Close
Mobil Menu Bars

Neden Diksiyon Eğitimi Almalıyız?

26 Eylül 2019, 1784 defa okundu.
Neden Diksiyon Eğitimi Almalıyız?
Neden Diksiyon Eğitimi Almalıyız?

Jean B. Moliere ne güzel demiş: 'Bizi anlamışlarsa bu iyi konuştuğumuzun kanıtıdır.'

Hepimiz genellikle ne söyleyeceğimizi biliriz fakat söyleyeceklerimizi karşı tarafın anlayacağı bir şekilde aktarmakta sorun yaşarız. 'Beni yanlış anladın, ben öyle demek istemedim' cümlelerini hepimiz kullanmış ya da duymuşuzdur.

Diksiyon Nedir?

Diksiyon seslerin, sözcüklerin ve vurguların, anlam ve coşku duraklarının hakkını vererek söyleme biçimine denir. 

Etkili Konuşmak Gerek

Düşüncelerimizi en iyi ifade edecek sözcükleri seçer, cümlelerimizin kuruluşuna özen gösterir ve diksiyon kurallarının gerektirdiği biçimde doğru telafuz ederiz. Dilin yapısal özelliklerini ve seslendiriliş biçimlerini etkileyici bir doğallıkla kullanırız. Ayrıca etkili ve güzel konuşursak toplum içinde saygınlığımız da artar kendimize özgüvenimiz gelir ve kendimizi, karşımızdakilere daha rahat ifade edebiliriz. Sunucu Ayşe Egesoy' un konuşmasından şiirleri okuyuş tarzından etkilenmeyen var mı?

Konuşma tarzımız, dış görünüşümüzden sonra karşımızdaki kişiye kendimizi tanıtabileceğimiz en etkili yollardan biridir. İyi bir konuşmacı olursak kendimize güvenimiz gelir, bilgimizi ve birikimimize olan güvenimizi, insanlara güzel ve etkili konuşarak aktarırız. Ünlü düşünür Konfüçyüs' ün 'Bir milleti yok etmek istiyorsanız işe önce dili ile başlayın' sözünü her zaman hatırlarım.

Konuşamıyoruz

Okulda, evde, sokakta, iş yerinde güzel konuşamıyoruz. Anne ve babalarımızın güzel konuşması gerekir ki çocuklar, güzel konuşsun. Çevremizde Türkçeyi sadece göz önünde olanların doğru konuşması gerekiyormuş gibi bir izlenim var. Aslında sokaktaki insanın da doğru konuşmaya ihtiyacı var. Aile güzel konuşursa arkadaşlarımızla, komşularımızla güzel konuşuruz. Şehir güzel konuşursa ülkemiz de güzel konuşur.

'Sen beni anlamıyorsun, ben seni anlamıyorum' cümlelerini çok fazla duymaktayız. Başarının altında yatan sebepleri araştırınca ortaya çıkan en büyük ortak paydanın, çevreyle etkili bir iletişim becerisini ve iletişim sonunda tam olarak anlaşılmanın olduğunu görürüz. İster günlük yaşamda ister aile ve iş yaşamımızda olsun inandıklarımızı etrafımızdakilere yansıtabildiğimiz oranda başarıya ulaşabiliriz. Diksiyon sizin inandırma ve etkileme kapasitenizin de iyi bir ölçütüdür. 

Beden Dili Önemli

Peki, neden uygun, akıcı, etkili ve anlaşılır konuşma becerisine bizler de sahip olmayalım ki? Kendimizi çok güzel bir şekilde ve etkili bir biçimde ifade edebiliriz konuşurken heyecanımızı kontrol edebiliriz. Etkili iletişim için beden dili ve önemi iyi kavranmalı. Hangi erkek sevdiği kıza evlenme teklifi ederken heyecanını kontrol altına alıp beden dilini uyumlu ve etkili bir biçimde kullanarak kalbinden geçenleri akıcı bir şekilde ve en güzel kelimelerle ifade etmek istemez ki? Sırf bunun için bile diksiyon eğitimi almaya değer diye düşünüyorum.

Diksiyon Eğitimi Şart

Peygamber Efendimiz ‘Sözde sihir vardır’ diye buyurmuş. İnsanoğlunun yaratıldığı günden bugüne, yaşamlarımızda konuşmak ve hitap etmek, çok önemli olmuş. Rahmetli Barış Manço diyor ki, 'Öğrenilmesi gereken ilk dil, tatlı dildir.' Bu da çok önemli.

Konuşurken tatlı tatlı ve sakin sakin konuşacaksın. Etkili ve güzel konuşarak çok daha iyi bir telaffuza sahip olmayı ve insanları etkilemeyi hedefliyorsanız mutlaka diksiyon düzeltme eğitimi veren uzmanlardan destek almalısınız.

Diksiyon kursunda neler öğreniriz?

Diksiyon eğitimi alarak doğru etkili ve akıcı konuşabilir doğru tonlamaları yapabilir, nefes ve ses eğitimi, konuşma tekniği, heyecanı kontrol altına alma, anlatım, jest ve mimikleri doğru kullanmayı öğrenebiliriz. 
Böylece duygu ve düşüncelerimizi doğru ve etkileyici bir biçimde aktarırız ki tüm bunlar da mesleki ve kişisel gelişimlerimizde bize fayda sağlar.

Günümüzde başarılı yöneticilere baktığımızda kendine güvenen, aktarmak istediğini kısa ve öz cümlelerle aktaran doğru zamanda doğru yerde iletişim kurabilen insanlar olduklarını görüyoruz. 

Diksiyon eğitimi nereden alabiliriz?

İstanbul İşletme Enstitüsü uzaktan online eğitimler veren bir kurum. Buradan diksiyon eğitimi alabilir ve sonunda başarılı olursanız sertifika sahibi olabilirsiniz.

Diksiyon Eğitimin Faydaları

Kekemelik ve pelteklik gibi dil bozukluklarımızı düzeltebiliriz. Nefesimizi doğru yerde nasıl kullanacağımızı öğreniriz. Dil sürçmesi problemlerimizin üstesinden gelebiliriz. Kelime ya da cümle aralarında ' ııı! hımm! eee! ' gibi söylemlerimiz de gider.

Çoğumuz uzakta olan bir arkadaşımıza seslenirken sesimizi duyuramayız ya seslenmeyi bırakır ya da ıslık çalarız, bu durumdan bahsederken aklıma köylerinden taze süt getirip sokak sokak gezerek sütçüüü geldi diye bağıran amcalar geldi. Bu amcaların sesini sanki evimizin içindeymiş gibi net bir şekilde duyduğumuz o onları hatırladınız mı? İşte diksiyon kursunda sesimizi diyaframımızdan çıkarmayı da öğrenebiliriz.

Yazar: Esra Hayhay
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!