AnasayfaBlogÖn Yazı Yazarken Yapılan Hatalar
Ön Yazı ve Kapak Mektubu

Ön Yazı Yazarken Yapılan Hatalar

30 Aralık 2016
Ön Yazı Yazarken Yapılan Hatalar

Sıkça karşılaştığımız ön yazı mektubu hatalarından nasıl kaçınabilirsiniz? Bir iş başvurusunu değerlendirirken birçok işverenin fark ettiği ilk şey başvuranın ön yazısıdır. Etkin bir ön yazı mektubu sizin iyi yazabildiğinizi, düzgün düşünebildiğinizi ve işte başarılı olmak için gereken özelliklere sahip olduğunuzu gösterebilir. Hatalardan kaçınmak ilk engeli atlamanıza ve bir mülakat için değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

En Sık Karşılaşılan Ön Yazı Mektubu Hataları

Yazım hatalarıyla dolu bir ön yazı göndermek.

Eğer işe alınmak istemiyorsanız ve gözden çıkarılmak istiyorsanız gramer ve yazım hataları ile dolu olan bir ön yazı göndermek kesin çözümdür. Başvuru yaptığınız işle ilgili hiç şansınız kalmaz. Hatalarınızı kontrol etmek için yazım düzeltme araçları kullanın ama bütün hatalarınızı yakaladığınızdan hiçbir zaman emin olmayın. Her kelimenin üzerinden geçin, mektubunuzu yüksek sesle okuyun ve arkadaşlarınızın ve danışmanların işverenlerden önce sizin mektubunuzu gözden geçirmesini sağlayın.

Genel bir ön yazı göndermek.

Ön yazı mektuplarında yapılan en yaygın hata genel bir yaklaşım kullanmaktır. Yani mektubun copy-paste yapmış gibi durmasıdır. Karşınızdaki kişinin bunu hissetmeyeceği derecede özgün ve hedef odaklı olması gerekir. Yapılan ikinci en büyük hata ise aynı mektubu bütün işverenlere göndermektir. İlk cümlenizde başvurduğunuz işten özel olarak bahsetmeyi unutmayın. Aranan adayın özellikleri iş ilanında yayınlanır. Sizde dikkatli bir şekilde düşünün ve sizin becerilerinizin, deneyimlerinizin ve kişisel özelliklerinizin sizi nasıl özellikle bu iş için uygun bir aday yaptığından bahsedin.

Yanlış bilgiler vermek.

İş arayanların ön yazı mektuplarını ne sıklıkla yanlış insana yönlendirdiklerini veya yanlış şirkete verdiklerini bilseniz şaşırırsınız. Bu adayların aynı anda birden fazla işe başvurmalarında ortaya çıkan genel bir durum. Hitabetinizi dikkatli bir şekilde kontrol edin ve iletişim kurmanız gereken insanı hitap ettiğinizden ve de ön yazı boyunca sadece hedef şirketten bahsettiğinizden emin olun.

Modası geçmiş bir hitap kullanmak.

Eğer hitap edeceğiniz insanın adını bilmiyorsanız ‘’Sevgili Bey veya Hanım’’ gibi modası geçmiş terimleri kullanmaktan kaçının. ‘’Sevgili İnsan Kaynakları Yöneticisi’’ gibi cinsiyet belirtmeyen terimler kullanın veya direkt olarak ön yazının ilk paragrafına başlayın ve kimseye hitap etmeyin.

Ön yazı mektubunun çok kısa olması.

Çok kısa olan bir ön yazı mektubu göndermek işverenlere sizin iş etiğiniz ve işe dair olan ilginizle alakalı yanlış sinyaller verebilir. Aynı zamanda işverenlerin sizin özgeçmişinize dair bir bakış açısı edinmeleri ve sizin adaylığınız hakkında pozitif bir görüş edinmeleri şansını kaçırırsınız.

Çok uzun ön yazı mektupları.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki siz yeni kitabınıza ön yazı yazmıyorsunuz. Sadece iş başvurusu yapıyorsunuz. Çok uzun bir ön yazı mülakatçıya büyük yük olabilir ve büyük ihtimal sizin ön yazınızı geçerler ve direkt olarak özgeçmişinize bakarlar. Aynı şey çok yoğun olan paragraflar için de kullanılabilir. Altı satırdan uzun olmayan 3 ve 5 paragraf arası yazın.

Çok fazla bilgi.

Ön yazı mektubunuzda kullanmanız gereken bazı bilgiler vardır. Aslında, bunları yazmak sizin bir mülakatı garantiye alma şansınıza zarar verebilir.

İşverenlere bilmelerinin gerekmediği (bilmemeleri gereken değil!) herhangi bir bilgiyi vermeyin.

Örnek verememek.

Güçlü yanlarınız hakkında içi boş fikirler sunmak genel olarak işverenleri sizin o işe olan uygunluğunuz hakkında ikna etmez. Başarılı bir şekilde güçlü yanınızı gösterdiğiniz bir iş veya pozisyonu referans vererek özellikleriniz hakkındaki açıklamalarınızı destekleyin. Örneğin, basit bir şekilde "Güçlü yazı becelerilerim ve göze çarpan bir iş etiğine sahibim" demektense "Güçlü yazı becerilerim bir teklifi hazırlamamı ve ABC holdingten 100.000 liralık bir siparişi almamı sağladı" deyin.

Yeterince ilgi gösterememek.

İşe alım uzmanının sizin ilgi seviyenizden şüphe etmesine mahal vermeyin. İş için olan samimi ilginizi belirtin ki işveren sizin işin peşinden gitmek için motive olduğunuzu bilsin.

En Sık Karşılaşılan Ön Yazı Mektubu Hataları Nelerdir?

Ön yazı hatalarına örnek vermek gerekirse; yazım hatalarıyla dolu bir ön yazı göndermek. Genel bir ön yazı göndermek. Yanlış bilgiler vermek. Modası geçmiş bir hitap kullanmak.

Ön yazı mektubu Nasıl Uzunlukta Olmalı?

Çok kısa olan bir ön yazı mektubu göndermek işverenlere sizin iş etiğiniz ve işe dair olan ilginizle alakalı yanlış sinyaller verebilir. Aynı zamanda işverenlerin sizin özgeçmişinize dair bir bakış açısı edinmeleri ve sizin adaylığınız hakkında pozitif bir görüş edinmeleri şansını kaçırırsınız.

Çok Uzun Ön Yazı Mektupları Yazmamak Neden Gerekli?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki siz yeni kitabınıza ön yazı yazmıyorsunuz. Sadece iş başvurusu yapıyorsunuz. Çok uzun bir ön yazı mülakatçıya büyük yük olabilir ve büyük ihtimal sizin ön yazınızı geçerler ve direkt olarak özgeçmişinize bakarlar. 

Ön Yazı Yazarken Yapılan Hatalarkötü ön yazı ön yazıda yazılmaması gerekenler ön yazı hataları ön yazı mektubu ön yazı nasıl olmalıdır ön yazı nasıl yazılır
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.