Close
Mobil Menu Bars

Nasıl Blog Kurulur ve Blogger Olunur?

17 Eylül 2019, 1691 defa okundu.
Nasıl Blog Kurulur ve Blogger Olunur?
blog, blogger, blog kurmak, blogger olmak, online eğitimler, blog yazarlığı,

Dünyada 1971 yılında ilk e-mailin atılmasının ardından dijital dünya gelişim aşamasına girmiş ve şimdilerde takip edilmesi zor bir hızla bu gelişimi sürdürmeyi devam ettirmektedir. 1985 yılında Symbolics.com kaydı yapılan ilk domain olarak tarihe geçerken Justin Hall’un 1994 yılında kurduğu  www.links.net de ilk blog olarak literatüre girmiştir.

Blogger Olmak

Blog yazan insanlara blog yazarı anlamına gelen blogger denilmektedir. Hall’un bloğunun kuruluşundan yıllar sonra “Blogger”lık yükselişe geçebilmiştir. 2000 yılı, bloglama için büyüme aşamasının başlangıcı olmuştur. O yıl internette toplam 23 blog listelenirken 2006 yılına gelindiğinde bu sayının elli milyona ulaştığı görülmüştür. 

Blog, blogger, e-yazar, e- yayıncı, e- kitaplar, e- kitap okuyucular, e- kitap ve e-kitap okuyucular için yazılım geliştiriciler, e-kütüphane, e-gazete gibi kavramlar da artık hayatın içinde yerlerini alan kavramlar olmuşlardır.
Dijital dünyanın sunduğu fırsatlardan biri olarak karşımıza çıkan bloglar özellikle toplumsal olayların ana akım medyalarda yer bulamadığı zamanlarda mikroblogging araçlarının yaygınlaşmasından önce insanların seslerini duyurabildiği mecralar olarak varlık göstermiştir.

Blog Kurmak İçin Hangi Yolu İzlemek Gerekir?

İnsanların firmaların uzmanlık alanları ya da hobileri hakkında yazı, fotoğraf, video paylaşımı yaptıkları alanlara blog demek mümkündür. 

Blog nasıl kurulur?

Blog kurmak web sitelerine göre daha kolaydır. Alt yapı konusunda ücretsiz-ücretli hizmet sunan çok sayıda firma bulunmaktadır. Blogspot, Wordpress, Wix, Tumblr bunlardan bazılarıdır. Ancak profesyonel blog kurulumları tasarım, domain, hosting hizmetleri için özel firmalar da çalışmaktadır.

Ücretsiz blog kurulum hizmeti veren firmalarda kurulum aşamasında öncelikle üyelik kaydı gerekmektedir. Ardından bloğun konusuna ve oluşturulacak içeriğe uygun bir isim alan adı alınmalıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonra ise hazır tasarım şablonları kullanıcının önüne çıkmaktadır. Bu tasarımlardan birinin seçilmesinden sonra blog kurulumu tamamlanmış olacaktır. İçerik oluşturularak, blogosferde yer almak mümkün hale gelecektir. 

Blogger Nelere Dikkat Etmelidir?

Blog kurulumunun ardından kişisel ya da kurumsal olarak içerik üretimi aşaması başlayacaktır. İçeriklerin doğru dil kullanımı ile sıkmadan hatta eğlenceli bir dil kullanılarak yapılması blog ziyaretçi sayısını, içeriklerin okunma, izlenme sayısını artıracaktır. Düzenli içerik girişi, SEO, bloğa gelen yorumlara cevap verilme süresi, bloğun reklamının yapılması gibi etkenler, bloğun tanınmasını, daha çok ziyaretçi almasını sağlayacak etkenler arasındadır.

Blog yazmanın önemi konusunu iyi kavrayan bir blogger blog ziyaretçilerinin taleplerini ve eleştirilerini dikkate almalıdır. Doğru Türkçe kullanımına özen göstermesi, gündelik tartışmalardan uzak içeriklere odaklanmak bloğun gelecek yıllarda kaynak olarak gösterimini sağlayacaktır. Bloggerlar yazdıklarının uçup gitmediğini, internet ortamında arşivlendiğini bilerek içerik oluşturmalıdır.

Bloglardan Para Kazanmak Mümkün Müdür?

Ülkemizde blogger olarak kariyerine başlayan ancak şimdilerde daha popüler alanlarda meslek sahibi olan insanlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mesleki tecrübelerini blog aracılığı ile kitlelere aktaran meslek erbapları da bulunmaktadır. Çoğu kurum blogları vasıtasıyla web sitelerinde veremedikleri bilgileri, etkinlikleri kurumsal blogları üzerinden paylaşmaktadır. Bu durum kurum ya da marka ile hedef kitle arasındaki bağı samimi hale getirmek konusunda oldukça başarılı bir yöntemdir.

Bloglarda tek yazar söz konusu olduğu gibi çok yazarlı bloglar da vardır. Başarılı blog yazarı olmanın yolları arasında eğitim almak önemli yer tutar. Bugün çok sayıda blog bu yöntemle büyük kitlelere ulaşmakta ve başarılı olmaktadır. 

Blog yazarlığı için eğitim nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitü'sünden alacağınız online eğitimler programları arasındaki Blog Yazarlığı eğitimi ile blog yazmak için ilk adımı atabilirsiniz. Kursun sonunda başarılı olursanız sertifika sahibi de olabiliyorsunuz. Her kullanıcı farklı üslup ile kendi hedef kitlesine seslenirken, blogda da sürekli bir harekete neden olmaktadır. Güçlü ve etkin bloggerlar günümüzde gazeteciler, PR firmaları gibi etkinliklere, toplantılara davet edilmekte, bir meslek olarak kabul görmektedir. Bloglar aynı zamanda yayınladıkları içerikler ve reklamlar üzerinden gelir modeli de kurabilmektedir. Bu anlamda hem itibar hem de gelir sunması adına avantajları bulunmaktadır. 

Yazar. Arzu Cihangir
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!