Close
Mobil Menu Bars

Odaklanma Şikayetine Reçete

06 Mayıs 2019, 1702 defa okundu.
Odaklanma Şikayetine Reçete
odaklanma, odaklanma şikayeti

Odaklanma şikâyeti günümüzde hepimizin ortak sorunu haline gelen bir meseledir. Öğrenciler derslerine, çalışanlar işlerine, okurlar kitaplarına, film-dizi severler ekranlarına odaklanmada sorun yaşamaktadır. Bazılarımız bu odaklanma sorunu için çözümler yaratırken, bazılarımız bunu nasıl yapacağını bilemiyor. Hatta şuan ben ne okuyorum dedikten sonra başa döndünüz mü? Şimdi, aklınızdaki düşünceleri bir kenara itip bu yazıya odaklamanızı ve tavsiyeleri dikkatlice okumanızı istiyoruz. Çünkü verimliliğin anahtarlarından biridir, odaklanmak.

İşte sizi yaptığınız işe daha çok odaklayacak altın tavsiyeler.

Odaklanma Sorunu için Tavsiyeler

1 - Sakinleştirici Bir Müzik Açın

Neredeyse çoğu zaman bazı şeyleri çok düşünüyor oluruz. Kafamızda bu kadar düşünce varken bir işe odaklanmak oldukça zordur. Bunun üstesinden gelmek, düşüncelerinizi sadece işinize odaklamak için sakinleştirici müzikler dinleyin. Böylelikle kafanızı meşgul eden düşünceleri erteleyebilirsiniz. Lakin içinde sözler olan müzikleri değil. İlla ki bu tarz müziklerle de iyi bir şekilde odaklanan insanlar vardır. Fakat bizim önerdiğimiz bu değil. Enstrümantal, klasik vb. tarzlarda müzik dinlemek odaklanma sürecinde size yardımcı olacaktır. Bu tarz müzikler için sevdiğiniz bir filmin veya bir dizinin müziklerini de sayabiliriz. Özellikle bu konuda ünlü bestecilerin müzikleri yardımcı olabilir.

Bunun haricinde eğer ki müzik her türlü size yardımcı olmuyorsa doğa sesleri inlemeyi deneyin. Yağmur sesleri, nehir sesleri, kamp ateşi gibi ortamlarda olduğunuzu hissettirecek uygulamalar var. Bunlar size yoğun bir odaklanma sağlayabilir.

2 - Çalışacağınız Ortamı Düzenli Tutun

Rengârenk kalemler, bir sürü not kağıtları, dosyalar, ataçlı dosyalar, belgeler… Masanınız üzerinde fazla eşyanın bulunması odaklamaya engel olabilir. Bu yüzden çalışmaya başlamadan önce eğer varsa masanızın tozunu alın sonra üzerindeki lüzumsuz eşyaları kaldırın. Eğer ki masanın ferah bir görünüm olursa bu sizi çalışmaya da teşvik edecektir.

Tabii herkesin masasıdaki eşyaların simetrik bir şekilde durması gerekmiyor. Burada anlatılmak istenen çalışırken ilginin dağılacağı veya hareket etmenize engel olacak unsurları ortadan kaldırmaktır.

3 - Anın Tadını Çıkarın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sürekli düşünme halindeyiz ve bu olay film-dizi izlerken, ders çalışırken, iş yaparken, kitap okurken bize bazı zamanlarda engel olur.

Mesela dizi izlerken, “Şuan ders çalışmam gerekiyor sınavlar çok yaklaştı, yetiştirmem gereken işler var, projelerin teslim tarihi geçecek,”  gibi düşünceleri acilen bırakın. Bu düşünce sizin odağınızı bozar. Böyle düşünceler okuduğunuz kitaba veya izlediğiniz filme odaklanmanızı engeller. Ayrıca onlar için ayırdığınız her vakit her iki yönden de kayıp sayılır. Çünkü o saatler içinde ne filmin farkına vararak izlemişsinizdir ne de ders çalışmışsınızdır.

4 - Sağlıklı Atıştırmalıklar Seçin

Bu maddeyi ders çalışmaya ve işlerini yapmaya odaklanmak isteyenler için öneriyoruz. Özellikle ders çalışırken paket gıdalar tüketmek zararı olabilir. Bu paket gıdaların içindeki eklenti şekerler bilindiği üzere tokluk hissi yaratmaz ve böylece siz sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı hissedersiniz ki açlık hissi odağı bozan ilk etkenlerden birisidir. Paket gıdalar yerine yanınızda meyve veya kuruyemiş tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak, yukarıda sayılan önerilerden en az birisini bile deneyerek yoğun bir odak yakalayabilirsiniz. Bunların haricinde, odağınızı bozan unsurları saptayıp bunlardan kendi yöntemlerinizle kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümünü okumakta ve çeşitli dergilerde içerik üretmektedir. Genellikle sanat ve kişisel gelişim üzerine yazılar yayınlamaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 4,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Havva Güneş
22 Ekim 2020
4.0

Yinee harika bir yazı olmuş...