AnasayfaBlogOnline Eğitim İnsanlara Neden Cazip Geliyor?
Online Eğitim

Online Eğitim İnsanlara Neden Cazip Geliyor?

05 Eylül 2021
Online Eğitim İnsanlara Neden Cazip Geliyor?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanlar online kurslara katılmaya başladılar ve günden güne çok fazla online eğitim açıldı. Uzun yıllardır insanlar bundan faydalanmak istiyor ama derse katılmak için ya zamanları yok ya da fırsatları yok. Şu anda öğrenciler modern teknolojiler sayesinde kişisel gelişim yapma fırsatı yakalıyor ve yeni şeyler öğrenebiliyorlar.

Online eğitim hem katılımcılar hem de öğretmenler için çok sayıda avantajı olan bir sistemdir ve 2021 itibariyle de çok popüler. Günden güne daha fazla öğrenci evinden eğitime katılmaya devam ediyor. İnsanları cezbeden şey ise evlerinden çıkmadan eğitim alabilmeleri. Özellikle büyük şehirlerden uzak yerlerde yaşayan insanlar için adeta bir altın madeni. Eğitim almak için bir şehire taşınmasına gerek kalmadan istediği eğitime katılabiliyorlar. 

Teknolojilerdeki büyük ilerlemeyle birlikte, insanlar aktif olarak çevrimiçi olarak farklı kurslar incelemeye başlıyorlar. Uzun yıllardır birçok insan aynı faydadan yararlanmak istiyor ve derslere katılmak için zamanları veya fırsatları yok.

Online Eğitimi Cezbedici Kılan Özellikler

Şu anda öğrenciler modern teknolojiler sayesinde kendi gelişimlerinin birçok yeni yolunu bulabilmektedir. İşte online eğitimi cezbedici yapan özellikler;

  1. Ücretsiz eğitime katılabilirler. Şüphesiz ki öğrencileri cezbeden ilk şey ücretsiz eğitimlerin olması. Online eğitim yöntemiyle ücretsiz eğitim verilebilir. Çünkü maliyet anlamında büyük bir masrafı yoktur. Salon kiralamak ve diğer masraflar olmadığından ücretsiz olarak sunulabiliyor. Günümüzde örgün olarak ücretsiz eğitim bulabilmek ise neredeyse mümkün değildir.

  2. Birden çok üniversiteden eğitim alabilirler. Artık birçok üniversite online eğitimi tercih değil, zorunlu olarak öğrencilerine sunuyor. Özellikle zorunlu derslerde öğrenciler eğitimi online almak zorunda. %100 online eğitim sunan üniversite sayısı da arttığı için öğrenciler bulundukları lokasyondan ayrılmadan üniversiteye gidebiliyorlar.

  3. Hem okuyup hem çalışmak mümkün. Geçimini sağlamak için bir işte çalışan insanların en büyük sorunu hem okuyup hem çalışmaktı. Ancak online eğitimle kendisini geliştirmek isteyen insanlar için müthiş bir fırsat sunuyor. Kişisel gelişimin formülü online eğitim haline geldi. İşinden ayrılmadan eğitim alarak kendisini geliştiren insan sayısı son yıllarda inanılmaz düzeyde arttı.

  4. Esnek çalışma saatleri. Geleneksel eğitimde eğitmen ödev verdiğinde o ödevi zamanında vermeniz gerekir. Geç kaldığınızda sınıfta kalabilirsiniz. Fakat online eğitimde son teslim tarihleri biraz daha esnektir öğrenciler kendi zaman çizelgelerine göre ödevleri yapma fırsatı yakalar.

  5. Derslerin tekrar edilebilmesi avantaj sağlar. Geleneksel eğitimde öğrenciler eğitmen dersi anlattıktan sonra tekrar izlemesi mümkün değildir. Fakat online eğitimde canlı derslerin tekrar videoları olduğu için öğrenciler derslerin tekrarını izleyebilir.

  6. Özgürlüğüne düşkün öğrenciler için bir fırsattır. Öğrenciler kendi hızında öğrenebileceği için son teslim tarihleri gibi şeyler ortadan kalkar.

Bunların haricinde bilmeniz gereken bazı şeyler de var. Online eğitimin özgürlük verdiği ve kısıtlamaları ortadan kaldırdığı doğru. Ancak öz disiplin ve kendi kendini organize etme becerisi herkeste olan bir özellik değildir. Zaman yönetimi ve planlama konusunda iyi olmayan öğrenciler uzaktan eğitim aldığında zorluklar yaşaması kaçınılmaz. Öğrencilerin kesinlikle disiplinli bir şekilde sıkı bir program yapmaları gerekiyor. Öğrenen yine öğrencinin kendisi olacağı için bu sistemi bir sihirli değnek gibi görmemesi gerekiyor. 

Bilmeniz gereken diğer şey ise internet üzerinden ders almak, örgün eğitimden daha fazla çaba gerektirir. Çünkü yalnız başınasınız ve kendi kendinizi motive etmeniz gerekir. Sınıf ortamında öğrenciler birbirini motive edebilirken online eğitimde bu daha sınırlı bir şekilde yapılabiliyor. Enstitü online sisteminde öğrenci grup sohbetleri yoluyla bu sorunu aşmaya çalıştık ve öğrenciler bir grup sohbet odasında birbirlerine geri bildirim yapıyorlar. Bunun işe yaradığını da gözlemleme fırsatı edindik.

Online Eğitim İçin Başka Ne Gerekiyor?

Her şeyden önce bir bilgisayar ve internet bağlantısı gerekiyor. Akıllı telefonunuzla da eğitim alabilirsiniz ancak bu sizin için yorucu olacaktır. Ödevleri yapmak ve ders notlarını okumak küçük bir ekranla zorlayıcı olacaktır. Sınava girmek ve sohbetlere katılmak akıllı telefonla zor olacaktır. 

İkinci olarak ise sessiz bir çalışma alanına ihtiyacınız var. Etrafınızda çocuklar koşturuyorsa ve siz canlı derse katıldıysanız o dersten verim alamazsınız. Düzenli ve sessiz bir odaya gidip derslere katılın.

Bu anlattıklarım çalışma yöntemi ne olursa olsun tüm öğrenciler için çok önemlidir. Online eğitim almak için Enstitü web sitesinde kayıt olup herhangi bir ücretsiz eğitime katılarak deneyebilirsiniz. İlginiz olan bir alanda sertifika almak için bu fırsatı mutlaka değerlendirin.

online eğitim online eğitim seçmek online eğitim almak online eğitimin cezbedici özellikleri
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.