Close
Mobil Menu Bars

Neden Sertifika Sahibi Olmalıyız?

14 Kasım 2018, 1438 defa okundu.
Neden Sertifika Sahibi Olmalıyız?
Neden Sertifika Sahibi Olmalıyız?

Sertifika, bilgi gerektiren herhangi bir konuda kişinin niteliğini gösteren belgedir. Günümüzde bir çok alandaki eğitim, sertifika programlarına bağlanabilmektedir. Sertifika sayesinde mesleğinizi geliştirebildiğiniz gibi, meslek sahibi olabileceğiniz sertifikalar da mevcut. Sürekli profesyonel düşünmediğiniz zaman konunun hobi olabileceği de akıldan çıkarılmaması gereken bir husus.

Genel olarak üniversite yıllarında tanışırız ücretsiz sertifika programları ile. Biz veya bazı arkadaşlarımız eğitim gördüğümüz kurumun açmış olduğu bu programlara dahil olur. Bazısı bu programları tatmin edici bulur hatta yeni sertifikalar ekler kişisel koleksiyonuna. Bazısı anlamsız bularak devamını getirmez. Bir bölümü de uzaktan izlemekle yetinir. Ancak bunun önemli bir konu olduğu iş yaşamına atılınca ortaya çıkmaya başlar.

Sertifika Programları Kimin İçindir?

online eğitim, sertifika, eğitim

İş hayatını gözlemlediğiniz zaman sertifika programlarına rağbet gösteren kişilerin çoğunlukla mühendislik, mimarlık vb. gibi teknik konulara ağırlık verilen mesleklerden olduğunu tespit edebilirsiniz. Yıllarca ağır eğitimler gören, binbir güçlükle sınavlara giren, finalleri verebilmek için deyim yerindeyse hüngür hüngür ağlayan bu kişiler, okulu bitirip mezun olunca acı gerçekle yüz yüze gelir. Okulda kendilerince bedel ödeyerek edinmiş oldukları bütün o bilgiler yükselmekte olan meslek binasının henüz temeli. Alacakları ve almak zorunda oldukları sertifikalar ve mesleki tecrübeler ise duvarlar ve çatıyı oluşturan öğeler olacak. Bu gerçekle irkilen yeni mezun bünyeler mesleki gelişimleri için makul olan seçenek, sertifika programlarına yönelmeye ihtiyaç duyacak ve bu yönde ilerleme göstereceklerdir.

Mesleki yardım yanında, tamamiyle meslek sahibi olabileceğiniz sertifika programları da mevcut. Buna en iyi örnek sanırım yazılım devi microsoft'un ülkemizde de açmış olduğu eğitim programlarıdır. Bu programları tamamlayarak ve staj tecrübesi edinerek meslek sahibi olan hatta mesleğinde aranan isimlerden olan arkadaşlarım olduğunu söylemem gerekli. Bunlarla beraber hobileri için sertifika programlarına katılarak hayatına renk katan insanların olduğu da bir gerçek. Kimi insan dil öğrenerek seyahat etmeyi, kimi dünya mutfağına merak salarak kayınvalidesine uzak doğu mutfağını sevdirmeyi, kimi de icat edilmiş bütün seyahat araçlarını kullanmayı öğrenerek ailesiyle maceralara atılmayı denemek için sertifika alarak kendini gerçekleştirir. Açıkçası biraz düşününce hayatımızın her alanına nüfuz eden bir gerçektir sertifika.

Örgün eğitimlere katılarak sertifika sahibi olmak için bir zaman ayırmamız gerekmektedir, maddi olarak da yatırım yapmamız gerekebilir. Bunun önüne geçilmesi adına online eğitimler yardımımıza yetişti. Öğrenci olsanız da, çalışıyor olsanız da artık eğitime katılmak için sıkıntıya girmeniz gerekmemektedir. Online eğitimler sayesinde zaman sıkıntısı olmadan ve yüksek miktarda ücret vermeden eğitimler alınabilmektedir.

Yazar: Özge Buharalı

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!