Close
Mobil Menu Bars

Online Diksiyon Kursu

29 Mayıs 2019, 2668 defa okundu.
Online Diksiyon Kursu
online diksiyon kursu, diksiyon, diksiyon eğitimi, güzel konuşma, etkili ve güzel konuşma, hitabet sanatı

Diksiyon seslerin, sözcüklerin, vurguların, anlam ve coşku duraklarının hakkını vererek söyleme biçimi olarak ifade edilir. Sadece akıcı ve güzel konuşma tekniği gibi düşünülse de aslında diksiyonun temel noktalarından biri doğru nefes alıp verebilmektir. Konuşma esnasında akıcılık ve kendini ifade edebilme yeteneğinin en büyük yardımcısı diyaframdan doğru nefes alma tekniklerini kullanabilmektir. 

İnsanlarla iletişiminiz sırasında ses tonunuz, kurduğunuz düzgün ve akıcı cümleler ile onları kolaylıkla etkilersiniz. Aslında diksiyon eğitiminin temel amacı da budur: İnsanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmak.

Günümüzde uzaktan eğitim platformlarında online diksiyon kursu en çok tercih edilen eğitimler arasındadır. Eğitim, iş ve özel hayatımızda kendimizi doğru, etkili ve düzgün bir biçimde ifade edebilmek için diksiyon eğitimine ihtiyaç duyarız. Birçok insan ''Ben zaten düzgün konuşuyorum.'' düşüncesiyle diksiyon eğitimi almaya gerek görmese de aslında bu eğitimi almaya başladığınızda diksiyonun sadece düzgün konuşmak olmadığını, aynı zamanda güzel ve etkili konuşabilme açısından oldukça faydalı tekniklerle dolu olduğunu göreceksiniz.

Online Diksiyon Kursu ve Unsurları

Diksiyon bir hitabet ve güzel konuşma sanatıdır. Bu sanatın elbette birbirini tamamlayan pek çok unusuru bulunmakta. Bu unsurları:

  • Dil
  • Ses tonu
  • Doğru nefes alma

başlıkları altında toplayabiliriz. 

Dil kullanımı konusunda tembel olan kişiler genelde sözcükleri yuvarlayarak ve cümleleri tamamlamadan konuşur. Bu da karşıdaki dinleyicinin söylenenleri ciddiye almamasını ve iletişim sorunlarını beraberinde getirir. Aynı şekilde ses tonu da karşımızdaki kişiler tarafından ciddiye alınmak ve söylediklerimizle onları etkileyebilmek için çok dikkat etmemiz gereken bir noktadır. Ses tonunu doğru kullanmanın yolu öncelikle doğru nefes alıp vermektir. Doğru nefes kullanımı ses tonunuzu bir dengeye kavuştursa da etkileyici bir ses tonu için sahip olmamız gereken en önemli özellik öz güvendir. 

Öz güven sorunu yaşayan bireyler genelde çok kısık bir ses tonuyla konuşur. Adeta konuşmaktan çekinir gibi söylediği sözcükler ya karşısındaki kişi tarafından anlaşılmaz ve tekrar ettirilir ya da söyledikleri duymazdan gelinebilecek kadar önemsiz bulunur. Bu tarz bir iletişim ise kişilerin hem özel hayatında hem de iş hayatında saygı ve itibar görmemesine neden olur. 

Online Diksiyon Kursu Neler Kazandırır?

Online diksiyon kursu alarak eskisinden çok daha güzel ve etkili konuşmaya başladığınızda çevrenizdeki insanların da size karşı olan tavırlarının bir anda değiştiğini göreceksiniz. Online diksiyon kursu alan kişiler arkadaş ortamlarında veya iş toplantılarında aranan konuşmacılar haline geliyor.

Hepimizin bildiği gibi bir grup içerisinde en güzel ve etkili konuşabilen yani hitabet sanatını doğru kullanabilen kişi daima lider durumuna geliyor. Hangi konuda konuşuyor olursa olsun hatta bazen söylediklerinin doğru mu yalan mı olduğuna dahi bakılmaksızın etkileyici ve güzel konuşan kişiler her durumda insanlar tarafından dikkatle dinleniyor ve söylediklerine onay veriliyor.

İletişimde Diksiyonun Önemi Nedir?

İçinde bulunduğumuz çağda dijital araçlar üzerinden ya da yüz yüze gerçekleştirilen iletişim büyük bir önem kazandı. Hatta iletişim kurabilme kabiliyeti günümüz dünyasında kendimize bir yer edinebilmek için gereken özelliklerin başında geliyor. 

İş görüşmelerinde, yapacağımız sunumlarda, arkadaş çevremiz hatta ailemizle iletişim kurarken bile online diksiyon kursu almış olmak bizi çok daha dinlenen, önemsenen ve sevilen bir insan haline getirecektir. Özellikle online diksiyon kursu aldıktan sonra yaptığınız bir iş görüşmesinde sizden çok daha ön sıralarda olan ancak kendini güzel ve etkili bir biçimde ifade edebilme yeteneği bulunmayan birini rahatlıkla eleyebildiğinizi göreceksiniz. 

Siz de hem kendi kişisel gelişim yolculuğunuzu tamamlamak hem de iletişim kurarken hitabet sanatını rahatlıkla kullanarak bulunduğunuz her ortamda lider konumuna oynayabilmek için online diksiyon kursu alın. Konuşarak iletişime geçtiğiniz her insanın sizi nasıl dikkatle dinlediğini ve size olan güven duygusunun fark edilir biçimde arttığını göreceksiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!