Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim İhtiyacımız

07 Eylül 2018, 1144 defa okundu.
Online Eğitim İhtiyacımız
online eğitim, kurs, sertifika, eğitim

Online eğitim internet ortamında etkileşimli bir eğitim sürecidir. Eğitmen ve katılımcılar ortak bir programda aynı saatte buluşurlar, eğitmen görüntülü olarak eğitim verir. Katılımcı sayısı bir yada birkaç ise katılımcılar da görüntülü olarak eğitime katılabilirler. Ancak katılımcı sayısı fazla ise katılımcılar birbirleriyle ve eğitmenle genellikle yazışarak etkileşim kurarlar. Online eğitim, günümüzün koşuşturmacalı yaşam şartları içinde bireylerin kendilerine bir şeyler katabilmelerini mümkün kıldığı için artık bir ihtiyacımız haline gelmiştir ve ona olan ihtiyacımız günden güne artmaktadır.

Günümüzde Online Eğitim

Online eğitimin günümüz insanının bir ihtiyacı haline geldiğini ilk defa iş yerimde hissetmiştim. Bir gece acil serviste nöbetteyken ambulans 20 yaşında baygın halde bir kadın hasta getirdi. Kadına gerekli müdahaleleri ve ön incelemeleri yaptık ancak kadının neden bayıldığını anlayamamıştık. Derken 15 dakika sonra kadın uyandı. Konuşamıyordu ve elleriyle bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. Evet tahmin ettiğiniz gibi kadın dilsizdi , derdini işaret diliyle anlatmaya çalışıyordu ve ekibimizden kimse işaret dili bilmiyordu. Şanslıydık ki kadın okuma yazma biliyordu ve ihtiyacımız olan bilgileri bize yazarak verebildi. Şimdi gözlerinizi kapatın ve aynı ortamda sorumlu olduğunuzu ve aynı hastanın okuma yazma bilmediğini düşünün. Üstelik siz de sağlık çalışanı olarak işaret dili kursuna gidecek zamanı bulamıyorsunuz . Ama bilme ihtiyacınız hala devam ediyor ve bu ihtiyacınızı yakın bir zamanda karşılamazsanız meslek hayatınızda ciddi sorunlarla karşılaşabileceğinizi hissediyorsunuz.

online eğitim

Sizce çözüm nedir? Evet çözüm online eğitimdir. Ancak online eğitimi sadece mesleğe yardımcı eğitim olarak düşünmek yanlış olur. Bir çok insanın keşfedilmemiş yetenekleri vardır. İnsanlar bir şekilde yatkın yada ilgili olduğu alanları keşfettiklerinde aldıkları temel eğitimlerin üzerine bir şeyler koyarak kendilerini geliştirebilirler. Örneğin hiç almanca bilmeyen bir lise öğrencisi online Almanca eğitimi alıp Almancayı sevebilir ve ileride iyi bir Almanca öğretmeni olabilir veya konuşabileceği samimi Alman arkadaşlar edinebilir. Benzer şekilde online satış ve pazarlamacılık eğitimi alan bir öğrenci ileride mutlu olacağı mesleği bulmuş keşfetmiş olabilir.

Günümüzde sağlık çalışanları gibi uzun ve esnek çalışması gereken bir çok insan var. Ayrıca özel sebeplerle yaşadığı yerden ayrılamayacak bir çok insan var. Ancak bir çok insanın çeşitli konularda eğitim alma ihtiyacı da var. 2011 yılında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye nüfusunun %42,1 inin; Dünya Bankası tüm dünyanın %32 sinin internet kullanıcısı olduğunu açıklamıştı. Oranlar cidden yüksek ve online eğitim programları bahsettiğimiz dezavantajlı birçok insanın -ki dünya nüfusunun ciddi bir kısmı dezavantajlıdır- eğitimi için gerçekten verimli bir ortam sağlar mı? sorusunu akıllara getiriyor. Peki sizce sağlar mı?

Online eğitim avantajları

online eğitim

Online eğitimin bildiğimiz birçok avantajı var. En başta zaman kısıtlılığı, yer, sağlık problemleri, maddi imkansızlık vs. sorunları olan birçok insanın evlerine, iş yerlerine , akşam yemeğinden sonra uyuyana kadar olan bir kaç saatlik kısıtlı zamana ihtiyaçları olan eğitimi götürüyor. Bu eğitimin interaktif olduğu ve bu eğitime katılımcı tarafından yeterli özen gösterildiği sürece bir sorun yok. Katılımcıların eğitmenle ve diğer arkadaşlarıyla etkileşim kurabilmeleri online eğitimin artıları arasında. Ayrıca birçok insanın ücretsiz online eğitim programlarıyla yeteneklerini keşfedip kendini kişisel olarak geliştirebileceğini de biliyoruz.

Online eğitimin dezavantajları

online eğitim

Bu avantajlarının yanı sıra online eğitimini bazı dezavantajları vardır. Şimdi gözlerinizi kapatıp 20 kişilik bir sınıf düşünün . Eğitimci ile katılımcılar yüz yüzeler ve eğitimci bütün katılımcıları görüyor. Herkes birbirini görüyor, aynı havayı soluyor. ortak bir atmosfer var. Eğitimci herkesin sıkıldığını hissettiği anda üslubunu değiştiriyor, sohbet ediyor , şakalaşıyor veya derse ara veriyor. Şimdi de 20 katılımcının olduğu bir online eğitim programını hayal edelim. Eğitmen katılımcıları görmüyor, katılımcılar diğer arkadaşlarını göremiyorlar. Elbette sınıf ortamındaki atmosferin bu online eğitim dersinde olmasını bekleyemeyiz değil mi? sizce aradaki fark ne ? Eğitim eğitmen ve katılımcılar tarafından karşılıklı etkileşim süreci gerektirir. Ve araştırmalar ortaya koymuştur ki iletişimin % 90 lara varan ciddi bir bir kısmını beden dili ve ses tonu oluşturur. Birden fazla katılımcının olduğu programlarda katılımcılar genellikle iletişimini yazarak kurarlar. Yani eğitmene bu dersteki 15 kişi konudan sıkılmaya başladıklarını yazmazlarsa eğitmen bunu hissedemeyebilir ve o eğitimin verimliliği azalabilir. Online eğitimin en büyük dezavantajı da budur. Online eğitimin bir diğer dezavantajı da internet erişimi olmayan çok sayıda insanın ihtiyaçlarına cevap verememesidir. İnternet altyapısı iyi olmayan üçüncü dünya ülkelerinde online eğitim programlarından yararlananların sayısı ciddi anlamda sınırlıdır.

online eğitim

Avantaj ve dezavantajlarını toplarsak online eğitim, eksikleri olmasına rağmen verimli değerlendirildiğinde bireylerin kişisel gelişimine ciddi anlamda katkı sağlayan bir süreçtir. Günümüz dünyasının şartları ve günümüz insanının yaşam tarzı göz önünde bulundurulduğunda online eğitimin birçok insanın eğitim ve kişisel gelişim ihtiyacına etkili bir şekilde cevap vermekte olduğu söylenebilir. Ve bilme ihtiyacımızın artacağı ama öğrenmeye ayırabileceğimiz zamanın azalacağı yakın bir gelecekten bahsediyorsak online eğitim programlarının daha yoğun ,daha etkili ve daha sistemli kullanılacağını da söyleyebiliriz

Yazar: Ali Rıza Avul

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!