Close
Mobil Menu Bars

NLP Faydaları ve Merak Edilenler

29 Kasım 2019, 3177 defa okundu.
NLP Faydaları ve Merak Edilenler
NLP Faydaları ve Merak Edilenler

NLP hakkında birçok panelde ve yazıda adını muhakkak duymuşsunuzdur. Bu sözcük hayatımıza neredeyse 55 sene önce girmiştir. Seneler önce bilim insanları tarafından çözümlenen ve günümüzde de halen revaçta olan programlama sistemi olarak dünyaya nam salmıştır. NLP, dilimize İngilizce’den geçmiştir. Açılımı Neuro Linguistic Programming olarak bilinir. Aslında bu 3 kelimenin de kendi içlerinde bir manası ve anlamı yer almaktadır. Neuro, insanda ki aklı ve zihnin bir temsilcisi olarak öne çıkmaktadır. Linguistic, sözsüz veya sözlü haberleşmenin dil olarak hepsini kapsamaktadır.

Programming ise, bu kavramların içinde belki de en önemlisi olmaktadır. İnsanların bireysel zihin, bilinç, bellek gibi birçok yazılımı simgelemektedir. Daha fazla bilgi için NLP nedir, yazımıza da göz atabilirsiniz. NLP faydaları ile ilgili konuya geçmeden kısa da olsa programlamanın farklı yönlerini sizlerle paylaşmak isteriz. NLP, algısal davranış kontrolü olarak sayılabilen ve duyu dil programlama olarak bilinen bir terapi ya da tedavi anlayışıdır. Programlama aynı zamanda Nörolinguistik olarak da bilinmektedir. İkisinin de aynı kavramlara çıktığı ve insanları hedefe ulaştırma olarak tabir edilmektedir. Modelleme bir nevi metodolojiye dayanmaktadır. Yani yöntem bilimine göre programlama yapılmaktadır.

Metodoloji eski yunan kalıntısı olarak günümüze taşınmıştır. Daha çok felsefi bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Konumuza dönecek olursak, kişinin kendine özel amaçlarına ulaşabilmek için başvurulan yoldur. NLP faydaları için ilk olumlu söylenecek şey, kişinin kendi içindeki potansiyeli ve farkındalığı ortaya çıkarabilmesidir. Bir olguyu ya da herhangi bir şeyi beyninize kabul ettirmenin en iyi yolu olarak NLP uygulaması gösterilmiştir. Özetlemek gerekirse; içinde tekniği barındıran, bir davranış biçimi ve bir yöntemdir. Aynı zamanda alt bilim dalıdır. Asıl mesele NLP de insan beynini tamamen kullanabilmektir. 

NLP Faydaları Nelerdir?

NLP faydaları konusunda yukarıda kısaca bir girizgah sizlerle paylaştık. Bu başlık altından devam edecek olursak;

  • Kişinin iletişim becerisini sağlar ve daha iyi geliştirmesine yardımcı olur. Kişi, NLP programı ile birlikte kendine olan güveni kazanacaktır. Bu sayede kişi farklı bireylerle daha iyi bir iletişim kuracak ve kendini ifade edebilecektir. 
  • Birey, NLP tekniğini kullanarak bulunduğu ortamda yaşanılan olumsuz havayı değiştirerek olumlu bir havaya dönüştürmektedir. Geçmişe bağlı kalmayarak, ileriye dönük planlama yapmaktır. Bununla mutlu olmak NLP programlamasıyla mümkündür.
  • Uygulama genel olarak bakıldığında herkesin bakış açısını ve ufkunu genişletecek bir yapısı vardır. 
  • NLP belki de en önemlisi insanlara hayır diyebilmeyi öğretmektedir. Elbette bu her zaman için geçerli bir durum değil. Gerektiğinde hayır diyebilmeli ve tavrını ortaya koymalıdır. Program ile birlikte bireyler kendi tabuları yıkma imkanı da bulabilir. 
  • Program sizlere daha iyi duygusal olanak da sunmaktadır. Beyinde yer alan olay ve olgulara göre duygusal ruh halini daha da kontrol haline alabileceksiniz. Bir mekanizma gibi ruh haliniz kendi elinizde olacaktır.
  • NLP ile bireyin kendine olan güvenin yanı sıra, bir saygı kimliği de kendisinde benimseyecek. Kendine özen gösterecek ve hürmeti kendi kimliğinde eksik etmeyecek. Bu şekilde yapılacak olan davranışla karşısın da yer alan insanlar da etkilenmiş olacaktır. 

NLP ve Günlük Hayatta Kattığı Değerler

NLP faydaları ile günlük yaşantımıza da birden fazla yarar kattığı biliniyor. Günlük yaşantı esnasında hem iş ortamında hem dışarıda mesai dışında birçok insanla birlikte etkileşim ve iletişim halinde bulunuyoruz. Sürekli insanlarla birlikte gündelik hayatta; konuşma, fikir alışverişi, anlama ve anlatma gibi kavramları yaşıyoruz. Sıradan bir insan konuştuğu kişiyle ilgili acaba doğru anlattım mı ya da acaba karşı taraf beni anlamıyor mu? Doğru bir dil ve üslupla anlatabildim mi? sorularını arar. Fakat NLP eğitimi alan bir kişi ise, bu sorulardan ziyade anlatmak istediğimi ve mesajı doğru bir şekilde ilettim mi? sorusunu kendine soruyor. Programlama konusunda özellikle görsel eğitim almış bireyler, gündelik yaşantıda daha çabuk iletişim kurabiliyor. Buna bağlı olarak iletişim ya da insanlarla olan etkileşim artınca, hayat kaliteside insanların otomatik olarak artıyor.

Sistemi öğrenen kişi yaşadığı sorunları aslında kendisine bir problem olarak görmüyor. Daha çok kendine bir basamak olarak görüyor. Sıradan kişiler bu problemleri gözünde büyütüyor. Ancak eğitim alan kişiler ise, yaşanan problemleri avantaja çevirmesini biliyor. NLP sayesinde kişi daha çok çözüm odaklı yaşamaya başlıyor. Gündelik hayatta ve iş yerlerinde yaşanan sıkıntı ve problemelere karşı daha yapıcı bir tavır uyguluyor. Problemlere yeni bir problem eklemek yerine daha çabuk ve hemen çözüm getirmeye çalışıyor. Bu şekliyle beraber birey de normal yaşantısında daha da mutlu bir hale geliyor. 

NLP Eğitimi Yararlı Mı?

NLP ile birlikte ikili ilişkiler de daha iyi sonuçlar verebiliyor. Online eğitim olarak verilen NLP eğitimi alan kişinin karşılıklı yürüttüğü diyaloglar daha bir verimli oluyor. Programlama sayesinde özel sevdiği kişiler için olumlu ve pozitif yaklaşım sağlanabiliyor. Bireyler arasında oluşan kalite ve bağ bu sayede artmış oluyor. Günlük yaşantının her alanında NLP faydaları görmek gayet mümkün gözüküyor. NLP bilen birisi saha satışta da oldukça etkili oluyor. Kendini rahat ifade ediyor ve artı yönde satışlar gerçekleştirebiliyor. Farklı sektörlere bakacak olursak; eğitimini almış olan bir öğretmen de öğrencilere karşı daha bilinçli ve ne yapılması gerektiğini biliyor.

Öğrencilerin motivasyon seviyesini üst seviyelere çıkarabiliyor. NLP bilen teknik direktör, koç ya da antrenör; çalıştırdığı ekibi veya sporcuları ile daha yakından ilgilenebiliyor. Günlük yaşanılan sıkıntılara karşı daha ılıman ve olumlu yaklaşabiliyor. Almış olduğu eğitim seviyesiyle günün daha iyi geçmesi sağlanıyor. Sonuç olarak diyebileceğimiz, uzun vadede ve kısa vadede günlük olarak NLP faydaları oldukça fazla. Programlamanın eğitiminde yararlanarak bireysel olarak gelişim gösterebilirsiniz. Sizlerde bu sayede her ortamda problem çıkaran değil, problemeleri çözem kişiler olabilirsiniz. Çözüm odaklı çalışabilir ve iletişimlerde pozitif bir hava estirebilirsiniz. NLP teknikleri uygulayan kişiler, günlük hayatta kalitesini arttırabiliyor. 

NLP Tekniği ile Başarısızlık Örnekleri

Dünya üzerinde geçmişten bu yana farklı kişilerin başarsızlıktan başarıya koştuğu hikayelerini duymuşuzdur. Kimi bir basketbolcu, kimi devlet adamı kimi de bir deha. Hepisinin ortak özelliği ise, genç yaşlarda başarısız olmalarıdır. Fakat buna göğüs gererek dünyanın en başırılı insanları olmuştur. Bunlardan bazıları; Henry Ford, Micheal Jordon, Albert Einstein, Elvis Presley, Winston Churchill ve bizden biri Barış Manço.

NLP eğitimi online alınabilir mi?

İnsanların zaman kısıtlaması olduğu ve bunun bir kısmını çalışarak geçirdiği bir gerçek. Böyle olunca da kurs ve eğitimler genellikle online olarak alınıyor. 

Enstitü üzerinden NLP kursu nasıl alınır?

İnternet üzerinden İstanbul İşletme Enstitüsü sitesine girerek, burada yer alan NLP kurs programına katılarak almak oldukça kolay. İnternetin olduğu her yerden erişimin olduğu ve canlı destek ve derslerle eğitim alınabilir. 

NLP Eğitimi sonrası sertifika nasıl veriliyor?

NLP ile ilgili eğitim aldıktan sonra, başarıya göre sertifika verilmektedir. Bu sertifika katılım belgesi değil, başarı sertifikasıdır. Yani eğitim ve derslerin sonucunda sınava girerek başarı puanına göre başarı sertifikası verilmektedir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!