Close
Mobil Menu Bars

Neden Sertifika Almalıyız?

13 Ekim 2018, 966 defa okundu.
Neden Sertifika Almalıyız?
Neden Sertifika Almalıyız?

İstediği işe girmek için çaba harcayan kişi sayısının artışını düşünecek olursak; sertifika bizi basamaklar arasında yukarı taşıyan önemli bir araçtır. Peki, “Bu önem nereden geliyor, bize nasıl bir fayda sağlar, nelere dikkat etmeliyiz?” gibi soruların aklınıza bulandırmasına engel olun.

Sertifika Nedir?

Türk Dil Kurumu'na göre sertifika "kişinin bilgi gerektiren herhangi bir konuda niteliğini gösteren belge" olarak tanımlanmaktadır.

"Üniversiteyi bitirmiş, diploma sahibi olmuş bireyler neden ek eğitimlere ihtiyaç duyar?" Rekabetin her konuda arttığı bir ortamda; öncelikli olmamıza katkı sağlayan araçların en etkinlerinden biridir sertifika. İşte tam da bu sebeple, üniversiteyi bitirmiş ve diploma sahibi bireyler de bu aracın etkilerinin farkındalığıyla gerek kendi dallarında, gerekse farklı dallarda niteliklerini gösteren bu belgenin eğitimlerine katılıyor.

Diploma ve Sertifika

Diploma, “Bir kimseye herhangi bir okulu veya öğrenim programını başarıyla tamamladığını, bir derece veya unvanı kullanmaya hak kazandığını, bir iş, sanat veya meslek dalında çalışabilme yetkisi elde ettiğini belirtmek için bir öğretim kurumu tarafından düzenlenip verilen resmî belge.” tanımını yapıyor Türk Dil Kurumu.

Yıllarca okudunuz; ilkokul, ortaokul, lise derken üniversiteyi bitirdiniz ve yoğun emeklerinizin karşılığı olan diplomaya kavuştunuz. Kepli fotoğraflar, arkadaşlarla vedalar, diplomayı özenle saklamalar derken iş hayatına atılmak üzere ilk adımlarınızı atmaya başladınız. Yeni mezun olduğunuz için kimi zaman önceliğiniz dahi olmadı işe girişlerde. Günümüzde bu noktada sertifika ve bize kattıklarına yoğunlaşmamız önem arz ediyor.

 

diploma ve sertifika

Okul yaşamındaki diploma notunuz ne kadar yüksek olursa olsun, bazen hayallerinize ulaşmanız için yeterli olmayabiliyor. Bu yetersizlik, işverenlerin aynı zamanda deneyim beklentisi olmasından yaşanan bir gerginlik olarak geri dönüyor. Çoğu zaman hepimiz "Hem yeni mezun, hem de nasıl beş yıl deneyimli olabilirim?" diye geçiriyoruz zihnimizden. İşte böyle bir noktada devreye kurtarıcımız olan sertifikalar giriyor. 

Diploma alındıktan sonra alınan sertifika sayesinde, aynı iş görüşmesine giren kişilerden yüzü gülerek çıkan siz olabilirsiniz.

Sertifika Almanın Avantajları

Hepimiz biliyoruz ki artık diploma tek başına eski işlevselliğinde değil. Bunun farkına varan sistem içerisindeki kişilerin uzmanlığında, günümüzde sayısı gittikçe artan sertifika programları örgün ya da çevrimiçi programlar ile bireylere destek olmakta. Bu programlar sayesinde, okul bittiğinde öz geçmişinizde diplomanıza ek olarak almış olduğunuz eğitimlerin sertifikası olduğunda konuya dair yetkinliğinizin daha fazla olduğu işverenler tarafından fark ediliyor.  Sadece işe giriş kısmında size avantaj sağlar demek, sertifikaya hak kazanmak için almış olduğunuz eğitime haksızlık olur. Bu durumda sertifikanın avantajları arasına;

 • Üniversitede okuduğunuz bölüme paralel bir eğitim aldıysanız, alanınızda fark edilir bir uzmanlaşma yaratır,
 • Üniversitede okuduğunuz bölüm dışında bir eğitim aldıysanız, konulara farklı bir bakış açısı sunar,
 • Üniversite okuma imkânı bulamamış ancak gelişime açık bir kişiyseniz, aynı yolda yürüyen kesimden farkınızı arttırır,
 • Aldığınız eğitimler içerisinde uygulama yapabilirliği fırsatı sağladığından, teorik bilgilerle donatılmak dışında işin pratiğine de hâkim olursunuz,
 • Sosyal çevrenizde konular hakkında çekimser kalmaz, öğrendiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin bir şekilde konuşabilirsiniz,
 • Program alternatifleri çeşitlilik gösterir ve bu da sizi yeni mecralara yönlendirir,
 • Gireceğiniz her yeni eğitimle birlikte kendinize olan güveniniz artar,
 • Ekonomik açıdan, işsiz kaldığınız süreden daha fazla maddi bir yük oluşmaz,
 • Pek çok programa kabul için, sizden zorlayıcı seçenekler beklenmez,
 • Zaman yönetimi kısmında sıkıntılarınız varsa, çevrimiçi sertifika programları sayesinde zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz ve bunların çoğu için özel bir yetkinliğinizin olması gerekmez.
 • En nihayetinde avantajları saymakla bitmeyecek bir gelişim içerisinde bulursunuz kendinizi.

Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki o da her gördüğümüz sertifika programına balıklama dalmamak olacaktır.

Bu sebeple sertifika eğitimi alırken de belli ölçütleri gözetmekte yarar var.

Sertifika Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

sertifika alırken dikkat edilmesi gerekenler

Avantajlarının fazla olması sebebi ile ve günümüzde çoğu kurum ve kuruluşa yönelik sertifika programları olmasına rağmen dikkat etmemiz gereken belli başlı hususlarda mevcut.

Bazı sertifika eğitimlerinin ve sertifikaların verilme yetkinliği o işte uzmanlaşmış kişilerce verilmektedir. Bu yüzden eğitim ve sertifika alacağınız kurumu araştırın. Eğitimcilerinin özgeçmişlerini inceleyin ve kendilerinden daha önce online eğitim almış kişilerin yorumlarını okuyun. Gerekirse eğitimi veren kişiden size neler katabileceğine yönelik bilgi talebinde bulunun.

İçeriğine yönelik her yerden bilgi edinebileceğiniz bir programa, elimde sertifika olsun diye kayıt olmayın. Mutlaka alacağınız her sertifika eğitiminin size katacağı belli bir bilgi olsun. İnternette aradığınızda bulunamayacak programlara şans verin ve öncelik tanıyın. Her yerde bu eğitim var ama bu hocadan alacağım bana çok şey katacak diye düşünüyorsanız o eğitime kayıt olun.

Uygulama yapabileceğiniz eğitimleri tercih edin. En nihayetinde kimse “Dur bakayım senin hangi sertifikaların var?” demez. Bunun yerine aday olduğun konumla ilgili yetkinliklerine bakar. Bu yüzden eğitim içerisine aktif katılım sağlayabildiğiniz, gerektiğinde sorularınıza cevap alabildiğiniz eğitim programları önceliğiniz olsun.

Örgün bir sertifika programına kayıt yaptıracaksanız ders saatlerini ve kendi yaşam döngünüzü iyi bilmeniz gerekir. Çünkü örgün eğitimlerin çoğunlukla ders zamanları bellidir ve size göre bir seçenek sunulmaz. Bir programa yazılıp gerekli şartları karşılayabileceğiniz sertifika eğitimlerini tercih edin. Ücretsiz sertifika programları örgün eğitime göre daha esnek olabilmekte. Videolu ders anlatımları, sunumlar ve diğer araç gereçler kurum tarafından eğitim sürecinizde sistemde bulunduğundan, uygun olduğunuz anlarda programdan verim alma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Kendinizi iyi tanıyın ve ne istediğinizden emin olun. Tek bir konuda uzmanlaşmak için bağlantılı olan ve birbirini tamamlayan programlara katılım gösterin. Ancak işinize yarayacağını düşündüğünüz farklı bir program olduğunda da kaçırmayın.

Yazar: Canan Kalaycı

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!