Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim mi Dediniz?

25 Temmuz 2018, 1199 defa okundu.
Online Eğitim mi Dediniz?
Online Eğitim mi Dediniz?

Öğrenme sürecini ilginçleştiren, kolaylaştıran online eğitim çoğumuzun yaşamı içine girdi. Başlangıçta bu yolla alınacak eğitimin verimliliği ve etkililiğinin ne olacağı çok tartışıldı. Çok ileri gidilip reddedildi. Ancak günümüzde gelinen noktada online eğitim bu tartışmadan galip çıkmayı başardı. Artık pek çok konuda online eğitimler verilmekte, mekan ve zaman kısıtlarını ortadan kaldırdığı için tercih edilmektedir. Burada online eğitimleri hazırlayanların emekleri göz ardı edilmemelidir. Çünkü tercihler, seçilen konulara ve eğitim malzemelerine göre yapılmaktadır. Bugün online eğitim konusunda marka olmuş kurum / kuruluşlar, bu başarılarını eğitim konuları, eğitim malzemeleri ve eğitmen seçimlerindeki başarılarına borçlular.

Online eğitim hangi koşullarda tercih edilmeli?

Bir işiniz var, çalışıyorsunuz. İş yerinizde gerçekleşen projelere baktığınızda eksik kaldığınızı fark ediyorsunuz. Ama bu eksiklikleri gidermek için zamanınız yok, olanaklarınız kısıtlı. Üstelik küçük bir şehirde yaşıyorsunuz. Ne hissedersiniz? Ya da üniversitede öğrencisiniz. Bütçeniz belli ama geleceğiniz için fark yaratmak gereksinimi duyuyorsunuz. Ne yapabilirsiniz? Ya da yıllardır içinizde ukde olmuş keşke bilsem dediğiniz bir konu var. Hangi sorular gelir peş peşe aklınıza?

Online Eğitim

İşte tam bu noktada internet bağlantısı olan bir bilgisayar ve Google yardımıyla online eğitimler yetişir imdadınıza.

Online eğitim kurum / kuruluşları nasıl seçilmeli?

Google'da arama yaptırdığınızda pek çok ücretli ya da ücretsiz online eğitim seçeneklerine erişebilirsiniz. Önceliğiniz büyük olasılıkla ücretsiz olanlar olacaktır. Ücretsiz olmaları niteliklerinin düşük olduğu anlamına gelmez, benzer şekilde yüksek ücretli olanların daha nitelikli olacağının garantisi yoktur. O zaman ne yapacaksınız?

Öncelikle online eğitimi veren kurum / kuruluşları inceleyin. Standartları yüksek olan bir kurum/kuruluş ismini riske etmez. Sunacağı hizmet büyük olasılıkla adına yakışır olacaktır.

Kurum / kuruluş tarafından verilen online eğitimlerin tümünü bir gözden geçirin. Online eğitim listesi size kurum / kuruluşun uzmanlaştığı konular hakkında ipucu verecektir.

Eğitimi alacağınız sitede online eğitim ile ilgili yorumları okumayı ihmal etmeyin. Yayınlanan yorumların tarafsız seçilmiş olması uzak bir olasılık olsa da ipuçları yakalayabilirsiniz.

Eğitmenlerin isimlerine ulaşabiliyorsanız Google her zaman yardıma hazır. Eğitmenlerin özgeçmişlerine, yaptıkları işlere bir göz atın.

Eğitimin nasıl verildiğini öğrenin. Gerçek zamanlı, canlı ders uygulaması var mı? Var ise bu eğitimden alacağınız verimi artıracaktır.

Online Eğitim

Verimli bir online eğitim için neler yapılmalı?

Öncelikle eğitimin içeriğini inceleyin, beklentilerinizi karşılayan içeriği bulmanız önemli. Beklentilerinizi içermeyen bir içeriğe sahip eğitime katılmanız, sahip olduğunuz sertifika ya da katılım belgesi sayısını artırır ama beklentileriniz hala karşılanmamış olur. Zamanınızı boşa harcamayın. Eğer eğitim canlı dersler içeriyorsa mutlaka canlı derslere katılın. Bu örgün eğitim tadında bir ders için fırsattır. Eğitmenlerin sizin için ayırdığı bu zamanı değerlendirin, keyfini çıkarın.

Online eğitimler genelde özetlenmiş eğitimlerdir. Bunu göz ardı etmeyin. Eğitmenler, kısıtlı sürede eğitim konusuyla ilgili pek çok şey vermeye çalışırlar. Eğitmene sorular sorun, sorulan sorulara yanıtlar vermeye çalışın. Katılım ne kadar iyi olursa eğitmen o kadar motive oluyor ve ders o kadar iyi geçiyor. Ama bunu yaparken dersten zaman çalmamaya da özen gösterin.

Eğitim dokümanlarını ihmal etmeyin. Ders ne kadar iyi geçse de eğitim dokümanlarını bir gözden geçirmek öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Mümkünse bu gözden geçirmeyi hemen yapmayın, ertesi gün yapmak daha fazla etki yaratıyor.

Online Eğitim

Deneme sınavları! Eğer deneme sınavları uygulama şansınız varsa bu şansı atlamayın. Online eğitimde bu sınavlar durumunuzu ölçmeniz için önemli. Gerçek sınav provası gibi olsa da, ne kadar çok soru yanıtlarsanız bilginizi o kadar sınamış olacaksınız. Ayrıca derler ki, en iyi sınavda öğrenilir.

Aldığınız eğitim, online eğitim de olsa özünde yapılan eylem, öğrenme eylemidir. Online eğitim sonrası alınacak sertifika ya da katılım belgesi özgeçmişinizde, iş yerinde özlük dosyanızda belki de çerçevelenip duvarınızda yerini alacaktır. Ancak unutulmaması gerekir ki, sertifika ya da katılım belgesi sizin adınıza hiçbir şey yapamaz. Bu belgelerin hakkını vermek için öğrenmeniz gerekiyor.

Ne yapılmalı? Ne yapılmamalı?

Öncelikle sertifika koleksiyoneri olmamak gerekiyor. Eğitim seçerken bir hedefiniz olmalı. Çok farklı konularda pek çok eğitim almış olmanız durumunda, karşınızdakinin aklından geçecek düşünce aynen şudur: Kafası karışık! Peki bu düşünceyi ortadan kaldırmak olası mı? Zor. Bu nedenle eğitim programınızı yaparken birbirini tamamlayan konuları seçmeye dikkat etmelisiniz.

Kendinizi aldığınız online eğitimle sınırlamayın. Online eğitimde öğrenirsiniz ama bu ilk basamaktır, bilmek için mutlaka araştırma yapın, örnekler bulun inceleyin. Google’da yapacağınız doğru aramalar ile gerekli kaynaklara ulaşabilirsiniz, ya da belki iş yerinizde, ya da okulunuzun kütüphanesinde.

Online Eğitim

Online eğitimler, tüm kısıtlarınıza rağmen özveride bulunarak aldığınız eğitimlerdir. Özellikle ücretsiz online eğitimlerde, sizin bu eğitimleri alabilmeniz için birileri maliyetleri üstleniyor, kolay anlaşılabilir eğitim dokümanları için emek veriyor, sağlıklı bir eğitim için eğitim ortamını hazırlıyor. Çok fazla emek ve özveri yok mu? O zaman hakkını verin!

Yazar: Sonay Genç

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Şule Elibol
17 Ağustos 2018
5.0

Online eğitimlerinize mutlaka katılım sağlayacağım..