Close
Mobil Menu Bars

Neden Rusça Öğrenmeliyiz?

20 Ocak 2020, 3588 defa okundu.
Neden Rusça Öğrenmeliyiz?
rusça, dil, dilbilgisi, kariyer, gramer, kelime,rusça eğitimi,

Dil, bir iletişim aracı olmanın yanı sıra, o dili kullanan toplumun kültürünü, dünyaya bakış açısını anlamamızı sağlayan çok yönlü bir araçtır. Günümüz koşullarında bir dil öğrenmenin mesleki ve sosyal hayatımıza katkılarının büyük olduğunu görüyoruz. En önemli Slav dili olan Rusça, geniş bir coğrafyada kullanılmaktadır. Konuşan insan sayısı değerlendirildiğinde, dünya çapında İngilizce, Çince ve İspanyolcadan sonra gelen 4.dildir. Ülkemizde önemli bir dil halini alan Rusça, yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu durumun en önemli etkenlerinden biri iki komşu ülke olmasının ticari ve sosyal ilişkiler üzerindeki rolüdür. Özellikle inşaat ve mimarlık sektöründe bulunan yatırımcı, yöneticiler Rusya ile çalışmaktadır. Turizm ve tekstil sektörü içinde yer alan kişilerin ve sektör çalışanlarının Rusça bilmeleri zorunluluk olarak gözükmektedir. İş kurmak veya mevcut işinizi büyütmek için Rusya ve Türkiye arasında imzalanan karşılıklı vizesiz geçiş anlaşmaları bu konuda imkanlar yaratmıştır. Kariyer kapılarının aralanması için de önemli bir yol halini almıştır. Ayrıca, Rusça öğrenerek dünyada yer alan etkileyici kültürlerden birini tanıma fırsatı yakalamış olursunuz.

Rusça Dil Bilgisi

Gramer yapısı olarak Rusça, Türkçe'den farklıdır. Tahmin edildiği kadar zor olmamakla birlikte, Kiril alfabesi ve gramer yapısı dikkatlice öğrenilmelidir. Slav dil grubu içinde yer alır. En önemli özelliklerinden biri kelime vurgusu yapılırken belirli bir yer kurala sahip olamamasıdır. Kelimeler öğrenmeye başlandıktan itibaren vurguları da öğrenilmeye başlanır. Kiril alfabesi kullanılır ve toplamda 33 harf içermektedir. Aynı zamanda Latin harflerde içerdiği için öğrenilmesi çok zor değildir. Rusça dil bilgisinin özelliklerini detaylı olarak inceleyelim.

rusça, dil, dilbilgisi, kariyer, gramer, kelime,rusça eğitimi,

 • Dil bilgisinin karmaşık yapısı sebebi ile öğrenmesi diğer pek çok dile göre zor, okuma olarak kolay bir dildir.
 • Telaffuzu kolaydır.
 • Önemli özellikleri arasında çekimler ve sapmalar yer alır.
 • İsmin halleri 6 tanedir. Bunlar, yalın hali, -in hali, -e hali, -i hali, -de hali, ile hali şeklindedir.
 • Tekil ve çoğul biçimlerin yanı sıra 12 farklı biçim çeşidi vardır.
 • İngilizcede de karşımıza çıktığı gibi eril, dişil, nötr olarak 3 cinsiyet yer alır.
 • Kelime sıralaması, cümle yapısı içinde esnektir. Bir kuralı takip etmez.
 • Ezberlenerek çok sayıda karakter kullanılabilir.
 • Kelimelerdeki vurgu çok önemlidir. Bu sebeple Rusça, duyguları ifade etme aracı olarak görülür.

Online Rusça Öğrenme Programı

Her birimizin yabancı dil öğrenmek için belli sebepleri bulunur. Kariyerimiz, arkadaş çevresi isteğimiz yurt dışı merakımız, farklı kültürlere olan ilgimiz gibi pek çok ihtiyaç sıralamak mümkündür. Günümüz yaşam şartlarında, dil öğrenmek tartışmasız bir ihtiyaçtır. Öğreneceğimiz dil bilgisi bize bir çok avantaj sağlayacaktır.  Dil öğrenmek için birçok teknik yaklaşım mevcuttur. Bu tekniklere başvurabilmek için yeterli zamanımız olmayabilir. Online eğitim programları sayesinde zaman ayırma problemimiz önemli oranda çözülmektedir. Enstitü aracılığı ile Online Rusça eğitimi alabilirsiniz. Rusça eğitimi, uzaktan eğitim sistemi aracılığı ile sizlerle buluşturulmaktadır.

Canlı dersler, videolar ve ders notlarını içeren destekleyici bir eğitimdir. Online Rusça eğitimi sayesinde en çok konuşulan diller arasında yer alan Rusçayı temel düzeyde öğrenme fırsatını yakalayabilirsiniz. Online eğitim için, akıllı telefon, tablet veya bilgisayar yanında aktif internet bağlantısı yeterli olacaktır.

Rusça Öğrenme Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

dil, dilbilgisi, kariyer, gramer, kelime,rusça eğitimi,

 • Kendiniz için belli bir sistem oluşturmalısınız. Bu sistem planlı ve istikrarlı olarak uygulanmalı. Sistemin ana hatları belli ve açık ve uygulanabilir olmalıdır.
 • Çizgileri net olan bir çalışma saati programınız olmalı. Saatlere uyduğunuz sürece başarı kaçınılmazdır. Bir gün ertelediğinizde, bunun tekrar edilme olasılığı yüksektir.
 • Yaşanan her durumu lehinize çevirmek altın kuralınız olmalıdır. Örnek olarak işinize ulaşmanız günlük 1 saatinizi alıyorsa, yarım saatini dil öğrenmek için kullanın. Çok sevdiğiniz bir diziyi Rusça olarak seyretmeye çalışın veya çok sevdiğiniz bir oyunu Rusça oynamayı deneyin. Boş vakitlerinizi değerlenmiş olurken kendinize 1 kelime daha eklemiş olabilirsiniz. Sözlüğünüz muhakkak elinizde olsun. Anlamadığınız her kelimeye anında ulaşma olanağını yakalamış olursunuz.
 • Kurmuş olduğunuz sistemin size öğrenmeyi sevdirmesi önemlidir. Siteminizi kurarken her gün bir kelime bile olsa Rusça öğreneceğinizden emin olun.
 • Ezberleyici bakış açısından uzak durarak kelimelere aşina olmayı deneyin. Kelimelerin farklı cümlelerde nasıl kullanıldığını görmek dağarcığınıza iyice yerleşmesini sağlayacaktır. Sıklıkla kelimeleri farklı cümlelerde kullanın. Her bir kelimeyi, çok daha rahat hatırlamanızı sağlayacaktır.
 • Yazmak, okumak kadar etkilidir. Öğrenme hızının artışını destekler. Bu nedenle yanınızda not kağıtları bulundurmak iyi olacaktır. Boş zamanlarınızda yazarak öğrenmenizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Günlük akışınızı tamamladıktan sonra uyumadan önce yarım saatte olsa bir genel tekrar veya günlük tekrarlar yapmanız çok faydalı olacaktır. Beynimiz uyku öncesi meşgul olduğu bilgileri uyku esnasında tekrar etmeye devam eder. Böylece öğrendikleriniz tamamen kalıcı olmaya başlayacaktır.

Rusça Çeviri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Rusça çeviri yaparken, kelimelerin çok fazla çeşitliliği olduğunu unutmamak gerekir. Kullanılacak olan kelimelerin, cümlenin anlam bütünlüğünü bozmadığına dikkat edilerek düzenlemelidir. Kelimeleri bir bütün olarak görmelisiniz. Cümlenin anlamını değiştirebilecek olan ön ekler, son ekler özenle ve uyum içinde kullanılmalıdır. Pek çok dilde kelime dizilimi belirlenmiş kurallar çerçevesinde uygulanır. Rusçada kelime dizilimi belli kurallara dayanmaz, esnektir. Çeviri esnasında belki de en dikkat edilmesi gereken husus bu durumdur. Doğru çevirinin ip ucu metnin tamamı ile uyumlu cümleler oluşturmaktır.

rusça, dil, dilbilgisi, kariyer, gramer, kelime,rusça eğitimi,rusça eğitimi,

Sözlü çevirilerde, cümlenin anlamını en iyi ifade eden gösterge, kesinlikle vurgudur. Rusça çeviri Türkçe için yapılırken, sözlükte bulunan kelimenin, mevcutta olabilecek pek çok form çeşidinden bir olabileceği unutulmamalıdır. Çeviri yapılan metnin içeriğine göre değişiklik göstereceği bilinmelidir. Cümle muhakkak bir bütün olarak ele alınmalı ve çeviri ona göre yapılmalıdır. Kelime dizilimi bir kuralı takip etmeyen cümleler oluşturduğu için metni parçalara ayırarak çevirmek kesinlikle yanlış bir çeviri ile neticelenecektir.

Rusça'da noktalama işaretleri çeşitli yerlerde farklı görevlerde kullanılır. Çeviri esnasında noktalama işaretlerinin önemi göz ardı edilmemelidir. Rusça kelime dizilimi makine tercümesine uygun olmayan yapıdadır. Bir kural içermediği için tam kontrol gerektirir. Bu durum fazla zaman kaybı doğuracağı için makine çevirisi, Rusça çeviri tercihi olmamalıdır.

Rusçayı neden öğrenmeliyiz?

En önemli Slav dili olan Rusça, geniş bir coğrafyada kullanılmaktadır. Konuşan insan sayısı değerlendirildiğinde, dünya çapında İngilizce, Çince ve İspanyolcadan sonra gelen 4.dildir. Ülkemizde önemli bir dil halini alan Rusça, yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu durumun en önemli etkenlerinden biri iki komşu ülke olmasının ticari ve sosyal ilişkiler üzerindeki rolüdür. 

Rusça dil bilgisi kuralları nelerdir?

Dil bilgisinin karmaşık yapısı sebebi ile öğrenmesi diğer pek çok dile göre zor, okuma olarak kolay bir dildir. Telaffuzu kolaydır, önemli özellikleri arasında çekimler ve sapmalar yer alır. İngilizcede de karşımıza çıktığı gibi eril, dişil, nötr olarak 3 cinsiyet yer alır.

Rusça çalışma metotları nasıl olmalıdır?

Çizgileri net olan bir çalışma saati programınız olmalı. Saatlere uyduğunuz sürece başarı kaçınılmazdır. Bir gün ertelediğinizde, bunun tekrar edilme olasılığı yüksektir. Kurmuş olduğunuz sistemin size öğrenmeyi sevdirmesi önemlidir. Siteminizi kurarken her gün bir kelime bile olsa Rusça öğreneceğinizden emin olun.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!