Close
Mobil Menu Bars

Ön Yazı Nasıl Yazılır?

24 Aralık 2016, 3182 defa okundu.
Ön Yazı Nasıl Yazılır?
Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Ön yazı neden önemlidir? İş arama sürecinde ön yazı hazırlamak pozisyon ile neden ilgilendiğinizi ve neden iyi bir aday olduğunuzu belirtmek için önemli bir adımdır. Ön yazınızda, biraz kişiselleşebilirsiniz-kendiniz hakkında detayları paylaşmak için ön yazıyı kullanın.

Ön yazı çeşitleri

Yüz yüze yapılan mülakatlarda özgeçmiş ön yazısı amaçlarınızı ve yeteneklerinizi vurgular. Bir CV birkaç sayfaya uzayabildiğinden dolayı, bu sizin belge içinde görülmesi gereken yerleri diğer anlamda vitrine koymanızı sağlar. Bir CV’de ön yazı için sadece birkaç paragraf yazmak yeterlidir. Veya iş başvurusunun bir parçası olarak ön yazı yazabilirsiniz. Bu sizin işe alım yöneticileri tarafından diğer adaylardan şirketle daha ilgili olan biri olarak hatırlanmanızı sağlayacaktır. Ortalama 250-500 kelime arası bir ön yazı yazın. Nerede ortaya çıkacağına bakmaksızın, ön yazınızdaki amacınız her zaman aynı olacaktır: Geçmişinizi ve amaçlarınızı söz konusu iş ile bağdaştırmaya çalışmak.

Ön yazı neler içermeli?

Ön yazınızda, kendiniz ve pozisyon arasında bir bağlantı yapmalısınız. Bunu üç aşamalı bir süreç gibi düşünün: Kendiniz hakkında bazı detaylar paylaşın. Siz kimsiniz? ‘’Üretim Yöneticisi’’  veya ‘’Onur Belgeli Yeni Mezun’’ gibi şeyler yazabilirsiniz. En alakalı deneyim ve yeteneklerinizi vurgulayın ve şirkete neler katabileceğinizi paylaşın. ‘’Proje yöneticisi olarak geçirdiğim yıllarda, hiçbir detayın gözümden kaçmasına izin vermedim’’ gibi şeyler yazabilirsiniz. Kariyer hedefleriniz hakkında bilgi paylaşın. Örneğin, ‘’Muhasebe Denetmeni olarak  orta büyüklükteki bir şirkette çalışmaya istekli’’ gibi amacınızı ortaya koyun. Adına ön yazı dense de, aşırı detaya girmekten kaçının. Sadece söz konusu iş ile ilgili olan bilgileri paylaşın. Örneğin, eğer muhasebeci olmak için bir pozisyona başvuruyorsanız, bir dergide yazar olma amacınızdan bahsetmeye gerek yok. Hatırlayın, ön yazınızın amacı sizi iş arama sürecinde daha ileriye taşımak.

Ön yazı yazarken kullanabileceğiniz ipuçları neler?

Ön yazı her zaman kişisel olmalıdır-başvurduğunuz her iş için aynı ön yazı kullanmak doğru değildir. Tabii, her seferinde de ön yazınızı sıfırdan yazmanıza gerek yok. Sadece iş tanımında istenilen özellikleri ve şirketin ihtiyaçlarını yansıtan düzenlemeler yapmanız yeterli.

Ön yazıyı okuyacak kişileri tanımaya çalışın.

Ön yazınızı belirli bir pozisyona ve şirkete göre odaklayın. Aradıkları aday hakkında bir görüşe sahip olabilmek için şirket hakkında biraz araştırma yapın. İş tanımını baştan yazın ki şirketin bir adayda nelere ihtiyaç duyduğunu anlayın. Pozisyon için özelliklerinizin hangi noktalarda iyi bir eşleşme olduğunun notlarını alın.

Liste hazırlayın.

İşverenlerin bilmesi gereken ne yaptınız? Başarılarınızın bir listesini yapın. Sosyal, iletişim ve genel becerileriniz ve yetenekleriniz hakkında beyin fırtınası yaparak bir liste oluşturun.

İlk taslağınızı uzun uzun yazın, daha sonra kısaltın.

Şirketin ihtiyaçları ve sizin sunabilecekleriniz hakkında düşünerek zaman harcadınız ve ön yazınız için şu an elinizde birçok veri var. Bu noktada, uzunluğu hakkında endişelenmeyin, yazabildiğiniz kadar yazın. Daha sonra, geri dönün ve düzenleyin - CV için birkaç cümle ve başvuruda bulundurmak için 250-500 kelime arası. Gereksiz kelimeleri ve anlamı olmayan klişeleri çıkarın. Bunların yerine, eylem fiilleri kullanın. Birinci ağızdan yazmanızda problem yok ama ‘’ben’’ zamirini çokça kullanmakta kaçının.

Hedef koyun.

Birçok beceriniz, ilgi alanınız ve çalışma deneyiminiz var. Bir pozisyonda vurgulamak istediğiniz şey bir başka pozisyonda vurgulamak isteyeceğiniz şey olmayabilir. Eğer hem yazar hem de editör olarak becerikliyseniz, ön yazınızda hangi yeteneği kullanmanız gerektiğine karar verin ve seçiminizi istediğiniz iş ile en alakalı olandan yana kullanın.

Ön yazı örneği 

Örnek olması için kullanabileceğiniz bazı ön yazı örnekleri:

CMA belgesine sahip, büyük şirketlerde 10 seneden fazla çalışmış deneyimli bir muhasebeciyim. Hesap denetimlerini yaptım ve on kişiden oluşan bir departmanı yönettim. Pozitif duruşum ve detay odaklı ruh halim ay sonu finansal özetlerinin düzgün bir şekilde ve herhangi bir hata olmadan gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Bir sonraki pozisyonumda lider bir rol arıyorum.

Büyük dergilerde ve üniversite gazetesinde yazım deneyimine sahibim. Yeni mezunum. Şirketin vizyonuna ve kültürüne ayak uydurabilen güçlü bir yazarım. Yazar pozisyonu arayışındayım ve sıfırdan dergi sanatını öğrenmeye istekliyim.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!