Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Devrimi

07 Kasım 2018, 991 defa okundu.
Online Eğitim Devrimi
Online Eğitim Devrimi

Bilgi çağı olarak adlandırdığımız bu yüzyılda meydana gelen teknolojik gelişmeler tüm hayatımızı etkilediği gibi eğitim alanını hatta öğrenme sürecimizi de kökünden değiştirmeye başlamıştır. Teknoloji sayesinde kişiselleştirilmiş eğitim deneyimi hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Birçok kanal vasıtasıyla bilgiye ulaşmanız mümkündür. Bundan tam 40 yıl önce; Yıl 1978 “Hababam Sınıfı Tatilde” filmi ülkeyi kasıp kavuruyor ve Mahmut Hoca ünlü repliklerinden birini bez ekrandan bizim bugünün eğitim sistemini anlatıyor.

insan, adam, mahmut hoca, eğitim

Mahmut Hoca: Olur. Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.
Tulum Hayri: Allah aşkına hocam, bu okulda insan ne öğrenir?
Mahmut Hoca: Yaşamayı, mücadele etmeyi, doğa ile savaşmayı öğrenirsiniz. Bilgili olmayı, en önemlisi kendinize karşı saygıyı öğrenirsiniz. Bu saydıklarım eğer bir okulda yoksa, orada sadece bir taş yığını vardır.

Mahmut hocanın söylediği gibi artık eğitim her yerde, Eğitimin kişiselleştiği bir çağdayız. Aslında online eğitim çağı pekâlâ denebilir. İhtiyaç duyduğumuz eğitimi, istediğimiz zamanda, istediğimiz yerde, istediğimiz şekilde ulaşabiliriz. Artık öğrenme süreci için harcamamız gerek enerji, emek, zaman ve para hiç olmadığı kadar az. Ana fikri etkileşim ve deneyimleme olan yeni eğitim sisteminin bu gelişimin, gelişen teknolojilerin bir sonucu olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Bu kanallar ücretli olabildiği gibi ücretsiz de sunularak öğrenme sürecinin aktif olarak devam etmesini sağlamaktadır. Deneyimlemenizi, diğer kullanıcılarla etkileşim halinde olmanızı sağladığı gibi birer sosyal mecralardır. Eğitime açılan bu kapılar ardına kadar onu kullanacak insanları beklemektedir. Şimdi son yıllarda çok popüler olan benim kullanmaktan zevk aldığım online eğitim üzerine faaliyet gösteren birkaç kanal tanıtalım.

Son olarak unutmadan uzmanlık alanınızda online eğitimler vermek suretiyle para kazanabilir ek gelir yaratabilirsiniz.

Online Eğitim Aktörleri

İstanbul İşletme Enstitüsü

insan, online eğitim, eğitim

H.Clausen’in "Öğrenmek pahalıdır; ama bilmemek çok daha pahalı." sözünü ilke edinmiş bir online eğitim sitesi. Birçok alanda ücretsiz, kaliteli eğitim alacağınız sertifika veren online eğitimler düzenlemektedirler. Ayrıca eğitimler canlı olarak sizlere ulaşmakta ve online sınavlar ile eğitimin etkinliği ölçülmektedir. Evinizin konforunda istediğiniz eğitime kaliteli içerik ve eğiticilerle ulaşmak için benim ilk tercihim İstanbul İşletme Enstitüsü'dür.

Youtube

insan, adam, eğitim, online eğitim, teknoloji

Birçoğumuz için online eğlence kaynağı olsa da youtube ücretsiz online eğitim denince aklıma gelen ilk kaynaklardan biridir. Birçok içerik geliştirici buradan uzmanlık alanları hakkında eğitici bilgiler paylaşmaktadırlar. Öğrenmek istediğiniz konu hakkında birden fazla kaynağa aynı sayfada ulaşabilirsiniz. Tabi doğru bilgiye ve doğru eğiticiye ulaşmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekmektedir bunu da belirtelim.

Italki

Teknolojiler dil eğitim konusunda da çığır açtı. Dil öğretmek üzere kurulu İtalki diğer dil eğitim sistemlerinde farklı olarak birebir öğrenme üzerine kurulu. Öğrenmek istediğiniz yabancı bir dili kendi anadili olan dil öğretmenlerden öğrenmenizi sağlıyor hemde çok uygun saatlik ücret seçenekleri ile. Ayrıca siz de bu uygulama üzerinden Türkçe öğretebilirsiniz.

Son olarak, online eğitim sayesinde üniversite okuyabilir, bir dil öğrenebilir ya da kendinizi geliştirebilirsiniz. Hatta berber bile olabilirsiniz. Tüm bunlara para bile harcamadan sahip olabilirsiniz. Bilgiye, eğitime bu kadar kolay ulaşabildiğimiz başka bir zaman olmadı. Siz de bu trene atlayın ve online eğitimler sayesinde kendinize yeni bir kariyer belirleyin.

Yazar: Hakan Ankan

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!