Close
Mobil Menu Bars

Müzakere Sanatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

04 Haziran 2015, 1906 defa okundu.
Müzakere Sanatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Müzakere Sanatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Müzakere sanatı, herkese bir üstünlük kurmak değildir. Peki müzakere sanatı nedir? Müzakere sanatı kişisel bir beceridir. Müzakere sanatını etkin kullanarak şirketiniz için iyi bir sözleşme imzalayabilirsiniz. Günümüzde müzakere sanatını tüm işletmeler öğrenmek zorundadır. Özellikle geniş ürün yelpazesi ve geniş kesimlere hitap eden ürünleri olan işletmeler müzakere sanatını etkin şekilde kullanmalıdır. Çünkü müzakere sanatı aynı zamanda güven vermek demektir. Anlaşmaya güvensizlik sebepleriyle yanaşmayan müşterileri ikna etmek müzakere sanatıyla mümkündür.

Bu makalede müzakere sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Müzakere sanatında dikkat edilmesi gerekenler neler?

İyi hazırlanın. Tüm bilgileri ve verilerin hazırlanması ve planlamasının düzgün şekilde yapılması gerekir. Müzakere edeceğiniz konuya vakıf olmanız ve bu konuda çok şey bilmeniz gerekir. Eğer iyi bir planlama ve hazırlık yapmadan masaya oturduysanız başarılı bir müzakere geçirmeyeceksiniz demektir.

Sabit fikirli olmayın. Müzakere etmek orta yolu bulmak demek değildir. Ama sabit düşünceler ve sabit fikirler müzakereyi çıkmaza doğru götürür. Eğer ortak bir noktada buluşma amacınız varsa esnek olmanız gereken noktalar olacaktır. Eğer fikirlerinizi dayatmak istiyorsanız bunun adı zaten müzakere sanatı değil ikna görüşmesi olacaktır.

Rakibinizi küçümsemeyin. Rakibinizi analiz etmeye çalışın. Teklifleri nasıl değerlendirdiğini analiz edin. Hoşlandığı ya da hoşlanmadığı şeyleri bulmaya çalışın.

Kazan / Kazan stratejisini uygulayın. Her anlaşmada iki tarafında kazanması en kolay müzakere sürecidir. Kazan / kazan stratejisi oluşturmak için her iki tarafında aynı fikirde olması gerekir. Her iki taraf içinde en kazançlı seçenek olarak görülmeyebilir ama seçenekler arasında en iyisi denilebilir. Anlaşılamayan noktalarda birkaç farklı teklifte değerlendirilebilir.

Rest çekin. Buna kazanma ya da kaybetme riski almak diyoruz. Tüm gücünüzü anlaşmayı kazanmak için harcayın. Bazen kızgın davranın, bazen sinirli ya da artık devam etmek istemiyorum gibi şeyler söyleyin. Ben sadece bu işi almak istiyorum, sen ne istiyorsun gibi şeyler söyleyin. Muhtemelen müzakere olmayacak :) Ama acil çıkış kapısı...

Kötü imaj bırakmayın. Masadan anlaşamadan kalksanız dahi sonradan pişman olacağınız sözler söylemeyin. O kişi ya da şirketle belki başka anlaşmalar yapabilirsiniz. Belki ileride farklı işler için konuşabilirsiniz. Bu sebeple sanki anlaşmış gibi masadan kalkın. Yüzünüzden tebessümü eksik etmeyin.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!