Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Hız Kesmiyor

11 Haziran 2019, 1404 defa okundu.
Online Eğitim Hız Kesmiyor
online eğitim, ücretsiz sertifikalı eğitimler, ücretsiz online eğitim programları, eğitim, online eğitimler

Eğitim, ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişiminde temel yapı taşıdır. Rekabetin hat safhaya ulaştığı ve her bireyin okumaya çalıştığı günümüzde eğitim denilen kavram da kendi içinde evrimleşmekte.

Her bireyin bu konuda kendi adına farkındalık yaratmak için bir çabası var. Durum böyle olunca klasik eğitimin içinden sıyrılıp kendine yeni bir stil kazandıran online eğitimler diğer adıyla uzaktan eğitimler ön plana çıkmakta. 

Klasik Eğitim

Klasik eğitim, eski zamanlardan bu yana kullanılan belli bir düzen/disiplin içinde öğretmenin ve öğrencilerin aynı zamanda/mekanda birlikte gerçekleştirdikleri bir öğretim modeli. 

Ülkemizde örgün eğitim kurumlarında kullandığımız kalıplaşmış bir eğitim tipi olarak karşımıza çıkar.

Online Eğitim 

Online eğitim son yıllarda çok popüler olan birinci sınıf bir öğretim modelidir. Gelişmiş ülkelerde uygulanan yeni ölçme ve değerlendirme metotları ile birlikte kullanılan en modern donanıma sahip bir sistemdir.

Her geçen gün kendini daha da geliştiren birçok bireyi ve kurumsal şirketleri peşinden sürükleyen fazlasıyla etkileyici bir eğitim tarzı.

Şöyle düşünecek olursak , sadece bir bilgisayara ve internet bağlantısına ihtiyacınız var gerisi bir tık uzağınızda.

İnternet üzerinden dünyanın neresinde olursa olsun istediğiniz her eğitime katılabilir o konu üzerine uzmanlaşmış eğitmenlerden ders alabiliyorsunuz. Hem de kendi odanızda çayınızı veya kahvenizi yudumlarken.

Online Eğitimin Faydaları

 • Herkese eğitim imkanı sağlar.
 • Ev rahatlığında eğitim alma imkanı sağlar.
 • Eğitim ve öğretim ortamına 7/24 erişim olanağı sağlar.
 • Çalışmak zorunda olan bireylere öğrenim hakkı tanır.
 • Bilgiye kolay ve hızlı ulaşma imkanı sağlar.
 • İnternet erişimi olan herhangi bir yerden istenen kalitede eğitim almaya olanak sağlar.
 • Her bireyin kendi öğrenme hızında öğrenim görmesine olanak sağlar.
 • Klasik eğitimin beraberinde getirdiği ulaşım, barınma ve konaklama gibi ek masrafları yok eder.

Online Eğitimde Neler Sıkıntı Yaratır?

 • Eğitimde öğrenci öğretmen etkileşiminin yetersiz olması veya olmaması.
 • Kullanılan metaryallere ulaşamama veya oluşan teknik aksaklıklar.
 • Uzun süreli bilgisayar kullanımı sonucu yaşanılan sağlık sorunları
 • Kendi kendine çalışma alışkanlığı olmayan bireyler için planlama zorluğu.
 • Öğrenciler arasında birliktelik ve grup bilinci gibi unsurların oluşturulamaması.
 • Öğrenci sayısındaki fazlalık nedeniyle iletişimde oluşan kopukluklar.

Online Eğitim Serüveni

Online eğitim ile tanışmam üç yıl önce İstanbul İşletme Enstitüsü sayesinde oldu. Başta çok heyecanlandım. Çünkü küçük bir kentte yaşıyordum ve burada olanaklar kısıtlı olduğu için kariyerimi geliştirmek adına pek bir şey yapamıyordum. 

O zaman üniversitede öğrenciydim. İşletme okuyor ve diğer arkadaşlarımdan mesleki eğitim açısından bir farkım olsun istiyordum. Yalnızca okuldaki eğitimin yeterli olmadığının farkındaydım. 

Eğitimin ilk başladığı günü hatırlıyorum da tereddütlerim vardı. Kaliteli bir eğitim olur mu, yeterli gelir mi diye. Aslında içten içe biraz da umutsuzluğum vardı. Ama hiç birşey korktuğum gibi olmadı. 

İşinin uzmanı olan eğitimci ile birlikte yapılan dersle karşılaştım. Karşımda konu anlatımı, soru çözümleri ve en önemlisi eğitmene her durumda danışabileceğimiz profesyonel bir sistem vardı.

Bu süreçte hem kişisel gelişimim hem de mesleki kariyer planlamamın şekillenmesi açısından çok şey öğrendim. Tabi bu eğitim tarzının rahatlığı ve ulaşılabilirliği de beni çok etkilemişti.

Aynı zamanda kendime farklı ücretsiz online eğitim programları da seçtim ve derslere katıldım. Böylece online eğitim modeli hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Online Eğitimin Yükselişi

Online eğitimin klasik eğitime nazaran yükselişi öyle görülüyor ki hız kesmeden devam edecek.

Bireylerin hayat mücadelesi verdiği ve işlerini hızlı biçimde halletmek için çözümler aradığı günümüz karmaşasında ücretsiz sertifikalı eğitimler bireylerin imdadına yetişmiş durumda. 

Bir kuruma bağlı olup orada eğitim alırken harcadığımız zamanı veya ailenize ayıracağınız vakti online eğitimi tercih ettiğiniz taktirde kaybetmemiş oluyorsunuz. 

Yazar: Pınar Dizdar
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!