Close
Mobil Menu Bars

Mülakat Yöntemleri ve Teknikleri Nelerdir?

25 Temmuz 2020, 882 defa okundu.
Mülakat Yöntemleri ve Teknikleri Nelerdir?
İşe alım, mülakat, işe alım ve mülakat, mülakat yöntemleri, mülakat yöntemleri ve teknikleri, mülakat teknikleri,

Belli başlı mülakat yöntem ve teknikleri iş görüşmelerinde insan kaynaklarınca kullanılır. Glassdoor'un araştırmasına göre, her iş teklifi ortalama 250 başvuru alır. Başvuruların arasından sadece 4 ila 6'sı mülakata davet edilir. İşte bu yöntem ve tekniklerle şirketler en uygun adayları öz geçmiş havuzundan filtreler. Bir mülakata çağrıldığınızda ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilmemek sizi geriyor mu? Mülakat heyecanı yeterince korkutucu iken bir de üstüne belirsizlik mi ekleniyor? Veyahut da İnsan Kaynakları departmanında bir kariyer çizgisi mi düşlüyorsunuz? O zaman hadi hep beraber mülakat yöntem ve tekniklerini irdeleyelim!

İşe alım, mülakat, işe alım ve mülakat, mülakat yöntemleri, mülakat yöntemleri ve teknikleri, mülakat teknikleri,

Mülakat Yöntemleri Nelerdir?

Mülakat yöntemleri iş görüşmesinin farklı farklı yollarla yapılan türleridir. Başvurulan pozisyon için adayın yetkinliğinin anlaşılacağı en uygun yöntem tercih edilir. Bu yöntemleri 6 ana kategoride toplayabiliriz:

Birebir Mülakat

En yaygın olarak kullanılan ve en çok aşina olduğumuz görüşme yöntemidir. Aday ile insan kaynakları işe alım sorumlusu karşılıklı sohbet havası içinde konuşurlar. Adayın daha yakından tanınmasını sağlayan bir yöntemdir. Yine de öznel değerlendirmelere gebe olduğu için objektifliğinden kaygı duyulur.

Telefon Mülakatı

İşe alım sorumlusunun aday ile telefonda gerçekleştirdiği görüşmedir. Ülkemizde esas mülakattan ziyade bir ön eleme olarak kullanılır. Aday trafiğini azaltılmasına yardımcı bir yöntemdir. Ayrıca zamandan da tasarruf sağlar. Adayın neden iş arayışına girdiği, neden o pozisyona başvurduğu, beklentilerinin ne olduğu gibi temel bilgilere cevap alınmasını sağlar.

Video Konferans Mülakatı

Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz bu pandemi döneminde video mülakatı çokça tercih edildi. İnsan Kaynakları ile aday video konferansı şeklinde iletişime geçer. Mülakat akışı, birebir mülakata benzer. Farklı şehirler için yapılan işe alımlarda veya home office çalışan alımında telefon mülakatına benzer şekilde esas mülakatın bir ön elemesi olarak bu yöntem kullanılabilir.

Grup Mülakatı

Adayların bir grup olarak değerlendirildiği bir mülakat yöntemidir. Adayların bir ekip içindeki rolleri, davranışları, uyumu, adapte olabilirlikleri ölçülür. Seçilen çalışanların ileride birlikte çalışıp çalışamayacakları kontrol edilirken birbirlerini tanımaları da sağlanır.

Panel Mülakatı

Adayın karşısında birden fazla sorumlunun olduğu görüşme türüdür. Birebir görüşmelerdeki subjektifliği ortadan kaldırmak için tercih edebilir. Çoğunlukla işe alım sürecini hızlandırmak adına, bir işe alım sorumlusunun yanında başvurulan pozisyonun yöneticisinin olduğu görüşmelerdir.

İşe alım, mülakat, işe alım ve mülakat, mülakat yöntemleri, mülakat yöntemleri ve teknikleri, mülakat teknikleri,

Değerlendirme Mülakatları

Sıkça kullanılmasa da verimli bir yöntemdir. İkiden fazla adayın olduğu görüşmelerdir. Adaylara üstüne tartışacakları bir olay verilir. İşe alım sorumluları, adayları olayı değerlendirirken ve sonrasında tartışırken onları izler. Davranışlarını ve hareketlerini analiz eder.

Kısaca karşı karşıya kalabileceğiniz mülakat yöntemleri bu şekildedir. Şimdi de işe alımda uygulanan tekniklere bakalım.

Mülakat Teknikleri Nelerdir?

Mülakat teknikleri iş görüşmesinde adayların değerlendirme şeklini belirler. Örneğin proje bazlı bir çalışma için vaka mülakatı, yoğun kriz olasılığı mevcut bir iş için stres mülakatı uygulanabilir. Gelin, 8 yaygın mülakat tekniğine daha yakından bakalım:

Durumsal Mülakat

Adayların farazi bir durumu değerlendirmesi istenen mülakat tekniğidir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan adaylara tavsiyem; "Durum nedir, sorun nedir, ne yapılmalı, sonuçları ne olur?" analizlerini dikkatli bir şekilde yapmaları olacaktır.

Davranışsal Mülakat

Gitgide rağbeti artan, verimli bir tekniktir. Adayların işe alındıkları takdirde karşılaşabilecekleri olaylardaki tepkilerini kestirmek için "geçmiş" kullanılır. Deneyimleri, bu deneyimler sırasındaki tutumları sorgulanarak gelecekteki davranışları hakkında fikir sahibi olunmak istenir.

Testler ve Değerlendirmeler

Genellikle adayın başvurduğu pozisyona mesleki olarak ne kadar yeterli olduğunu ölçmek için kullanılır. Birebir mülakat öncesinde uygulanan testler bu kapsamdadır. Aynı zamanda iş simülasyonları da kullanılabilir. İş simülasyonları şirkete pahalıya patladığı için testler kadar yaygın değildir.

Vaka Mülakatı

En klasik tekniklerden biridir. Grup mülakatları yönteminde genellikle vaka analizi yapılır. Özellikle endüstri ve işletme mühendisleri bu teknikle karşı karşıyadır. Vaka analizi, verilen örnek olay üzerindeki sorunların nasıl düzeltebileceğimiz veya elimizdeki durumu nasıl geliştirebileceğimizle ilgilidir. Sorunları saptar, çözüm önerilerinde karar kıldıktan sonra sunum hazırlarız. Danışman işe almak isteyen şirketler bu mülakat tekniğine sıklıkla başvurur.

İşe alım, mülakat, işe alım ve mülakat, mülakat yöntemleri, mülakat yöntemleri ve teknikleri, mülakat teknikleri,

Stres Mülakatı

Kişilerin stres altında nasıl çalışacaklarını, kriz yönetimi yeteneklerini saptamak için kullanılır. İşe alım sorumluları bilerek adayı sinirlendirmeye, germeye çalışır ki, tepkilerini görebilsinler. Pek insani olmadığı için son zamanlarda bu tekniğin kullanımı azaldı.

Yapılandırılmış Mülakat

Bu mülakat tekniğinde İnsan Kaynakları Sorumluların soracağı tüm sorular önceden bellidir. Her adaya aynı soru verilir ve cevapları puanlanır. Amacı birebir mülakatta oluşabilecek öznelliği azaltmaktır.

Yapılandırılmamış Mülakat

Yapılandırılmış mülakatın aksine sorular doğal bir sohbet içinde gelişir. Adayın önceden verdiği bilgiler, özgeçmişi ve mülakat sırasında söyledikleri sohbet akışını ilerletir.

Yarı Yapılandırılmış Mülakat

Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış mülakatın bir karışımıdır. Adaylara hem önceden hazırlanan, standart şirket soruları hem de verdiği bilgilere bağlı bireysel sorular yöneltilir.

İnsan Kaynakları departmanının uyguladığı yöntem ve teknikler genel olarak bu şekildedir. Eğer siz de bu alanda çalışmak isterseniz şimdiden araştırmaya başlayıp eğitimlerini alabilirsiniz. Hatta fiziksel olarak bir kurs içinde bulunmadan, çokça gelişen online eğitim uygulamalarından yararlanabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü'nün İşe Alım ve Mülakat Teknikleri, İnsan Kaynakları Yönetimi ve İnsan Kaynakları Asistanlığı eğitimlerine göz gezdirmenizi öneririm. 

Mülakatlara hazırlanan arkadaşların belirsizliğinizi bu yazımızla giderdik. Karşılaşabileceğiniz durumlar hakkında bir fikriniz var artık. Pratik yaparak, klasik mülakat sorularını görüşme öncesinde kendi kendinize cevaplayarak, başvurduğunuz şirket ve pozisyon hakkında ön bilgiler edinerek, özgüveninizi sağlam ve içinizi rahat tutarak başarılı bir şekilde iş görüşmenizin üstesinden gelebilirsiniz. Gözünüzde büyütmenize gerek yok, kendinize güvenin. Unutmayın, siz bizim için çok değerlisiniz! Herkese başarılar diliyorum. 

Yazar: Hamide Nur Tutuk

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Serdar Kaleli
Serdar Kaleli
02 Ağustos 2020
5.0

Tebrikler çok beğendim. Başarılar dilerim.