AnasayfaBlogMülakata Giderken Yapmanız / Yapmamanız Gerekenler
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakata Giderken Yapmanız / Yapmamanız Gerekenler

19 Ocak 2019
Mülakata Giderken Yapmanız / Yapmamanız Gerekenler

Eğitimlerinizi tamamladınız, kurslara katıldınız ve kariyeriniz için atabileceğiniz tüm adımları hızlı hızlı attınız hatta hala devam ediyorsunuz. Mülakata çağırılmanızda ki en önemli etken olan etkili bir özgeçmiş hazırlama adımını tamamladınız. Artık tek bir adım kaldı, başvuru yapmak.

Başvuru yapmadan önce önyazı ve başvuru başlıklı yazımızı da okumanızda fayda var.

Mülakatta Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler?

Kendi deneyimlerinize, alanlarınıza uygun bir ilana başvuru yaptınız ve çağrıldınız da. Artık önünüzde aşmanız gereken tek basamak mülakatı başarıyla geçip işi almak. Öncelikle mülakata gitmeden yapmanız gereken hazırlıklara bir bakalım ve detaylandırarak üzerinde konuşalım.

Kıyafet

 "Kıyafet" aslında ilk izleniminiz için çok önemli bir olgudur. Ne çok abartı, ne de çok salaş bir kıyafet tercih etmeyin. 

  •  Kadınlar için klasik sade bir gömlek - mevsimine göre ceket (hırka), etek giyecekseniz düz renk bir kalem etek, pantolon giyecekseniz kumaş bir pantolon ve sade bir ayakkabı.

  •  Erkekler için yine gömlek - mevsimine göre ceket, kumaş pantolon ve sade bir ayakkabı (spor ayakkabı veya çok sivri burunlu olmamalı)

“Saç” yine kadınları doğrudan ilgilendirdiği gibi erkekleri de ilgilendiriyor.

  • Kadınlar için düz, toplu veya topuz bir saç önerebilirim. Kabarık ve karışmış saçlar bir iş görüşmesi için iyi bir izlenim bırakmayacaktır.

  • Erkekler içinde saçınız uzunsa toplamanız, yağlı bir saçla gitmemeniz size artı puan kazandıracaktır.

Makyaj

“Makyaj” daha çok bayanları ilgilendirse de erkeklerinde bu konuda dikkat etmeleri gereken bazı noktalar olduğu aşikar.

  • Kadınlar bir mülakata giderken makyajsız gitmemeli ama çok makyaj da yapmamalı. Hiç makyaj yapmamak size doğal olduğunuzu düşündürüyor olabilir ancak, karşınızda mülakatı gerçekleştiren birey için bakımsız olduğunuz ve işi önemsemeyen bir yapıya sahip olduğunuzu düşündürtebilir. Aynı şekilde çok fazla makyaj yapmak mülakatçı için pek olumlu bir izlenim bırakmayacaktır. Yapmanız gereken sade, yüzünüzü aydınlatacak bir makyaj yapmak olacaktır. Ayrıca makyaj başlığında belirtmek isterim ki, heyecandan ve stresten terlememek için deodorant veya roll-on kullanmanız ve çok fazla parfüm kullanmamanız iyi olacaktır.

  • Erkeklerinde makyajı yüzüdür aslında. Birbirine karışmış veya bakımsız bir sakal ile görüşmeye gitmek, işi önemsemeyecek biri olduğunuz izlenimi verecektir. Aynı kadınlarda olduğu gibi ter kokmamaya ve çok parfüm kullanmamaya dikkat etmelisiniz. 

Takı

“Takı” yine Kadınlar ve Erkekler olarak sıralama yapmamız gerekirse:

  • Kadınlar: Çok aşırı koyla, bileklik, bilezik, pearsing, sallantılı veya halka küpe gibi aşırılıklardan çok sevseniz dahi en azından mülakat esnasında kullanmamaya özen göstermelisiniz. Öneri olarak: ufak bir küpe, yüzük, kolye ve saat kullanmanız yeterli olacaktır. 

  • Erkekler: Yüzük ve saat takmanız yeterli olacaktır.

Evraklar

Evraklar kısmında anlatmak istediğim konu eğer internet üzerinden bir başvuru gerçekleştirdiyseniz veya elden firmaya ait bir başvuru formu doldurduysanız, mülakata giderken hazırlamış olduğunuz özenli Cv’nizi yanınızda götürüp mülakatı gerçekleştiren kişilere teslim etmeniz size artı bir puan kazandıracaktır. Bunun yanı sıra aldığınız sertifika varsa aslı veya fotokopisini, eğitim katılım belgeleriniz veya projeleriniz varsa bunları da dosya halinde sunarsanız bir adım öne geçebilirsiniz.

İfade ve Davranış

İfade ve Davranış bölümünde ise mülakata girdiğiniz ilk an ve sonrasında sergilediğiniz tutum ve davranışlardan bahsedeceğim. Mülakata ilk girdiğiniz an bir veya birden çok kişi sizinle görüşecekse, herkese selam vererek ellerini sıkmanız, kendinizi tanıtmanız ve size yer gösterilmeden oturmamanız gerekmektedir. Evet bir şeyler yiyip içmek çok iyi karşılanmaz fakat, zorunda kaldığınızda bir bardak su istemekten çekinmeyin. Göz teması kurarak konuşmayı ihmal etmemeli ve oturuş biçiminize de çok dikkat etmelisiniz.

Not: Hem “Kadınlar” hem de “Erkekler” için ortak noktada söyleyebileceğim son önerim: Lütfen mülakata girmeden sigara içmeyin. Çünkü siz konuştukça farkında olmasanız dahi o koku karşınızdakini rahatsız edecektir.

Başarılı Bir Mülakat İçin Eğitim Şart mı?

Mülakat sürecinizi başarı ile tamamlamak, hayalinizdeki yerde işe girebilme şansınızı arttırmak için bu konuda ne öğrenseniz faydanızadır. Ücretsiz Mülakat Teknikleri Eğitimi ile kendinizi bu alanda daha iyi geliştirerek gerekli stratejileri öğrenebilirsiniz.

Mülakata Giderken Yapmanız / Yapmamanız Gerekenlercv hazırlamabaşarılı mülakat iş görüşmesimülakat mülakat teknikleri
Selen Yılmaz Feyiz
Selen Yılmaz Feyiz
İk Uzmanı

Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. İnsan Kaynakları Yüksek Lisans hazırlığında olan Selen Yılmaz İstanbul İşletme Enstitüsü'nde İnsan Kaynakları, Mülakat teknikleri konularında yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakata Giderken Yapılması Gerekenler
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakata Giderken Yapılması Gerekenler

21 Mayıs 2019
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
Mülakatta Neye Dikkat Edilir?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Neye Dikkat Edilir?

20 Eylül 2016