Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Faydaları

12 Haziran 2018, 2659 defa okundu.
Online Eğitim Faydaları
Online Eğitim Faydaları

Online eğitimin en büyük faydası olarak, eğitim için yer ve zaman problemlerini ortadan kaldırması diyebiliriz. "Zamanım mı var ki benim", "Bizim köyde eğitim vardı da biz mi gitmedik" gibi laflar artık problem değil bahane olabilir çünkü; online eğitim var ve günümüzde gitgide yaygınlaşıyor.

Online Eğitim Nedir?

Online eğitimlere bilgisayar, akıllı telefon ya da bir tablet vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Bunun için sadece internet bağlantınızın olması yeterli. Akıllı telefon ve tabletlere yükleyebileceğiniz onlarca online eğitim servisi mevcut. Bunun için Googgle Play'e ya da Apple Store'a online eğitim yazmanız yeterli. Ücretli ve ücretsiz bir çok seçenek var. İçlerinden ilginizi çekecek bir çok eğitim programı bulabileceğinizden eminim.

Bir çok özel ve devlet üniversitelerine ait online eğitim programları da mevcut. Bu programlar sayesinde ön lisans, lisans ve hatta lisansüstü eğitim almanız bile mümkün.

Engelliler İçin Büyük Kolaylık

Online eğitim bedensel engeli bulunan insanlar için de büyük fayda sağlıyor. Bedensel engeli olması nedeniyle okuldaki eğitimlerine erişemeyen öğrenciler içinde çeşitli online eğitim programları mevcut. Kendini geliştirmek isteyen ancak; engeli nedeniyle eğitimlere katılamayanlar için bulundukları yerden eğitim programlarına katılarak katılım sertifikalarının adreslerine kadar gelmesi mümkün.

Geniş Kitlelere Ulaşıyor

Online eğitimde yer ve zaman kavramlarının bir önemi olmadığından, eğitim programlarını dünyadaki tüm insanlara ulaştırmak mümkün. Bir üniversite düşünün. Bu üniversiteye yıllar önce Almanya’ya yerleşmek zorunda kalan halanızın mesafesi ile hala memleketinde yaşayan sizin mesafeniz aynı. Kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Gün boyu çocuk bakmak zorunda kalan bir ev hanımı olun veya gün boyu bedenen ya da zihnen yorulduğunuz bir işte çalışın farketmez. İstediğiniz zaman kapısını çalmadan girebileceğiniz ve yorulduğunuzda istediğiniz zaman çıkabileceğiniz bir sınıfınız var. Dersin istediğiniz yerinden başlatabileceğiniz bir öğretmeniniz var. Online eğitimin bu esnek yapısı büyük kitlelere ulaşmasının en büyük nedenlerinden biri.

Daha Az Maliyet

Online eğitimde geleneksel eğitime harcadığımız birçok masraftan da kurtuluyoruz. Bir kere yol masrafımız yok. Yeme, içme ve barınma masrafımız yok. Ailemi özledim diyerek otogara gidip şehirler arası otobüs firmalarını zengin etmek yok. Bir lokantaya gidip bir kase çorba ile bir bütün ekmek yemek yok. Peki ne var. Terlik ve pijama ile yatağınızda keyif yaparken bir elinizde kahveniz diğer elinizde akıllı telefonunuzla uygulamanızı açıp eğitiminizi görmek var. Ev konforunda eğitim yani.

Yavaş Öğrenenlerden misin?

Bazı insanlara göre yavaş öğrendiğin için sakın üzülme. Her insanın öğrenme hızı farklıdır. Bu gayet normal bir şey. Geleneksel öğrenim şeklinde bu bazen sorun olabiliyor. 40 kişilik bir sınıfta öğretmen herkesin öğrenme hızına göre öğretmesi biraz olanaksız duruyor. Bu sorunun çözümünü yine online eğitim sağlıyor. Öğrenemediğin konuyu istediğin kadar tekrar edebilirsin.

Özgeçmişinize Online Eğitimlerinizi Belirtin

Yapacağınız iş başvurularınızda aldığınız online eğitimleri belirtmeyi unutmayın. Aldığınız eğitimlerin size kattıklarının yanı sıra işverenin sizin için öğrenmeye açık, kendini geliştiren bir birey olduğunu düşünmesine neden olacaktır. Prestijli bir üniversiteden aldığınız uzaktan eğitim programı sayesinde işe başvuran diğer adayların önüne geçmeniz mümkün.

Hobilerinizden Biri Öğrenmek mi?

Güzel bir işiniz var. İyi de maaş alıyorsunuz. Hayatta istediğiniz birçok şeye de sahipsiniz. Peki öğrenmemeniz için bir sebep var mı? Bence yok. Online eğitimlere hobi olarak bile katılabilirsiniz. Öğrenmenin yaşı ve sınırı yoktur. Dünyanın en iyi işine de sahip olsanız, en iyi parayı da kazanıyor olsanız biraz daha öğrenmekten kimseye zarar gelmez. Hatta başarıyı yakalamış birçok insan başarısının en büyük nedenlerinden birisinin sürekli öğrenmek olduğunu söyler.

Herkes İçin Eğitim

Buradan herkese seslenmek istiyorum. Abiler, ablalar, anneler, babalar ve hatta anneanne ve babaanneler. Eğitim sadece gençler için değildir. Her yaş grubu insanlar, dünyamızın tüm coğrafyasında yaşayan insanlar ve kadın, erkek, çocuk, genç-yaşlı farketmeksizin herkes için uygundur online eğitim.

Bana göre, online eğitim dünyayı eğitimsizlikten kaynaklanan birçok problemden kurtarabilir. Daha çok yaygınlaşması ve ülkemizde bilinirliliğinin artmasını çok isterdim. Eminim bu oluşumdan haberi olmayan birçok insan vardır ama; bu sadece onların suçu değil. Bu olayı tetikleyen birçok şey var elbette. Maalesef bazı aileler için internet hala lüks durumda ve bu aileler lüksü yaşayabilecek kadar iyi bir gelire sahip olamayabiliyor. Bu yüzden internetin çok daha ucuz hatta bedava olması gerektiğini düşünüyorum. Bilgiye ulaşmak herkesin hakkı. İnşallah internetin daha ucuz ya da bedava olduğunu gördüğümüz günler de gelir.

Yeni bir kariyer istiyor olabilirsiniz. Ya da sadece kişisel gelişiminize katkı sağlamak istiyor olabilirsiniz. Hayatınızda bir fark yaratmak ya da çevrenizdekilerden takdir görmekte istiyor olabilirsiniz. Şunu unutmayın; online eğitim yer, zaman ve bulunduğunuz durum farketmeksizin bir adım ötede, sizi bekliyor olacak.

Yazar: Fatih Karaman

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ummuhan Aydın
02 Ekim 2018
5.0

hayatımız kolaylaştı daha kolay eğitim alabiliyor olduk. güzel şeyler bunlar