Close
Mobil Menu Bars

NLP Nedir? NLP Eğitimiyle Ne Öğrenebilirim?

08 Kasım 2019, 3942 defa okundu.
NLP Nedir? NLP Eğitimiyle Ne Öğrenebilirim?
NLP Nedir? NLP Eğitimiyle Ne Öğrenebilirim?

NLP nedir? En genel tanımıyla pozitif düşünme ve bu düşünme yapısını hayata uygulama tekniğidir şeklinde cevaplayabiliriz. Bizi biz yapan yaşadığımız olaylardan çok, olaylara karşı verdiğimiz tepkiler ve izlediğimiz yoldur. Çok basit bir örnek verecek olursak, elektrik kesilip bir anda karanlıkta kaldığımızda kimimiz korkarken kimimiz sinirlenebilir, kimimiz bir fenerle geçici bir çözüm ararken kimimiz telefonla arızanın kaynağını öğrenmeye çalışırız. 

NLP farkında olarak ya da olmadan yaptığımız negatif davranışlarını pozitife çevirmek için kullanılan teknikler bütünüdür. NLP bir arınma ve yenilenme sağlar. Bu yenilenme hem geçmişe yönelik travmatik olaylarda iyileşme sağlarken, bugüne dair yaşadığımız gerilimleri ve zorlandığımız durumları da aşmamıza yardımcı olur. NLP kendi iç dünyamızdan, çevreyle kurduğumuz diyaloglara ve geçmişten geleceğe kadar geniş bir alanda çalışır. 

NLP Eğitiminin Amacı

NLP eğitimiyle amaçlanan kendinizin ve yaptığınız her davranışın bilincine vararak pozitife doğru giden bir yol çizmektir. NLP eğitimi kendinizi tanımanızı sağlayarak kişisel gelişim konusunda ivme kazandırır. Bu durum eğitim hayatınızdan iş hayatınıza kadar size pozitif sonuçlarla geri dönüş sağlar. NLP Eğitimiyle: 

 • Olaylar karşısındaki tutumunuz değişir, daha analitik bir bakış açısına sahip olursunuz.
 • Korkularınızla yüzleşmeyi ve baş etmeyi öğrenirsiniz.
 • Stresle başa çıkma yollarını öğrenirsiniz. Örneğin sınav stresini yenebilirsiniz.
 • Yapamam dediğiniz şeyleri nasıl yapabileceğinizi öğrenirsiniz. Bazen de hayır demeyi :) 
 • Sözlü iletişim ve beden dilini etkili bir şekilde kullanmayı öğrenirsiniz.
 • Bilinçaltınızın zengin dünyasını görerek kendinizi yeniden keşfedersiniz.
 • Kendinizde değiştirmek istediğiniz ne varsa, değişimin kurallarını öğrenirsiniz. 
 • NLP eğitimiyle hayatınızın her alanında başarılı olmanın yöntemlerini öğrenirsiniz.
 • NLP eğitimiyle kendinizi geliştirerek NLP uzmanı olabilir ve başkalarına yardım edebilirsiniz.
 • NLP eğitimi sayesinde soruna değil çözüme odaklanmayı öğrenirsiniz. 
 • NLP’nin ne olduğunu daha iyi anlamak için biraz varsayımlarından bahsedelim. 

NLP Nedir? NLP Varsayımları Nelerdir? 

NLP’nin temeli pozitif düşünmeye dayansa da sadece bununla sınırlı değildir. O halde NLP nedir? Biraz daha açalım. NLP = Neuro Linguistic Programming 

 • Neuro: Zihni temsil eder. Duyularımız ve bu duyuları yönelttiğimiz merkezi sinir sistemimizdir.
 • Linguistic: Sözlü ya da sözsüz kullandığımız dili temsil eder.
 • Programming: Geçmişten bugüne zihnimizi yenilemek olarak tanımlayabiliriz. Duygu, düşünce ve davranışlarımızı yeniden programlamak anlamına gelir. 

NLP, varsayımlar üzerine kurulmuş bir bilim dalıdır. Bu varsayımlar NLP eğitiminin temelini oluşturan en önemli unsurlardır. Varsayımları uygulayıp uygulamamak kişiden kişiye değişse de NLP varsayımlarını uyguladığınızda ve gerçekten inandığınızda NLP ile hayatınızdaki değişikliklere şahit olacağınıza eminim. NLP’ ye ait bazı varsayımlar şunlardır: 

 • İletişimin anlamı ortaya çıkardığı tepkide yatar. Bu durumda karşı tarafa yararlı olacağını düşündüğünüz şeyleri anlatırken sizi dinlemiyor ya da anlamıyorsa, dinlemesini sağlayana kadar iletişim şeklinizi değiştirmelisiniz. 
 • Zihin ve beden aynı sibernetik sistemin ayrılmaz parçalarıdır. Yani, bedeninizin sahip olduğu fiziksel durumlar duygu ve düşüncelerinizi de etkiliyor. Eğer fizyolojinizi, duygularınızı, hislerinizi değiştirebilirseniz düşünce yapınızı da değiştirebilirsiniz. 
 • İnsanlar amaçlarına ulaşmak için gerekli tüm kaynaklara sahiptir. İnsanoğlunun istediğinde yapamayacağı hiçbir şey yoktur. O güç sizin içinizdedir, yeter ki keşfetmesini bilin. 
 • Başarısızlık yoktur, geri bildirim vardır. Diyelim ki, 5 ayda 10 kilo vermek istiyorsunuz. Kilo vermek üzere uyguladığınız diyet ve spor yöntemleri 3 ayda 10 kilo vermek yerine 5 kilo verdiriyorsa kilo vermek için uyguladığınız yöntemlerde sorun var demektir. Kilo verme yöntemlerinizi değiştirdiğinizde hedefinize yaklaşmanız kolaylaşacaktır. Tabii ki bu durumda “ben başarısızım, beceremiyorum” gibi olumsuz düşüncelerin yerine olumlu düşüncelerle yılmadan ve istikrarlı bir şekilde hedefinize ilerlemeniz gerekir. 
 • Davranışlar adaptasyondan başka bir şey değildir. Size ait olan ait davranışlar kendi gerçekliğinizi ifade etmektedir ve bulunduğunuz ortama göre ortaya çıkmışlardır. Bazı davranışlarınız insanlara tuhaf gelebilir. Bu durumda insanlar bu düşünce yapınızı anlamalı ve kendi düşünce yapılarını değiştirmelilerdir. 

NLP Kursu İş Dünyasına Nasıl Katkı Sağlar?

İş yerinizde her kafadan bir ses çıktığını düşünün. Şirketin vizyonuna ve misyonuna bağlı olarak bir bütün halinde ve takım olarak ilerleyemediğiniz sürece iş hayatı oldukça zorlaşır. Böylece iş dünyasında arka arkaya başarısızlıklar, anlaşmazlıklar, şirket içinde gruplaşmalar ve iletişimsizlikler meydana gelir. İşte NLP eğitimi burada devreye giriyor… Dolayısıyla NLP kursu bireysel olarak alınabildiği gibi şirket çalışanları olarak topluca alınarak, bir şirketin başarılarını da üst seviyelere taşıyabilir. 

NLP, İnsan Kaynakları yönetiminden tutun da şirketin üst düzey yöneticilerinden alt çalışanlara kadar herkesin alması gereken bir eğitimdir. NLP kursu sayesinde şirkette ortak stratejilere ve hedeflere bağlı kalarak huzurlu bir iş ortamında çalışmayı, iş yerinde üst düzey yöneticilerinizden alt çalışanlarınıza kadar birbirinizle sağlıklı bir iletişim kurmayı ve takım halinde hareket etmeyi öğreniyorsunuz. 

Bunun yanı sıra kurumsal yapılanma, vizyon oluşturma, hedef belirleme gibi süreçlerle de iş yaşamınızda iyileşmeye gidiyorsunuz. Şirket iç iletişim ve müşterilerle iletişimdeki NLP eğitimi ile gelen farkındalık üretim, satış ve pazarlama alanlarında da başarınızla öne çıkmanızı sağlıyor. Ayrıca iş dünyasında sağlıktan eğitime kadar tüm kurumsal şirketlerin başarısında NLP kursu almış olanlar farklı bir uyum yakalıyor. 

NLP’ye bireysel kariyeriniz açısından baktığınızda farkındalıklarınız ile hareket etmeyi öğrendiğiniz gibi kendi içinizde olumsuz duygulardan arınarak beyninize olumlu duygu ve düşünceleri kodlamayı öğreniyorsunuz. Böylelikle kişisel motivasyonunuzu artırarak üst ve astlarınızla olan ilişkilerinizin normale dönmesiyle beraber sadece üretime ve başarıya odaklanıyorsunuz. 

NLP Eğitimini Kimler Almalıdır? 

 • Kendini eğitime adayan eğitimciler ve öğretmenler
 • Şirketlerinin yüksek performansa ulaşmasını sağlayan ve yaratıcı düşünebilen üst düzey yöneticiler
 • Liderlik ruhunu her zaman içinde yaşatan kişiler 
 • Sağlıklı yaşamak adına spor yapan kişiler ya da belli bir spor dalında uzmanlaşmış sporcular
 • Eğitim öğretim hayatlarında sınav stresi çeken ve kaygı yaşayan öğrenciler
 • Ürün pazarlaması yaparken iletişimine dikkat etmek zorunda olan satış ve pazarlama elemanları 
 • Hastane ortamının yoğunluğunda doktorların yardımcısı olarak çalışan asistan ve hemşireler
 • Çözüm odaklı olan ve durmadan strateji üretmek zorunda olan kişiler ya da sporcu antrenörleri 
 • İnsan kaynakları yöneticileri 
 • İletişime önem veren ve bu konuda uzman olmak isteyenler 
 • Yaratıcılığını arttırmak için sanatın herhangi bir dalında uzmanlaşmak isteyenler
 • Fobilerini yenmek isteyenler
 • Stresle başa çıkmak isteyenler
 • Hayata ve kendine dair yeni bakış açısı geliştirmek isteyenler

Online Eğitim Sistemiyle NLP Kursu Alarak Sertifika Sahibi Olabilirsiniz

Hayatın her alanında birden çok katkı sağlayan NLP kursunu en ulaşılabilir eğitim modeli olan online eğitim ile alabilirsiniz. Çağımızda daha hızlı ve mekana bağlı olmaksızın kendi konforunuzda eğitim alabildiğiniz online eğitimle, kendinizi rahat hissettiğiniz evinizde NLP eğitimi alabilir, kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca alacağınız sertifika iş hayatınızda size katkı sağlayacak bir referans olacaktır. Uzun dönem online eğitim programına kaydolarak teori ve uygulamayı kapsayan NLP eğitimi sayesinde daha dingin, daha etkin, daha farkında, daha cesur ve daha başarılı olabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!