AnasayfaBlogOnline Eğitim Deneyimi: Kuantum Yaşam Felsefesi
Online Eğitim Deneyimi

Online Eğitim Deneyimi: Kuantum Yaşam Felsefesi

01 Eylül 2021
Online Eğitim Deneyimi: Kuantum Yaşam Felsefesi

Online eğitim benim için harika bir deneyimdi. Felsefe eğitimine katıldım ve ben bu eğitimde çok şey öğrendim. Katıldığım eğitimde birçok tartışma oluşturulmuştu ve bu tartışmalardan birçok bakış açısını gözlemleme fırsatı yakaladım. Akademisyen olma hayalim var ve gelecekte bana kesinlikle yardımcı olacak.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki 2-3 yıl önce birisi bana bulunduğum ilçeye yakın üniversite olmadığı için felsefe okuyamayacağımı söylese buna inanırdım. Artvinde yaşıyorum ve burada ulaşım bazen çok zor olabiliyor. Ama online eğitim sistemi bana bu kapıları açtı. Marmara Üniversitesinde görev alan bir akademisyenden Kuantum Yaşam Felsefesi eğitimi aldım ve 3 yıl önce bunun olabileceğine ihtimal vermezdim. Aileme anlattığımda seviniyorlar ama bazen bunun mümkün olmadığını düşünür gibi bakıyorlar. Canlı derse katıldığımı söylediğimde onlar bir kitap satın aldığımı ve oradan öğrendiğimi düşünüyorlar. Marmara Üniversitesinde bir akademisyenin canlı yayında bana ders anlatmasının mümkü olmadığını düşünüyorlar ama mümkün. Üstelik hiç ücret ödemedim.

Eğer ücret ödeseydim muhtemelen felsefe eğitimi alma isteğim muhtemelen gerçekleşmeyecekti. Çünkü kısıtlı bir bütçesi olan ailem bu konuda bana destek olamayacaktı. İnsan bazen bir şeyi gerçekten çok istediğinde etrafında yardım isteyecek birinin olmamasının ne kadar zor olduğunu herkes bilemez. Bu sebeple ücretsiz online eğitim benim için çok faydalı oldu.

Kuantum Yaşam Felsefesi Eğitimine Ne Öğrendim?

Felsefe bağımsız bir konu ve ilgisi olmayan için oldukça zor. Farklı bir motivasyon gerektiriyor. Özellikle yeni başlayanlar için öz disiplin gerektiriyor. Herhangi bir canlı derse katılmadan tek başına çalışmak bence çok zor. Odaklanma problemleri yaşamanıza sebep olur. Bunu aşmak için mutlaka bir anlatıcının olması gerekiyor. Sadece anlatıcının olması da yetmez. Aynı zamanda eğitmenden geri bildirim alabilmelisiniz.

Birçok kişiye göre dezavantaj ama benim için avatajlı olan şey ise farklı kültürlerden insanlarla birlikte derse katılmaktı. Örneğin bir forum tartışmasına diğer öğrencilerle katıldığınızda çok farklı bakış açıları olabiliyor. Online eğitim böyle bir şey ve derste farklı ülkelerden insanlar da vardı. Hatta yaş farkı da vardı ve daha yaşlı insanlara tartışmalara ayak uydurmak ve farklılıklara uyum sağlamak için çok çaba sarfettiler. Bence bu avantaj ve farklı düşünmenizi sağlıyor. Büyük bir zenginlik.

Aksiyon filmindeki kahraman herhangi bir olay olmadan kahraman olamıyor. Bir zorlukla karşılaşmazsa kimse ona kahraman demiyor. Savaşması için bir sebep lazım ve onu yendiğinde kahraman oluyor. Eğer online felsefe eğitimi alacaksanız kahraman olmak için savaşmalısınız. 

Felsefe başlı başına zor bir konu. Çünkü 2000 yıllık bir geçmişi var. Yeni bir konu değil. Örneğin dijital pazarlama gibi bir eğitim değil. Çok kapsamlı ve hayatımız boyunca öğrenmeye devam edeceğiniz bir eğitim. Felsefe gibi eğitimlere katılmak ve devam ettirmek gerçekten zor ve ben kahraman olmaya çalıştığım için zorluklarla savaşıyorum.

Bu derste çevremizi ve dünyamızı daha iyi anlamaya başladım. Bunu da tarih boyunca bu konuyu araştırmış dünyanın dört bir yanından filozofların örnekleriyle anladım. Yaşam ve varoluş hakkında hocamız gerçekten harika bilgiler verdi.

Online eğitimin harika bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Sadece felsefe için değil. Diğer eğitimler için de böyle. Hem kendimi daha iyi tanımamı sağlıyor hem de yeteneklerim gelişiyor. Ayrıca yeni birçok şey öğreniyorum. Ben bu deneyim herkes tarafından yaşanmalı.

Serpil Turan

online eğitimi kuantum yaşam felsefesi online eğitim felsefe
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
405205