Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Almak İçin 13 Sebep

28 Haziran 2018, 1144 defa okundu.
Online Eğitim Almak İçin 13 Sebep
Online Eğitim Almak İçin 13 Sebep

İlk eğitiminizi nerede aldınız? Evinizde ailenizden mi? Yoksa ilkokulda öğretmeninizden mi? Hemen hemen herkes ilk eğitimini evinde annesinden ve babasından almıştır. O günden bugüne doğru biraz hafızamızı zorlayalım. Bugüne kadar nerelerde eğitim aldınız? Evde, ilkokulda, ortaokulda, lisede, kursta, üniversitede, dershanede ve birkaç yerde daha olduğunu varsayıyorum. Bunlar zamanlarına göre en popüler eğitim mekanlarıydı. Peki size neler kazandırdılar neler kaybettirdiler? Bunları hatırlıyor musunuz? Size uzak olan okula veya kursa giderken harcadığınız yol ücreti, yolda geçirdiğiniz zaman ve o arada çektiğiniz sıkıntı.

Bunların hepsini topladığınızda emin olun o kadar büyük bir şey çıkıyor ki, belki akıl bile edemezsiniz. Peki ya şimdi? Şartlar değişiyor, özellikle internetin evrilmesiyle birlikte bu çok daha hızlı oluyor. Günümüzde uzaktan öğrenme, online eğitim, e-sertifika, veya açıköğretim gibi terimleri bol bol duyuyorsunuz çünkü aşırı derecede popülerler. Peki nedir bunlar? İlerleyen aşamalarda hepsini kapsaması için tek bir terim, online öğrenme, kullanacağım.

Online Eğitim Nedir? Avantajlar ve Dezavantajlar

Online eğitim, özellikle internetin ortaya çıkması ve gelişmesiyle birlikte günümüze kadar evrilerek son halini alan ve almaya da devam eden, kişilerin internet üzerinden eğitimlere katılarak kendilerini belirli konularda geliştirmesini temel alan bir eğitim modeli. Okullardaki gibi katı kuralları olmayan, düzenli devam zorunluluğu olmadan, her zaman erişilebilen ve karşılığında belge alınabilen bir yapıyı bünyesinde barındırıyor. Bu sistemin avantajları da dezavantajları da var elbet ama günümüzde avantajları her geçen gün artarken dezavantajları da aynı şekilde azalıyor. Bu avantajları maddeler halinde sıralamak istiyorum:

Online Eğitim Almak İçin Sebepler

 1. Çok daha esnek bir yapıya sahip. Geleneksel eğitime oranla daha az zaman ve para harcayarak daha kaliteli eğitim içeriklerine ulaşabiliyorsunuz. O an için ihtiyacınız olan ne varsa direk o eğitimi alabiliyorsunuz.
 2. İnternet geniş bir evren. Bu evren içinde hem ücretli hem ücretsiz eğitimler ile kendinizi sınırsız konudaki derslerle geliştirebilme imkanınız mevcut.
 3. Geleneksel eğitimdeki gibi belirli bir programa ihtiyacınız yok. İstediğiniz zaman bırakabilir ve istediğiniz zaman bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz. Çünkü öğrenme yetisi online eğitimde bireye veriliyor. Böylelikle bir işiniz çıktığında, iş değiştirdiğinizde, ek eğitimlere ihtiyaç duyduğunuzda veya derse katılamadığınızda o konuda geride kalmazsınız.
 4. Birçok yerde öğretilmeyen veya pratikte öğrenilebilecek bilgileri interaktif eğitim ile öğrenebilir veya daha önceki bilgilerinizi geliştirebilirsiniz.
 5. Fiziki bir hastalığa sahip olanlar açısından da son derece destekleyici bir eğitim modelidir. Bir kampüs veya bina içinde verilen eğitimleri almaya uğraşırken çekeceği sıkıntı, bu eğitim modeli ile en aza indirgenebilir.
 6. Yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz ve kursa gitmek istiyorsunuz. Ne kadar öğrenirseniz öğrenin, size konuşma konusunda pek katkı sağlayamayabilirler. Ancak online eğitim ile internetin verdiği avantajları kullanarak interaktif olarak yabancı insanlarla bu öğrendiklerinizi pratiğe dökebilirsiniz.
 7. Eğitimden eğitime fark etse de, artık birçok eğitim canlı dersler eşliğinde işleniyor. Dersin etkileşimi ve hoca ile öğrenci ilişkisi de bu şekilde gelişmiş oluyor. Bu derslerin de kaydedilmesiyle birlikte de o derse girememiş olanlar sorulan sorulardan tartışmalara kadar her şeyi olduğunu gibi inceleyip daha detaylı bir ders alabiliyor.
 8. Geleneksel eğitim sisteminde öğretim genellikle kitap üzerinden yapıldığı için olası güncellemeler ve geliştirmeler hemen yapılamıyor ancak online eğitim modelinde gelişen ve değişen her şey anında güncellenebiliyor ve katılımcılara sunulabiliyor.
 9. Çalışan insanlar çoğu zaman işlerini ve eğitimlerini bir arada götüremiyor. Online eğitim ile de bu zaman sıkıntısı ortadan kalkıyor.
 10. Birbirinden çok farklı öğretim araçları ile hitap edilebiliyor. Görsel, işitsel, multimedya, basılı veya yazılı ve interaktif birçok yol bulunmaktadır.
 11. Ücretsiz eğitimlerin dışında ücretli eğitimler de geleneksel eğitim yöntemlerine göre ucuz olduğu için harcayacağınız para daha az oluyor. Böylelikle hem tasarruf yapabiliyor hem de kalan parayı daha farklı harcayabiliyorsunuz.
 12. İllaki Türkiye içinde bir eğitim almak zorunda değilsiniz. Yeri geliyor yeni bir eğitim çıkıyor ancak Türkiye’de muadili bulunmadığı için alınamayabiliyor. Yeterli dil bilgisine sahip olduğunuz sürece yurtdışına çıkmadan, internet üzerinden bu eğitimi alabilir ve öğretiminize yeni bir ders daha ekleyebilirsiniz.
 13. Yukarıdakilere ek olarak eğitim yaşı,  öğretme amaçları, eğitim ortamı, yöntem ve teknikler kısıtlaması olmaması, esneklik ve çeşitlilik de sağlıyor.

Sonuç olarak bunları biraz daha detaylandırarak daha çok madde ekleyebiliriz. Özellikle son zamanlarda bir işe girerken insan kaynaklarında çalışan insanlar, sizin bildiklerinizi belgelendirmenizi, kayıt altına almanızı istiyorlar. Siz istediğiniz kadar bilin, eğer belgeniz yoksa ilk aşamada elenmeniz gayet olası bir durum. Bundan dolayı sertifikasyon özellikle internet üzerinde kendisini çok geliştirdi. Bir kursa gidip sertifika alabilirsiniz ancak çalışan veya okuyan bir insansanız her zaman bu iki uğraşı bir arada ilerletemiyorsunuz. Birisini aksatarak ilerlemek yerine online eğitim ile mekandan, zamandan ve paradan bağımsız bir şekilde eğitimlerinizi devam ettirebilir, kimsenin gerisinde kalmadan, mevcut uğraşlarınızı aksatmadan kendinizi geliştirebilirsiniz. Alacağınız her eğitim ile de kendinizi katlayabilir ve kariyerinizde çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Bunu unutmayın ve kendinize yatırım yapın.

Yazar: Seyit Mehmet Çoban

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nadide Çelik
18 Ağustos 2018
5.0

Yazar burada bahsetmemiş ama bence en büyük sebeplerden biri örgün eğitim için harcanan gereksiz emek ve ücretlerdir. Özel üniversitelerin ücretleriyle yatırım yapsanız gelecekte çok daha karlı çıkabilirsiniz.