AnasayfaBlogNeden Almanca Öğrenmeli?
Yabancı Dil Eğitimi

Neden Almanca Öğrenmeli?

21 Ocak 2020
Neden Almanca Öğrenmeli?

Almanca, dünyada milyonlarca insanın konuştuğu ve pek çok ülkenin ana dilidir. Bu yönüyle bile oldukça önemli yere sahip. Öte yandan “bir lisan bir insandır” sözünü duymayanımız yoktur. Öyleyse yeni bir yabancı dil öğrenmenin de önemi yadsınamaz. Dünya üzerinde İngilizceden sonra en çok konuşulan diller arasında ilk sıralarda yerini koruyan Almanca; sanayinin, ticaretin ve daha pek çok şeyin dilidir.

Almanca, Avrupa dillerinin temel yapı taşını meydana getiren bir dildir. İngilizce de Almanca dil temellerine dayanan ve Alman harflerinin lehçeleşmiş biçimi olarak nitelendirilebilir. Bu yüzden de temel düzeyde İngilizce bilginiz olsun olmasın, Almanca öğrenmek, diğer yabancı lisanların da daha kolay, hızlı ve iyi bir biçimde öğrenilmesine imkan tanır. Rönesans Dönemi, Alman edebiyatının ve tüm sanat akımlarının diğer Avrupa ülkelerine yayılmasını ve çok sayıda ülkenin lisan temelini oluşturan bir dönem olmuştur. Sanatın gerçek manasını okuyabilmek ve Dünyanın batı dillerini en temelden öğrenmek ve anlamak için Almanca öğrenebilirsiniz.

Almanca Dil Bilgisi

Almanca dil bilgisi, sanıldığı gibi zor ve öğrenmesi güç değildir. Tercüme açısından bakıldığında Türkçe ile benzerlik gösterir. Çünkü çok sayıda kelime yazıldığı gibi okunmaktadır. Gırtlak ve geniz yapısı Türk diline yakın bir biçimde seslendirilmektedir. İngilizcenin temelini oluşturan Almanca, tüm dünyada yaygın bir biçimde kabul edilen İngilizceyi öğrenmek için de önemli bir adımdır. Yahut zaten mevcut bir İngilizce seviyeniz varsa, Almancaya da aşinalık hissedeceksiniz. 

Almanca dilini özellikle temel seviyede alan bireyler, aynı zamanda İngilizce için de pek çok ayrıcalığa sahip olur. İngilizce telaffuz, okuma ve yazma becerileri kazanmada zorlanmaz. Ardından da zincirleme şekilde tüm Avrupa dilleri, birbirlerine olan yakın ve benzer özellikleri sayesinde kolaylıkla öğrenilebilir. Bu tıpkı, İspanyolcayı öğrenip tüm Flemenk dillerini daha kolay şekilde konuşmak gibi kolaydır.

Neden Almanca?

Peki ama neden Almanca?” diye düşünebilirsiniz. Öyleyse hemen açıklayalım. Yabancı dil ve Almancayı öğrenmek için çok sayıda neden sayabiliriz. Almanca, dünya üzerinde 100 milyondan fazla kişinin ana dilidir. Almanya, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg, Liechtenstein, Belçika’nın bazı yerleşim yerleri, Kuzey İtalya ve Doğu Fransa’da 100 milyondan fazla insan Almanca dilini konuşmaktadır. Avrupa Birliğinde en fazla konuşulan lisan Almanca olmaktadır. Öte yandan Alman bilim insanlarının bilim dünyasına yaptıkları katkı ve çalışmalar oldukça fazladır. Bu sebeple de Almanca, dünya üzerinde en yaygın biçimde kullanılan bilimsel diller arasında ilk üçtedir. 

Almanca öğrenmek kolaydır. Almanların özellikle zor olduğu efsanesini ortadan kaldırarak başlayalım. İmkansız bir dil olduğuna dair genellemeleri bir kenara bırakarak söylemeliyim ki eğer İngilizce konuşuyorsanız ya da temel bir seviyeniz mevcutsa aslında zaten oldukça avantajlısınız. Nitekim eğitim sistemimizde ilkokuldan beri İngilizce diline maruz kaldığımızı göz önünde bulunduracak olursak, hepimiz bu avantaja büyük ölçüde sahibiz. Yani çok da korkulacak bir şey yok. 

Çünkü Almanca ve İngilizce aynı Cermen kökü paylaşıyor. Dahası, Çince, Japonca, Korece, Rusça veya Arapça'dan farklı olarak, öğrenilecek yeni bir alfabe yok, sadece birkaç harf eklenecek. Zaten Latin alfabesini biliyorsanız yalnızca yeni gelen harfler olacaktır. Ve hepsi bunlarla da sınırlı değil. Hızlı Almanca öğrenmek için daha pek çok sebep var. Çok sayıda insanın bunu yapması gerçekten zaman alıcı ve zor değil. Sadece çok çalışmak yerine akıllı çalışmayı öğrenmek zorundasınız.

Alman düşünür ve mucitlerin dilidir. Almanya'nın şairlerin ve düşünürlerin ülkesi olduğu söylenir. Kendilerini "Das Land der Dichter und Denker" biçiminde tanımlarlar. Yani, "Şairlerin ve düşünürlerin diyarı" manasına gelir. Bu konuda gerçekten önemli bir haklılık payına sahipler. Dünyanın en etkileyici başarılarının büyük bir yüzdesi ilk kez Almanca olarak tasarlandı. Yüzün üzerinde Nobel Ödülü, fizik, tıp, kimya, edebiyat ve diğer alanlarda başarılar için parlak Almanlara gitti. Bu, Almanca konuşan diğer iki büyük ülke olan Avusturya ve İsviçre'den insanlara verilen ödüllerden bahsetmiyorum bile. 

Alman şirketleri küresel pazarda lider konumdadır. Alanında uluslararası pazar lideri olan bir iş için mi çalışmak istiyorsunuz? Özgeçmişinizde Almanca bilgisine sahip olmak, global büyüklükteki şirketlerin kapısından girmenize yardımcı olabilir. Almanya, çok sayıda ekonomik küresel oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Siemens, Volkswagen, Adidas ve Lufthansa dünyaca ünlü markalar ve şirketlerdir. Ülke aynı zamanda dünyanın en büyük bilgi teknolojileri fuarı CeBIT'in yanı sıra IFA tüketici elektroniği fuarı da dahil olmak üzere en büyük uluslararası fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu arada Alman başkenti Berlin, yenilikçi girişimler için bir merkez haline geliyor. Bazıları bunu “Avrupa Silikon Vadisi” olarak adlandıracak kadar da büyük iddialarda bulunur. Sonuç olarak Almanca bilmek, kariyer fırsatlarınızı büyük ölçüde arttırma potansiyeline sahiptir.

Alman kültürü dünya mirasının bir parçasıdır. Almanlar aynı zamanda insanlık tarihinin en önemli; edebi, müzikal, sanatsal ve felsefi zihinlerinden bazılarına ev sahipliği yapmıştır. Almanca; Goethe, Kafka, Brecht ve Mann'ın ünlü yazılı eserlerinin dilidir. Bestecilerin Mozart, Bach, Schubert, Beethoven ve Wagner'in ana diliydi. Devrimci felsefe, kalemler Kant, Hegel, Nietzsche ve Heidegger tarafından ilk kez kaldırıldığında Almanca sayfalara dökülür. Almanca öğrenmek, bu sanatçıların başyapıtlarını orijinal formlarında takdir etme fırsatı verir. Doğrudan ve filtresiz bir şekilde dünyanın kültürel mirasının bazı bölümlerinden yararlanmanızı sağlar. Tamamen kafiye biçiminde yazılmış olan Goethe'nin tek başına “Faust”unu okumak, bu çabaya değer. En sevdiğiniz eserlerden bazılarını Almanca olarak alıp orijinal metnin gerçek anlamını kendinizin keşfetmesi iyi olmaz mıydı?

Almanya, Türkiye’nin en önemli ticaret ortakları arasındadır. Türkiye’de binlerce Alman şirketi bulunmaktadır ve her yıl 3 milyonu aşkın Alman turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir. Almanca bilgisi iş piyasasında büyük avantaj sağlamaktadır. Gerek turizm sektöründe gerekse iş konusunda anlaşabilmeyi ve iş bulabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Almanya ile Türkiye arasında Almanya’da yaşayan Türk göçmenler ve Türkiye’ye yerleşen Almanlar sebebiyle çok sayıda özel bağlar bulunmaktadır. Almanca bilgisi, bir arada yaşamayı ve anlaşmayı kolaylaştırmaktadır.

Almanca dünya standartlarında bir yüksek öğretime giriş kapısıdır. Almanların bilim camiasında bu kadar yüksek bir konuma sahip olmasının nedenlerinden biri, Almanya'nın üniversitelerinin mükemmel bir uluslararası üne sahip olmasıdır. 2011 yılında, ülke yurt dışından gelen öğrenciler için en popüler dördüncü ülkeydi ve çeyrek milyondan fazla yabancı Almanca eğitimi veren Alman okullarına kayıt oldu.

Online Almanca Dil Kursu

Almancayı öğrenmek için pek çok imkan mevcut. Kursa gidecek vaktiniz yoksa kurs ayağınıza gelsin. Online Almanca kursu sayesinde dilediğiniz yerden dilediğiniz zamanda eğitim alabilirsiniz. Almancayı temel düzeyde öğrenmeye adım atarak kelime dağarcığınızı artıracak, kendinizi günlük konuşma dilinde Almanca ifade edebilecek ve ileri düzeyde Almanca seviyesine geçiş için bir altyapı oluşturmuş olacaksınız. Gündelik deyimleri ve konuşmaları anlayabilir, siz de soru sorabilir ve bunlara yanıt verebilirsiniz. Enstitü tarafından verilen online eğitimler bu konuda size kolaylık sağlıyor. Online alacağınız eğitimin ardından sertifika almaya hak kazanırsınız.

almanca almanca kursu almanca dili alman yabancı dil
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Almanca Günler - Yazılışı ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

Almanca Günler - Yazılışı ve Okunuşu

01 Temmuz 2021
Almanca Öğretmenliği Bölümü
Bölümler

Almanca Öğretmenliği Bölümü

10 Nisan 2020