Close
Mobil Menu Bars

Mülakat ve Mülakat Teknikleri

04 Ekim 2017, 2097 defa okundu.
Mülakat ve Mülakat Teknikleri
Mülakat ve Mülakat Teknikleri

İş görüşmeleri tek taraflı değil iki taraflı seçim sürecidir. Diğer anlamda sadece şirket bir personel seçmez. Aynı zamanda aday personelde bir şirket seçme sürecine girmiştir. Sadece şirketin işe alma görevlendirme politikasına bağlı olarak aday değerlendirilmez. Aynı zamanda işe başvuran adaya da şirket hakkında bilgi edinmesini sağlar. Bir adayın işletme hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu işe başladıktan sonra değil mülakat sürecinde yapılmalıdır. Burada adaya bir sunum yapılmalı demiyorum. Bunun bir oryantasyona dönüşmesine de gerek yok. Anacak aday tarafından şirketin çalışma anlayışı, yönetim politikası ve yöntemleri, iş tanımı ve çalışanlardan beklediği öncelikleri mülakat sırasında değerlendirilir.

İş Görüşmeleri

İş görüşmeleri birçok insan için korkutucu olabilir ama mülakatlar iş bulma sürecinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Mülakata girmeden bir işe girmek tek bir yolla olabilir: Referansla... Bu herkeste olmayan bir ayrıcalık olmadığını varsayarsak mülakata gitmeden önce mülakat becerisine sahip olmak önemlidir. Bir iş görüşmesine hazırlanmak çıkabilecek soruları ve nasıl cevaplar verilmesi gerektiğini bilmek, mülakat teknikleri bilmek önemlidir. Online eğitim kurumlarında mülakat teknikleri konusunda oldukça başarılı eğitimler verilmektedir. Bu online eğitime katılanlar ne ile karşı karşıya olacaklarını bildikleri için mülakata hazır olacaklar ve görüşme süresince rahat olacaklardır.

Mülakat öncesi hazırlık

Bir iş görüşmesine hazırlanmak için neler yapılır, mülakatta hangi sorularla karşılaşılır, mülakat sorularına nasıl cevap verilir, mülakat sırasında stresle nasıl başa çıkılır gibi iş görüşmeleri için ipuçları bu programda katılımcılara verilir. Katılımcılar nasıl bir profesyonel iş görüşmesine hazırlanılır ve başarılı olunur öğreneceklerdir. Mülakat teknikleri eğitimi iş görüşmesi sırasında daha etkin olmalarına yardımcı olacak, mülakat sürecinin kilit noktalarını anlamalarını sağlayacak ve bunun sonucunda katılımcılar mülakatta kendini daha iyi ifade edebilecek, öz güvenini görüşmeye yansıtabilecek, öz değerlendirme yapabileceklerdir.

Mülakat sırasında iki taraf da birbirleri için bir izlenim oluşturur. İşe alım için görüşmeye katılan görüşmeci için başarılı bir görüşme doğru çalışanı işe almaktır. Mülakat teknikleri eğitimi sadece aday çalışanı iş görüşmesine hazırlamakla kalmaz aynı zamanda  görüşmecinin de işe başvuran adaylar arasından en iyi adayı seçmede başarılı olmasını sağlayacak birçok donanımı görüşmeciye kazandırır.

Mülakat teknikleri eğitimi

En uygun niteliklere ve doğru zekaya sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ancak mülakatlarda başarılı olamadığınızı hissediyorsanız mülakat teknikleri online eğitiminden faydalanmanız gerekir. Güçlü bir etki bırakmak için mülakatta heyecan ve sinirini kontrol etme, sesinizi etkili bir tonla kullanma, fikirlerinizi ifade etmede etkinlik, vücudun kullanımı, muhtemel sorular için hazırlıklı olmak, başarıyla kendinizi tanıtmak gerekir. E-sertifika alma olanağı tanıyan uzaktan eğitim kurumları aracılığıyla da alabileceğiniz bu eğitim sizi hak ettiğiniz başarıya ve işe ulaştıracaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!