Close
Mobil Menu Bars

Neden Korece Öğrenmeliyiz?

17 Ocak 2020, 5753 defa okundu.
Neden Korece Öğrenmeliyiz?
korece öğrenmek, kore dili, korece, yabancı dil, hangul, kore alfabesi,

Bu yıl yeni bir yabancı dil öğrenme niyetindeyseniz, Kore dili kesinlikle seçeneklerin arasında olmalı. Diğer dillerde olduğu gibi Korece öğrenmek, Korece kelimeler ve dilbilgisinin ötesinde birçok fayda sağlar. Bilişsel gelişim, kültürel takdir ve devasa miktarda kişisel tatmin. Hangi dili öğreneceğimize karar vermek için hepimizin farklı motivasyon anlayışı var. Kariyer fırsatlarımızı genişletmeyi, yeni bir arkadaşla iletişim kurmayı, seyahat deneyimimizi geliştirmeyi ya da sadece kendimize meydan okumayı umsak da seçtiğimiz dil hem tutkularımızın hem de hedeflerimizin bir yansıması olmalıdır.

Korece öğrenmek sizi dünya çapında yüz milyondan fazla kişiye bağlar. Korece kursu ile Kore kültürüne dalmak ve yeni bir dünyayı keşfetmek için eşsiz bir fırsata sahip olabilirsiniz. Günümüzde ikinci bir dil hakkında bilgi sahibi olmak dünya çapında büyük bir beceri olarak görülmektedir. Konuşabildiğiniz diller arasında yeni bir yabancı dil eklemek de harika bir düşünce.

Kore Dili Öğrenme

Kore dili, Kore Cumhuriyeti'nin (Güney Kore) ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) resmi dilidir. Brezilya, Kanada, Çin, Japonya, Rusya ve eski SSCB'de ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ciddi sayıda Koreli yaşıyor. Kore'yi miras dili olarak sayıyor ve dünya çapında yaklaşık 75 milyon kişi Korece konuşuyor. Korece, Güney Kore'nin güçlü ekonomisi, jeopolitik önemi ve Asya pop kültüründe giderek artan varlığı nedeniyle dünya sahnesinde daha önemli bir dil haline gelmektedir. Tüm bunlar ışığında Kore dili öğrenme düşüncesi son derece mantıklı görünüyor.

korece öğrenmek, kore dili, korece, yabancı dil, hangul, kore alfabesi,

Korece öğrenmek tercümanlık yapmanızı sağlayabilir. Bu konuda pek çok yabancı dil ilanı ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Kore dili konuşma ve gramer seviyenizi yükselttiğinizde Korece öğretmeni ilanlarına da başvurabilirsiniz. Ülkemizde çeşitli yatırımlarda bulunan Kore firmalarının iş ilanları da ilginizi çekebilir. Özellikle Korece tercüman ilanları son derece popüler. Ülkemizde giderek artan Kore menşeili yatırımlar hem Türkçe hem de Korece bilen insan gereksinimini de artırıyor.

Korece öğrenmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız endişelenmeyin. Enstitü, kapsamında sunulan online eğitimler var. Pek çok yabancı dil eğitimlerinden biri olan Korece öğrenme kursu sayesinde, Kore dili öğrenme serüveninize hemen başlayabilirsiniz. Bu şekilde milyonlarca Korece konuşan insan ile iletişim kurabilir, yeni bir yabancı dil öğrenmenin detayları hakkında tecrübe kazanmış ve kariyer basamaklarında atacağınız adımları güçlendirmiş olursunuz.

Asya Dilleri Arasında Korece’nin Yeri

Kökeni Kugo diline dayanan Korece’nin anavatanı, kuzeydoğu Asya'daki Kore Yarımadası'dır. Kore dili izole bir dil olarak sınıflandırılmasına rağmen, Korece'nin kökenini açıklamak için birçok teori önerilmiştir. Bunların en göze çarpanı Korece ile Orta Asya Altay dilleri (Türkçe, Moğolca ve Sibirya’nın Tunguz dilleri) arasındaki bağlantıdır. Türkçe ile köken olarak yakınlığı ve Kore halkı ile olan hukukumuz, dili yabancı dil statüsünden çıkarmıyorsa olsa da kesinlikle kardeş dillerden biri yapıyor. Bazı dil bilimciler, Ural dilleri (Macarca ve Fince) ve Japonca’yı da bu makro aileye dahil eder. Kesin olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, bu bağlantı çoğu dilbilimci tarafından kabul edilir. Rakip teori ise, Korece'yi güney Hindistan'ın Dravid dilleriyle veya Avustralya dilleriyle ilişkilendirir.

Korece'nin dilsel ilişkisini belirlemek, Japonca ve Çince dillerinin geçmişi ile teması nedeniyle karmaşıktır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Korece, bazı dil özelliklerini bu dillerin her biriyle paylaşır. Resmi olarak, Kore'de Korece'nin iki standart çeşidi vardır: Güney Kore'de Seul lehçesi ve Kuzey Kore'de Phyong'yang lehçesi. Lehçeler, her iki ülkenin ulusal dil politikası tarafından düzenlenir. Kuzey göçleri ve ticaretin, Kore dili ile Altay dilleri arasında bir bağ oluşturduğuna inanılır. Diğer bazı Orta Asya dilleri gibi Korece de Çinlilerden büyük ölçüde etkilendi, ancak 16. yüzyılda kendi yazı sistemini benimsedi.

Korece Öğrenmek Zor Mu?

Kore gazeteleri ara sıra Çince karakterleri kullansa da Hangul (kore alfabesi) oldukça basit ve öğrenmesi kolay bir alfabedir. Sanıldığının aksine Kore alfabesi çok kolaydır ve kısa sürede öğrenilebilir. Bu süre birkaç gün ila birkaç hafta arasında değişebilir. Yine, genel bir önyargıyı yıkmak adına söylemek gerekir ki; Korece yazmak da çok kolaydır. Korece klavyeniz kurulu değilse, çevrimiçi Branah klavyesi bunun için mükemmeldir. Birçok kelime daha küçük, tek heceli kelimelerden oluşur. Bu da hem Korece öğrenmek hem de Korece kelimeler için büyük kolaylık sağlıyor.

kore dili, korece, yabancı dil, hangul, kore alfabesi,

Korece dilbilgisi de oldukça basit. Korece kursu alarak çabucak Kore dili ile konuşmaya başlayabilirsiniz. Birden fazla dil öğrenen insanlar, Korece hakkında, gördükleri en kolay gramerlerden biri yorumunu yapmaktalar. İngilizcenin aksine, Türkçe ’de de olduğu gibi cinsiyetleri ifade etmek için farklı kelimeler kullanmak gerekmiyor. Fonetik olarak da zorluk yaşanmayacak bir dildir.

Bu da dili, Türkçe ’ye yakın bir yabancı dil yapıyor. Arap ve İsrail dillerinin aksine guttural (gırtlak) sesler yoktur. Gürcüce ve Lehçe dillerindeki gibi peş peşe gelen ünsüz harf seslendirmeleri yoktur. Asya dillerine kıyasla alışılmadık tonların da bulunmadığı bir dildir. Ayrıca yazıldığı gibi okunan diller arasındadır. Bu anlamda Korece öğrenmek sanıldığından çok daha kolay olacaktır. Dizi veya film izleyerek yabancı dil öğrenmek de Korece öğrenmek için faydalı olacaktır.

Kore Alfabesi

Koreliler, Hangul adı verilen kendi benzersiz alfabelerini kullanıyor. Dünyanın en verimli alfabelerinden biri olarak kabul edilir. Bilimsel tasarımı ve mükemmelliği nedeniyle dil uzmanlarından oy birliğiyle övgü toplamıştır. Hangul, Chosun Hanedanlığı (1393-1910) sırasında Kral Sejong'un tarafından icat edildi. 1446 yılında, ilk Kore alfabesi Hunmin chong-um adı altında ilan edildi, bu da kelimenin tam anlamıyla "insanların eğitimi için doğru sesler" anlamına geliyordu. Hangul'un yaratıcısı olan Kral Sejong, Kore tarihinin en büyük yöneticilerinden biri olarak kabul edilir. Yardımsever eğilimi ve gayreti nedeniyle çok saygı duyulan King Sejong, aynı zamanda, tutkulu bir bilgindi.

Hangul olarak anılan Kore alfabesi, 10 sesli ve 14 sessiz olmak üzere 24 harften oluşur. Harfler hece blokları içine kombine edilmiş olarak kullanılır. Harflerin bazılarının görünümleri dilin aldığı şekillerden esinlenilerek belirlenmiştir. Sesli harflerin şekilleri üç öğeye dayanır: insan (dikey bir çizgi), toprak (yatay bir çizgi) ve cennet (nokta).

korece öğrenmek, kore dili, korece, yabancı dil, hangul,

Modern Hangul'da cenneti temsil eden nokta kısa bir çizgiye dönüştü. Kore dili ile metinler, yukarıdan aşağıya ve sağdan sola doğru dikey sütunlara veya soldan sağa doğru yatay satırlara yazılabilir. Korece kursu sayesinde edindiğiniz bilgiler ile pratik yapabilir ve koleksiyonunuza yeni bir yabancı dil ekleyebilirsiniz.

Kore alfabesini öğrenmek neden kolaydır?

Kore dili öğrenme sürecinin ilk adımı, tanıdığınız diğer dillerden oldukça farklı olan Kore alfabesi ile çalışmaktır. Birçok kişi Kore alfabesi ile ilk karşılaştığında, anlaşılması zor karmakarışık bir yazım şekli olduğunu varsayıyor. Oysa ki; Hangul adı verilen Kore dili alfabesi, öğrenmesi ve kullanımı kolay olsun diye icat edilmiştir

Korece nasıl çalışılmalı?

Her dilde olduğu gibi Korece öğrenmek için de planlı ve programlı bir süreç gerekir. Öğrenmesi son derece kolay olan Kore alfabesi ile başlamak çok iyi bir tercih olacaktır. Azimli olmak ve ara vermemek kısa sürede Kore dili ile kolayca cümle kurmanızı sağlayacaktır.

Korece öğrenmek ilerlemiş yaşlarda mümkün müdür?

Tüm diğer dillerde olduğu gibi kesinlikle, evet! Öğrenme ve akılda tutma arasındaki ilişkiyi sağlayabilmek ve dikkatin dağılmasını engellemek için, öğrenme sürecinin tıkanmamasına özen gösterilmelidir. Beynin eğitilmesinin zor olduğu ilerki yaşlarda, dilin günlük kullanımı büyük fayda sağlayacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İzmir Namık Kemal Lisesi mezunuyum. Girişimcilik, Bilgisayar Programcılığı ve Seo eğitimleri aldım. Anahtar kelime çalışması, short-tail ve long-tail keyword kullanımı, anahtar kelime gruplandırması, SEO’yu destekleyen site yapısı, teknik seo, site içi SEO konularında bilgi sahibiyim. 20 yıllık süreç içinde bu konular ile yakından ilgilendim. Pek çok okumalarım oldu. Bu alanlarda içerik üretmekte zorlanmıyorum. Avukat değilim ancak 15 yıl boyunca bir hukuk bürosunda çalıştım. Yargıtay kararlarını okumakla geçti 15 yıl. Bu alanda da doğru bilgilerle donatılmış içerikler üretebilirim.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!