Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Daha Mı Konforlu?

09 Mayıs 2019, 1200 defa okundu.
Online Eğitim Daha Mı Konforlu?
online eğitim, online eğitime katılmanın maliyeti, geleneksel eğitim, kişisel gelişim, iş hayatı

Uzaktan eğitim ya da e-öğrenme olarak da bilinen online eğitim tamamen internet ortamında gerçekleşen bir eğitim şeklidir. Online eğitim sistemi; ses, video, grafik ve web bağlantıları gibi çeşitli multimedya öğelerini içerir. Bu öğelerin hepsi geleneksel sınıf bileşenleri yerine kullanılır.

Online eğitimde öğrencilerle ders içeriğinin yanı sıra onlardan geri bildirim almayı sağlayacak; sınavlar ve ödevler gibi paylaşımlar da yapılır. Eğitimci ve öğrenciler arasındaki iletişim, online ortamda sohbet, e-posta ya da diğer web tabanlı iletişim yolları aracılığıyla sağlanır.

Online eğitimde bazı sınırlamalar olmasına rağmen çağdaş eğitimde çok büyük bir yenilik olarak görülmektedir. Fakat insanlar bu yeni eğitim metoduna karşı bazı ön yargılara sahip. Toplumun online eğitim hakkındaki genel ön yargısı; geleneksel yöntemle eğitim alabilecek maddi ve manevi durumu olmayan kişilerin online eğitimi seçtikleridir.  Bu ön yargılar öğrencileri online eğitim almaktan uzaklaştırmaktadır. Bu ön yargıya maruz kalmamak için pek çok öğrenci geleneksel eğitim metodunu tercih etmektedir. Böylece eğitim almak için extra maliyete, strese ve zaman kaybına maruz kalmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için bizlere izin verin! Online eğitim hakkında düşüncelerinizi değiştirmeye yarayacak 5 maddeyi sizler için sıraladık.

Online Eğitim Avatajları Nelerdir?

Erişilebilirlik

Online eğitimin en önemli avantajlarından bir tanesi erişilebilirliktir. Online eğitimin bu özelliği öğrencileri okul ortamına, rahatsız sandalyelere ve günün sonundaki sırt ağrısına maruz kalmaktan kurtarır. Öğrenciler otobüste, tatilde hatta evlerindeki koltukta derslerini takip edebilirler. Bu erişilebilirlik özelliği sayesinde, öğrenciler eğitim görmek için okula ya da kursa gitmek zorunda kalmazlar. 

Tek ihtiyaçları ders dinleyebilecekleri sessiz bir ortamdır. Bilgisayara ve internet erişimine de ihtiyaç duyulduğunu söylememe gerek yok sanırım.

İstediğiniz Eğitimciden Ders Alma

Geleneksel eğitim yöntemiyle de istediğiniz eğitimciden ders alabilirsiniz. Fakat herhangi bir üniversiteye ya da kursa yazılmanız durumunda size sunulacak olan eğitimci seçenekleri sınırlıdır. Siz de bu sınırlı seçenek arasından tercihinizi yaparsınız ya da tercih ettiğiniz eğitimcinin olduğu kursa gidersiniz fakat o zamanda farklı  sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, bilgisayar teknolojileriyle ilgilendiğinizi varsayalım. İstediğiniz bir kursa bu dersin hocası çok iyi olduğu için kayıt yaptırdınız buraya kadar her şey çok güzel. Peki, siz resim sanatına da merak saldınız. Bununla ilgili de bir ders almak istiyorsunuz ama gittiğiniz kurstaki resim hocası bu konuda yeterince deneyimli değil ne yapmanız gerekiyor? Ya yetersiz bir hocayla resim dersleri işleyeceksiniz ya da kendinize resim dersi için başka bir kurs bakacaksınız. İşte tam da bu noktada online eğitim avantajını daha iyi anlayacaksınızdır.

Online eğitim size istediğiniz kurstan ve en iyi hocalardan eğitim alma imkanı sunar. Üstelik kişisel gelişim eğitimlerinden iş hayatı eğitimlerine kadar pek çok seçeneğiniz vardır. İnternete girerek kısa bir araştırma yaptıktan sonra sizin aradığınız özelliklerdeki eğitimciyi bularak dersine katılabilirsiniz.  

Cv'nizde Çok Havalı Durur!

Şu an kariyerinizin ne durumda olduğu hiç önemli değil. Online eğitim sertifikası özgeçmişinizde her zaman çok havalı görünür. Herhangi bir iş görüşmesine gittiğiniz zaman online eğitim sertifikalarına sahip olmanız işverenlerin gözünde sizi bir adım öne çıkarır. Online eğitim sertifikaları sizin yeniliklere açık olduğunuz ve öğrenmeye istekli olduğunuz imajını verir. Özellikle isim yapmış olan bir kurumdan alacağınız eğitim sertifikası sizi rakiplerinizden ışık hızıyla ayıracaktır.

Kendinden Tempolu Öğrenme

Online eğitim almaya karar verdiğiniz zaman bazı eğitimlerin açıklama kısmında kendinden tempolu etiketini görebilirsiniz. Peki nedir bu kendinden tempolu öğrenme? Geleneksel eğitim yöntemlerinde ders ve teneffüs için belirlenmiş saatler vardır. Ders saatinde teneffüs, teneffüs saatinde de ders yapamazsınız. Fakat pek çok online eğitim programında ders ve teneffüs saatlerini öğrenci kendisi belirleyebilmektedir. Hatta dersi istediği zaman durdurabilme ve geri alıp tekrar dinleyabilme imkanına sahiptir. İşte bu duruma kendinden tempolu öğrenme denir.

Geleneksel eğitimle ders veren bir kursa ya da üniversiteye kayıt yaptırdığınız zaman belirlenen ders saatinde dersin yapılacağı yerde olmanız gerektiği için ailenize, işinize veya hobilerinize yeterince vakit ayıramayabilirsiniz. Fakat online eğitim sayesinde  boş vakitlerinizde ya da gece olup ortalık sakinleşince derslerinizi dinleyerek eğitim alabilirsiniz.

Düşük Maliyet

Online eğitime katılmanın maliyeti geleneksel bir eğitim programına katılmaktan çok daha ucuzdur. Örneğin, online derslerle eğitim gören bir üniversite öğrencisinin okumak için şehir değiştirmesine, ev tutmasına ya da hali hazırda kurmuş olduğu düzenini bırakmasına gerek yoktur. Online eğitime zaman ve mekân sınırlaması olmadan erişebiliyor olması öğrencileri pek çok masraftan kurtarmaktadır.

Online eğitimden faydalanarak sadece üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler değil sertifika programlarına katılmak isteyen öğrenciler de pek çok maliyetten kurtulmaktadır. İstedikleri herhangi bir konuda sertifika almak isteyen öğrenciler, ücretsiz olarak pek çok konuda çeşitli sertifikalar alabilecekleri gibi cüzi ücretler karşılığında farklı konularda sertifikalar da alabilmektedir. Üstelik online eğitimlerle verilen bu sertifikaların birçoğu öğrencilerin iş kurmalarına ya da daha başarılı bir kariyer elde etmelerine olanak sağlamaktadır.

Bütün bu özellikleri göz önüne alındığı zaman online eğitim geleceğin eğitim metodu olarak görülmektedir. Bu eğitim metodu sayesinde pek çok kişi kısıtlı imkanlar nedeniyle sahip olamadıkları mesleklerine kavuşabilir ve istedikleri kariyer planlamasını yapabilir.

Yazar: İmren Çetin

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!