve öğrenci grubunun aynı anda bulunduğu ve öğretim faaliyetini gerçekleştirdiği modeldir.

Eş zamansız (ayrı zamanlı) model: Ders kitapları, video ve ses dosyaları gibi çeşitli öğretim materyalleri öğrencilere sunulmuş olur. Bu sayede istediğiniz zaman, kendi hızınıza göre öğrenme faaliyetini bireysel olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Karma model: Eş zamanlı ve ayrı zamanlı modellerin aynı eğitim programı içerisinde uygulandığı modeldir.

Online Eğitimlerde Sınavlar Nasıl Yapılır?

online eğitim nedir, online eğitim nasıl yapılıyor

İnternet ortamında gerçekleşen sınavların yine eğitim kurumu tarafından belirlenen ve önceden duyurulan kurallara göre yapılmaktadır.

Online eğitim, kendi içinde sınırları barındırmayan bir eğitim sistemidir. Zaman ve mekândan bağımsız,her yaş grubundan öğrenmeye açık kişilere bilgi aktarımı sağlamaktadır. İnterneti olan herkes bazı teknolojik cihazları kullanarak bu eğitimden faydalanabilmektedir.Bu kadar kolay bir online eğitim sisteminin,hayalden öteye geçerek gerçek olması her insanı kolayca etkilemektedir.Bu konu üzerinde sizin de düşünmenizi sağlayacak olan Nelson Mandela’nın şu sözünü paylaşmak isterim: “Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.” Mandela yalnızca eğitim ile koca bir dünyayı değiştirebileceğini düşünüyorsa, siz neden kendi sınırlarınızı aşamayacaksınız? Hayatınızın akışını neden değiştiremeyeceksiniz? Tüm bunları gerçekleştirebilmeniz için yapmanız gereken tek şey Mandela’nın güçlü silahından faydalanmak. Bunun için online eğitim konusunun  daha derinine inelim. Böylelikle kafanızda hiçbir soru işareti kalmasın ve bir anda kendinizi bu eğitim sistemi içerisinde bulun.

online eğitim nedir, online eğitim nasıl yapılıyor

Online Eğitim Tarihçesi

Online eğitim sistemi öncesinde, dünyada 100 yıl önce posta yoluyla eğitim şekli denendi. Ardından radyo ve TV yayınları yapıldı ve sonrasında  öğrencilere daha kaliteli eğitim vermek için dersler CD’ye kaydedildi. Türkiye’de ise 1927 yılında online internet yaygın olmadığından mektupla okuma yazma fikri ortaya çıktı. Ancak öğretmen olmadan eğitim olmaz düşüncesi toplumda yaygın olduğu için uygulamaya geçmedi.1992’de Açıköğretim Lisesi öğretime başladı.2016’dan bu yana da her geçen yıl hem Türkiye  hem de tüm dünya online eğitim konusunda bilinçlendi. Eğitim kurumları, üniversiteler,enstitüler online eğitim hizmeti vermeye başladı ve insanlar bu eğitimden faydalanma şansını yakaladı.

Online Eğitim Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Online eğitim fiziki mekân ve zaman sınırı olmadan,internete bağlanabilen herkesin,istediği ortamda bilgisayar,akıllı telefon ya da tablet gibi teknolojik cihazları kullanarak bilgiyi alabildiği bir eğitim sistemidir.Eğitime online kayıt yaptırırken,kurumun eğitim politikasına bağlı olarak belirli bir ücret ödenir ya da eğitim tamamen ücretsiz olur.Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaparsınız.Karşınıza size özel bir panel çıkar.Buradan derslerinizi takip edersiniz ve aldığınız eğitimle ilgili ders materyallerine ulaşırsınız.Belirli gün ve saatlerde uzman eğitmenlerin verdiği canlı dersleri takip edersiniz.Ders sırasında eğitmene soru sorar ve derse aktif bir şekilde katılırsınız.Böylece etkili bir öğrenim sağlamış olursunuz.Canlı dersler dışında eğitim panelinizde bulunan ders videolarını izlersiniz,ders notlarını indirirsiniz.Canlı derslere katılamazsanız bile sonradan sisteme yüklenen  ders videolarını konuyu tam anlayana kadar tekrar tekrar izlersiniz.Eğitim panelinde bulunan alıştırmaları,ödevleri yaparsınız ve konuyu daha iyi kavrarsınız.Ayrıca eğitmenlerle sistem üzerinden mesajlaşarak sorularınıza daha kısa zamanda cevap alırsınız.Belirlenen eğitim süresinin sonunda online sınav uygulanır.Kurumun belirttiği sınav geçme şartlarını sağladığınız takdirde başarı sertifikanızı alırsınız. 

Online Eğitim Nereden Alınır ve Hangi Alanlarda Verilir?

online eğitim nedir, online eğitim nasıl yapılıyor

Türkiye’de online eğitim veren birçok eğitim kurumu, üniversite ve enstitü mevcuttur.Bunları internet üzerinden araştırabilir ve bu yerlerle iletişime geçebilirsiniz. Online eğitim kurumuna bağlı olarak eğitim türleri  de değişmektedir.Genel çerçevede kurumların sitelerini incelerseniz şu alanlarda daha sık eğitim verildiği görülmektedir:

 • İş Hayatı
 • Tasarım
 • Yaşam Tarzı
 • Kişisel Gelişim
 • Satış ve Pazarlama
 • Finans ve Muhasebe
 • İnsan Kaynakları
 • İşletme
 • Yabancı Dil
 • İletişim
 • Yazılım ve Bilişim
 • Öğretim ve Akademi
 • Sağlık ve Fitness

Bu eğitimlerden size en uygununu seçin ve istediğiniz kurumda online eğitim alın. Ancak bu konuda size tavsiyem eğitim almaya karar verdikten sonra araştırmanızı çok ciddi ve titizlikle yapın. Kurumlarla iletişime geçin ve güvenilirliğini araştırın. Çünkü eğitim veren kurumun kalitesi, eğitim kalitesine de yansır ve eğitim sonunda alacağınız başarı belgenizin gerçekliği ve geçerliliği sizi de etkiler. Bu nedenle muhakkak kurumun eğitim sitesini inceleyin, eğitimleri ve eğitmenleri hakkında yapılan yorumları okuyun. Eğer benim fikrimi de  soracak olursanız İstanbul İşletme Enstitüsü  online eğitim alabileceğiniz tek adrestir. Ben, Sosyal Medya Uzmanlığı, SEO,Yaratıcı Düşünme ve İnovasyon,Yaratıcı Yazarlık, İngilizce B1-B2,İngilizce C1-C2 olmak üzere toplamda 6 adet eğitimi bu kaliteli ve güvenilir eğitim kurumundan aldım. Özgeçmişime ve LinkedIn profilime eğitimlerin sertifika kodunu ekledim. Ayrıca ödemeyi web sitesi üzerinden yaparak çok uygun fiyata başarı belgelerimi de aldım. Bununla da yetinmedim şu anda Online İçerik Editörlüğü Eğitimi ve Blog Yazarlığı Eğitimi almaktayım. Enstitü, eğitim aldığım sürece verdiği canlı derslerle, eğitmenleriyle, kaliteli ve etkili ders paneliyle, her an yardıma hazır teknik destek ekibiyle tüm beklentilerimi karşıladı. Siz de vakit kaybetmeden İstanbul İşletme Enstitüsü’nün web sitesini inceleyin ve yetkililerle iletişime geçin. Bu eğitim kurumunun bir parçası olun ve kaliteli eğitimin farkını yaşayın.

online eğitim nedir, online eğitim nasıl yapılıyor

Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Hayat şartları, geçim sıkıntısı, hastalık, çalışma temposu, ev işleri vs. derken aslında hepimiz kendimizi bir koşuşturma ve döngünün içinde buluruz. Bu çarkın içinde kendimize bile vakit ayıramazken bir de eğitimimizi tamamlamak ve kendimizi geliştirmek için bazı arayışların peşine düşeriz. Nitekim insanoğlu bilgiye ne kadar ulaşırsa o kadar eksik olduğu yönlerini fark eder. Bu da gelişime ve öğrenmeye sürekli aç olduğumuzun bir uzantısı olarak karşımıza çıkar. İşte tam da bu noktada, hem var olan düzenlerini bozmadan, hem çalışmaya devam ederken hem de kendilerini tamamlamaya fırsat sağlayan çevrimiçi ders veren kurumlar büyük bir yardımcı haline gelir.

Yani sizin sadece öğrenmek için zaman ayırmanız ve evinizde internet erişimine uygun bir cihaza sahip olmanız yeterli aslında. Sonraki adım karar vermeniz ve uygulamaya geçmeniz olacaktır. Ayrıca bu derslerin tekrarına ulaşmak, müsait olmadığınız bir durumda duraklatmak da sizin yetkiniz dâhilinde olan güzel özelliklerdendir. İstediğiniz kadar ders tekrarı yaparak bilgilerinizi pekiştirebilir, slayt ve sunumlarla görsel hafızanızı güçlendirebilir, sizin için hazırlanmış olan deneme sorularını çözebilir, size tanınan süre içerisinde sınava girebilirsiniz. Eğitiminize devam edebilmek için sınav aşamalarını başarıyla geçme koşulunuz olduğunu da unutmayın.

 • İstediğiniz eğitimi,farklı şehirde online eğitim veren bir kurumdan alabilirsiniz.
 • Eğitim süresinin dışında gereksiz ve ekstra zaman kaybı yaşamazsınız.
 • Tam zamanlı çalışsanız bile eğitimlere katılabilirsiniz.
 • Ders materyalleri için ekstra ücret ödemezsiniz.
 • Eğitim için gerekli olan internet bağlantısına sahip teknolojik bir cihaz olduğundan dolayı kolay bir şekilde eğitimden faydalanırsınız.
 • Eğitim materyallerine istediğiniz zaman ulaşabildiğiniz için daha etkili bir öğrenme sağlamış olursunuz.
 • Dünyanın her yerinden insanlar bu eğitime katıldıkları için global sosyal bir ağa sahip olursunuz.
 • Online eğitim sonunda sınavda başarılı olursanız sertifika alırsınız.Özgeçmişinize bu eğitimi ekler ve kariyerinizde bir adım daha ilerlemiş olursunuz,fark yaratırsınız.
 • Bilgi ile donanır,bakış açınızı genişletirsiniz.Bu durum kişisel gelişiminizi de olumlu etkiler.
 • Eğitimde fırsat eşitliği sağlar.
 • Fiziksel engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlar.
 • Zaman ve mekandan bağımsız olduğu için bölgesel ve coğrafi engelleri ortadan kaldırır.
 • Çalışıyor olmak, evlilik, çocuk sahibi olmak ya da diğer nedenler uzaktan online eğitimlere katılmayı engellemez.
 • Her bir öğrenenin kendi hızında öğrenmesine imkan sağlar.
 • Hizmet içi eğitimler için kullanılabilen ekonomik bir alternatiftir.
 • Öğretim ortamı ve ders materyallerine sınırsız erişim sağlar.
 • Ekonomik ve tekrar kullanılabilir ders materyalleri ile ortak ders içeriği sunar.
 • Örgün eğitimin yanı sıra ortaya çıkan ulaşım, barınma, beslenme gibi harcamaları ortadan kaldırır.

Muhakkak online eğitim insanlara daha birçok fayda sağlamaktadır.Ancak beni en çok etkileyen kendine sınır tanımayan bu eğitim sisteminin sizin  hem fiziki hem de zihinsel sınırlarınızı kaldırması ve  size eğitim konusunda hayatınızı değiştirecek eşsiz deneyimler sunmasıdır.

EĞİTİMİN YENİ ADI: ONLINE DERS

Günümüzün koşulları değişirken, bu değişimin eğitimde çeşitlilik yarattığı saklanamaz bir gerçek. Özellikle pandemi süresince evden çıkamayan fakat eğitimine devam etmek isteyen insanlar için, bir takım yollar geliştirilmiş, kendi gelişimlerini tamamlamak için alternatif seçeneklerle uygulanabilir yeni çözümler bulunmuştur.

Çağı yakalamaya çalıştığımız, teknolojik gelişmeleri sosyal hayatımıza uygulamaya çalıştığımız bu dönemde eğitim sektörü de payına düşen gelişmelerden nasibini almaktadır. Peki, bu gelişim eğitim ve öğretime nasıl yansımaktadır? Bu bir avantaj mı yoksa dezavantaj mıdır? Gelin bu başlıkları beraber inceleyelim.

Online Ders Nedir?

Online ders; müfredatın kurum tarafından belirlenerek, eğitmen eşliğinde derslerin veri tabanı üzerinden içerikler oluşturarak işlenmesidir. Bu öğrenim şeklinde, öğrenciler kaynaklara kurumun internet sayfasından ulaşarak öğrenimlerini tamamlamaktadır. Öğrenimimizi sağlayacağımız bu materyaller video, yazılı metin, sunum dosyası, deneme soruları vb. çeşitli şekillerde öğrencilere sunulmaktadır.

Ülkemizde online (çevrimiçi) ders sistemine geçiş dönemimiz yaklaşık olarak on yıl öncesine tekabül etmektedir. Bu platforma alışmamızda en büyük payın ise Anadolu Üniversitesi ve MEB’in açık lise öğrenimlerini tamamlamak için kurduğu uygulama sitesine ait olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu sistem zamanla insanların alıştığı hatta tercih ettiği bir durum haline gelmiştir. Talebin artmasıyla birlikte online eğitim bugün büyük aşamalar kaydetmiş hatta pandemi süresinde öğrenimi tamamlamak için bulunan tek çözüm haline gelmiştir. Bunu sağlayan okul ve kurumların sayısı artmış ve bizim kendi ihtiyaç ya da hedeflerimize yönelik seçimler yapabileceğimiz bir eğitim pazarı haline gelmiştir. Şu anda bu minvalde bir çok online içerik üreten ders platformlarına ulaşabilir hatta bu sayede sertifika bile elde edebiliriz.

Dezavantajları Nelerdir?

Elbette ki bu konuyu, avantajlarının yanında dezavantajlarından da söz ederek objektif bir bakış açısıyla değerlendirmemiz gerekir.

 1. Bu eğitimlerden verimli bir şekilde faydalanmak için erişiminizde bir sorun olmaması gerekir.
 2. Sınav zamanlarında yaşadığınız bağlantı kopukluğu sinirinizi ve dikkatinizi bozabilir. Dolayısıyla gerçek sınav konsantrasyonundan biraz daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.
 3. Eğer rehavete kolay kapılan bir yapınız varsa ve kendi disiplininizi oluşturmakta güçlük çekiyorsanız, derslerinizi ertelemeye başlayabilirsiniz. Bu da sizi sınav zamanlarında sıkıştıracak ve periyodu tamamlamanıza engel olacaktır.
 4. Sosyalleşmeye önem veren bir yapınız varsa ve bununla motive oluyorsanız, bu eğitimle motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz.
 5. Eğitimci ile aranızda bir ekran olduğunuzu fark ettiğinizde, sınıftaki etkinliğinizi ve derse katılımınızı sağlayamayabilir. Bu yüzden birebir etkileşimin sağladığı öğrenme ya da doğru cevap verme azminden uzaklaşarak, kendinizi pasifleşmeye yönlendirebilirsiniz.

Tüm bu açıklamalar ve öneriler ışığında söylemem gereken tek şey, kendinizi en iyi siz bilirsiniz. Öncelikle kendinizi ölçüp, tartmalı ve ben kendimin kontrol merciiyim diyebiliyorsanız online eğitim içeriklerine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Seçimleriniz size her zaman mutluluk versin. İyi şanslar…

Yazar: Çağla BOZKIR

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(5)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Taner Çelikel
12 Mart 2020
5.0

Online eğitim konusunda çok iyisiniz tebrik ederim. Okullar tatil olmasa sizden haberimiz olmayacaktı :) iyi ki tanıştık.

Tuna Bozkurt
12 Mart 2020
5.0

Hangi üniversite suna? Bizim okulda da online eğitim yapılacakmış. Ben bu üniversiteden online eğitim aldım daha önce. Keşke bizim okulun dersleri de burada yapılsa :)

Suna Çelik
12 Mart 2020
5.0

Bizim üniversite online eğitime geçmiş. Sizden mi alacağız eğitimi anlamadım ben şimdi. Haberlerde öyle söylüyor.

Bahadır Çokal
12 Mart 2020
5.0

Online eğitim nedir diye aradım siz çıktınız. Tebrikler güzel işlere imza atıyorsunuz?

Kadir Yetiş
17 Ağustos 2018
5.0

Nereden kayıt olabilirim online eğitimlere?

Tüm Yorumlar