Close
Mobil Menu Bars

Nasıl İş Bulurum ? İş Bulma Yöntemleri

11 Ocak 2015, 1832 defa okundu.
Nasıl İş Bulurum ? İş Bulma Yöntemleri
Nasıl İş Bulurum ? İş Bulma Yöntemleri

Nasıl iş bulurum sorusunun yanıtı tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’nin gündeminden düşmeyen küresel ölçekli işsizlik ortamında elbette ki büyük önem taşımaktadır. İş değiştirmek isteyenlerin yanı sıra çalışma hayatına ilk kez adım atacakların iş bulma konusunda ne yapmaları ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiği bilmeleri rakiplerinden bir adım öne çıkmalarını sağlayacaktır.

İş bulmak için iyi bir CV ye ihtiyacınız var!

Yaşamın her alanında olduğu gibi kişinin kendini tanıması i bulma konusunda da kariyer hedefleri açısından büyük bir avantajdır. Kişilik özelliklerinin yansıtılıp etkin bir CV iş bulmanın ilk adımıdır. Alt alta yazılmış sıkıcı bir belge olmaktan kurtarılıp yeteneklerin ve tecrübelerin ön plana çıkarılıp etkişi bir vitrin hali okuyan tarafından açıkça hissedilmelidir.

Birçok firma ve şirketin istihdam talebini ilettiğini işkur’a kayıt olmak iş bulma girişiminde başlangıç olarak iyi bir seçimdir. Ayrıca tanıdıkların konu hakkında bilgilendirilmesi fayda sağlayaiblir. Açık iş durumu olmasına bakılmaksızın bünyesinden tercih edilen pozisyonu barındıran tüm şirketlerin listesinin çıkarılması ve e-posta yoluyla CV yollanması adayın şansını arttıracaktır.

İş bulma sürecinde arama platformunun geniş tutulması büyük önem taşır. Bu doğrultuda en klasik yöntem olan gazete ilanlarının yanı sıra internetin kullanılması da etkilidir. İş arayan ve işverenleri buluşturan internet sitelerinde profil oluşturabilir, CV bırakılıp şirketlerin açık pozisyonlarına başvuruda bulunulabilir. İş bulmak için bir diğer adres ise özel istihdam bürolarıdır. İş kur denetiminde lisanslanmış olan hemen hemen tüm şehirlerde faaliyet gösteren özel istihdam şirketleri iş arayanlara değişik iş fırsatları sunabilirler. Adaylar iş bulmanın sabır ve yüksek moral isteyen zor bir süreç olduğunu kavrayıp kendilerine olan güvenlerini sağlama tutmaları gerekmektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

İlayda Palak
13 Aralık 2019
5.0

İyi bir iş bulmanın yolu iyi bir cvden geçiyor...