Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Hayata Kolaylaştırıyor

06 Mart 2018, 608 defa okundu.
Online Eğitim Hayata Kolaylaştırıyor
Online Eğitim Hayata Kolaylaştırıyor

Bir konu hakkında çok hevesiniz var ama bir türlü derinlemesine inip öğrenemiyorsunuz. Kendi çabalarınız araştırmalarınız bir yere kadar sonuç veriyor. Mutlaka yardım almalısınız ama mümkün değil  neden mi? Ya bulunduğunuz şehir de bu konu üzerine açılmış bir kurs yok ya gidip katılamayacağınız kadar uzak bir yerde üstelik saatleri de size uymuyor ya da artık bu kursa katılmak için yaşınız tutmuyor

Büyük üzüntü değil mi?

İşte artık değil. Birçok üniversitenin ya da eğitim kurumunun bünyesin de bulundurduğu eğitimcileriyle açtığı online kurslar mevcut üstelik birçoğu ücretsiz ve katılması çok kolay herhangi bir maddi ücret ödemeden hatta evinizden dahi çıkmadan her zaman başında oturduğunuz bilgisayarınızın ya da eliniz de bulunan telefonunuz yardımıyla dersleri dinleyip istediğiniz konu da eğitim alabilirsiniz.

İster sabah ister akşam ister gece kendi çalışma ve yaşama düzeninize göre ayarlayabilir hayatınız da hiçbir şeyi aksatmadan katılabilirsiniz. Online eğitimler genellikle klasik eğitimlerden daha az pahalıdır. Ayrıca, belirli kitaplar ya da kurs materyallerinin maliyeti yerine yine eğitimcilerin yönlendirdiği internet ortamında bulunabilecek ücretsiz dokümanlara ulaşabilirsiniz. Üstelik online kurslar ücretsiz sunulmaktadır.

Online Eğitim Faydaları

Online Eğitimler özellikle üniversite öğrencileri için birçok seçenek sunar. Alanında uzmanlaşmak istediğiniz bir konu üzerinde (Örneğin; Blog Yazarlığı Kursu) daha önce karşınıza hiç çıkmamış hususlar hakkında fikir edinilebilir. En doğru şekilde nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Eğitimcilerin konuyu detaylarla ama sıkmadan ince ince anlatması sizleri derslere katmaya çalışması çeşitli anketler ve soru cevap teknikleriyle derse katılımınızın sağlanmasıyla hem görsel hem de işitsel zekaya aynı an da hitap edeceğinden öğrenme kolaylığı sağlamaktadır. Eğlenceli bir şeklide anlatıldığı için ezberciliğin önüne geçmektedir.

Öğrencilerin dışında rutin hayatından sıkılan kişiler içinde farklı alanlar da birşeyler öğrenmeye iş hayatını bozmadan online eğitimle yaşam boyu öğrenme imkanı sunmaktadır.

Bunun yanında kalabalıklar ortamlardan hoşlanmayan konuşmaktan çekinen insanlar için de gayet ideal bir eğitim şeklidir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi eMBA yazılım geliştirme ekibinin lideri ve blog yazarı Memduh Er dünyanın en büyük uzaktan internet tabanlı eğitim konferanslarından biri olan Online Educa Berlin hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi ve e-öğrenme dünyasının bugünü ve yarını hakkında konuştu.

Bu tür eğitimler hem iyi hem kötü. İyi, çünkü paylaşım çok üst düzeydeydi. Bu tip organizasyonlar, değişik ülkeler, kültürler ve hatta değişik kıtalarda durumun ne olduğunu anlamanıza, kendi durumunuzla kıyaslama yapmanıza imkan veriyor, dolayısıyla sorunlar ve/veya çözümler konusunda ne noktada olduğunuzu tespit etmek, evrensel ile yerel arasında farkları netleştirmek konusunda büyük yardımı oluyor. Öte yandan, bu yatay ilişki biçimi teknik ve akademik sınırlılıkların itirafı olarak da görülebilir, amiyane tabiriyle, biz de bilmiyoruz, hep birlikte araştıracağız, gibi bir itiraf. Bu yüzden de beklediğim kadar yüksek bir bilgi birikimi ve aktarımı kesinlikle söz konusu olmadı. Bu da kötü yanı olarak söylenebilir. (Online Educa Berlin 2008)

Bütün bu bilgilerin ışığında konuyu toparlayacak olursak. Özellikle öğrenciler, çalışanlar ve zamanı olmayan kişiler için uygun olan Online Eğitim geleceğin eğitim şekli olacak gibi görünüyor.

Yazar: Ceyda Soyocak

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!