Close
Mobil Menu Bars

NLP Nedir? NLP Eğitimi

23 Eylül 2019, 4465 defa okundu.
NLP Nedir? NLP Eğitimi
NLP Eğitimi, NLP, başarı, zihin, motivasyon, rol model, sertifika, online eğitim

NLP, birçok çalışma ve uzun süren araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. NLP ilk olarak Amerika’da 70’li yıllarda çıkmıştır. Dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikçi Gestalt Terapisi uzmanı Dr. Richard Bandler tarafından analiz edilerek modellenmiştir. NLP; sağlık, eğitim, yönetim, spor, iş vb. alanlarda adından başarı ile söz ettiren insanları inceler. 

NLP, istediğiniz sonuçlara ulaşmanız için gerekli olan kusursuzluğu irdelemeniz ve yeniden oluşmanız konusunda size olanak sağlayan bir yöntemdir.

NLP Tanımı Nedir?

NLP, günlük olarak farkında olmadan yaptığın davranışlarını bilinçli hale getirmektir. İngilizcede "Neuro-Linguistic Programming"in kısaltması olan NLP, Türkçeye “Sinir Dili Programlaması” şeklinde çevrilmektedir.

  • Neuro: Beyin ve sinir sistemimizi kapsar. İnsanın dünyayı algılamasının ve düşüncelerinin kaynağı sinir sistemidir. 
  • Linguistic: Yaşanılanları dil ile kodlamayı, dilin deneyimini ifade eder. 
  • Programming: Davranış ve düşüncenin kodlanması ve yeniden üretilmesini kapsar. 

Buradaki mevcut kodlamalarda yaşanacak değişimler ile başarıyı tanımlamak ve kodlamak mümkün olacaktır.

NLP Eğitimi, NLP, başarı, zihin, motivasyon, rol model, sertifika, online eğitim

Neden NLP?

NLP, zihinsel bir çalışmanın ürünüdür ve kaynağı bilinçaltı ile bedendir. Zihnimizde neleri kurarsak onu yaşarız. Bu nedenle zihnimizde başarı ve yeteneklere odaklanmak gerekir. 

NLP’ye göre, o başarılı insan yapmışsa sen de yapabilirsin. Yani sen de başarılı olabilir, büyük işlere imza atabilirsin. NLP, beyinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. NLP, alanında başarılı insanların davranışlarını, düşüncelerini, alışkanlıklarını analiz ederek modeller. Ve bu modellemeleri yeniden üretmek mümkündür. 

Başarılı insan olabilmek için, belirlediğimiz rol modelimiz neler yapmış, hangi günlük alışkanlıklara ya da düşüncelere sahip, aramızdaki davranış farkı ne? Gibi soruların cevaplarına odaklanmak gerek.

NLP Eğitimi, NLP, başarı, zihin, motivasyon, rol model, sertifika, online eğitim

Yeteneklerin, becerilerin açığa çıkartılması NLP Eğitimi ile gerçekleşir. Algılarınızı ve düşüncelerinizi değiştirir, farkındalık kazanırsınız. Bakış açınızı zenginleştirerek daha başarılı ve iyi bir hayat sürmenizin yolunu açar. 

NLP, kişinin hayal gücünü kullanarak yaşam kalitesini nasıl artıracağını öğretiyor. Yeteneklere ve iyi özelliklere odaklanmayı, başarıyı yeniden elde etmeyi öğretiyor. Diğer insanlarla daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olur. Onlarla daha uyumlu olmanız konusunda size yardımcı olarak teknikler sunar. Duyusal farkındalığınızı artırır. Etrafınızdaki renklere, seslere, kokulara karşı daha duyarlı ve farkındalıklı olursunuz. Ayrıca hayatınızda sizin için en doğru kararları ve seçimleri yapmanıza olanak sağlar. 

NLP sayesinde çalışmalarınız için yeni yollar keşfeder, yenilikler konusunda esneklik kazanırsınız. 

NLP Eğitimi, NLP, başarı, zihin, motivasyon, rol model, sertifika, online eğitim

NLP Eğitimi Almak Mümkün mü?

NLP Eğitimi almak elbette mümkün. Eğitim sayesinde zihninizi sınırlayan olumsuzlukları keşfederek bunları aşabileceksiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü sertifikalı online eğitimler sayfasından NLP Eğitimine ulaşıp, eğitime kaydolabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Faruk Atuğ
13 Aralık 2019
5.0

Bilinçaltınızdaki imkansızlıkları açığa çıkaran ve bunları geliştirmenize yardımcı olan bir eğitim.