Close
Mobil Menu Bars

Mülakata Giderken Ne Giymeli?

20 Nisan 2016, 4333 defa okundu.
Mülakata Giderken Ne Giymeli?
Mülakata Giderken Ne Giymeli?

Mülakata giderken ne giymeli sorusundan önce kendimi nasıl iyi hissederim sorusuna cevap vermelisiniz. Mülakata giderken özgüven sahibi olmanız gerekir. Özgüvendeki en büyük faktör kendinize duyduğunuz saygıdır ve bu da kaçınılmaz olarak iş ve dünya görüşünüzle alakalıdır. İyi hissetmek için iyi görünmelisiniz ama birçok birey için vücut tipine ve ten rengine uygun kıyafeti bulmak zorlu bir iştir.  Mülakata giderken ne giymeli diye düşünenler için nasıl giyinilir ve kıyafet neden önemlidir üzerine birkaç ipucu.

Giyim Stiliniz Neden Önemlidir?

Giyim stiliniz nasıl hissettiğinizi etkileyecektir. Eğer iş ve dünya görünüşünüzle mutlu değilseniz o zaman kendinize olan saygınız azalacaktır ve doğal olarak bu diğer insanların sizi nasıl gördüğünü etkileyecektir. Mülakat sorularından daha önemli olan şey ilk izlenimdir. Mülakatta ilk izlenim her zaman önemlidir. Eğer giyim stiliniz dağınıksa işe alım uzmanı sizi öyle algılayacaktır. Mülakata giderken hem profesyonel hem de sizin için rahat bir şekilde giyinmek önemlidir.

Mülakata giderken hangi renkleri tercih edebiliriz?

Mülakata giderken siyah giyinilmelidir diye bilinen "yanlış bir gerçek" var. Mülakata giderken giyinmenin kilit noktası önce üzerinizde neyin güzel durup neyin durmadığını anlamaktır. Bunu anlamak için de ten renginizi ve saç renginizi tamamlayan renkleri bilmeniz ve vücut tipinize göre giyinmeniz önemlidir. Örneğin eğer açık tenliyseniz o zaman sıcak renkler sizde harika görünecektir, eğer koyu tenliyseniz o zaman pastel renkleri çok iyi olacaktır. Vücut tipinize göre giyinmek ne kadar önemliyse, iş aslında size en çok yakışan stili bulana kadar farklı stiller denemektir.

Kıyafet seçiminden daha önemli olan şey zamanında mülakata gitmektir. Mülakata gitmeden önce ne giyeceğinize mutlaka karar verin. Bir gece öncesinden kıyafetlerinizi seçmek çok önemlidir çünkü mülakata geç kalabilirsiniz. Mülakata bir saat kala kıyafet seçme olayına girmemelisiniz. Bir gece öncesinden kıyafetlerinizi ütülemek ve asmak sabah vakit kazanmak için önemlidir.

İşi Basit Tutun

Mülakata giderken ne giymeli sorusuna iki kelimeyle cevap vermek gerekirse cevabım "kişisellik ve sadelik" olacaktır. Kıyafetinizde küçük özgün değişiklikler yapmanız her zaman iyidir. Bu sizi işe alım uzmanına daha yaratıcı gösterir. Bununla birlikte dikkat çekici kıyafetler de giymemek, neon renklerden, hayvan baskılarından ve diğer dikkat dağıtıcı desenlerden kaçınmak önemlidir. Eğer mülakattaysanız veya sunum yapıyorsanız kıyafetinizin söylediklerinizi ikinci plana atmasını istemezsiniz. Aynı zamanda çok fazla takı takmaktan kaçının.

En kritik nokta nedir?

Mülakata giderken ne giymeli stresini atmak için önceden planlama yapın. Çünkü mülakatın en kritik yanı rahat hissetmektir. Profesyonel olun ama sadece başkalarının sizi görmek istediği şekilde giyinmek için de kendinizi sıkacak şeyler giymeyin. Kendi özgün stilinizi ve tercihlerinizi iş ortamına uygun bir stil ile kombinleyin. Bunu yaparsanız her zaman kazanırsınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!