AnasayfaBlogMülakat Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakat Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?

10 Mayıs 2017
Mülakat Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?

Bir iş mülakatı sonrası teşekkür mektubu ya da e-postası yazmak zorunlu bir durumdur. Aslında, bazı işverenler başvurduğu işi takip etmeyen mülakat adaylarını çok da düşünmezler. Teşekkür mektuplarınızı ve teşekkür notlarınızı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gönderin (tercihen birkaç saat içinde).

Mülakat teşekkür notu nedir ve neden göndermeliyim?

Teşekkür notu iş mülakatı sonrasında işe alım uzmanlarına gönderilir. Teşekkür mektubunuz işverenin sizinle mevcut pozisyon için görüşmesine ilişkin teşekkür ettiğinizi gösterir. Aynı zamanda pozisyon hakkındaki ilginizi tekrarlar ve özellikleriniz hakkında daha fazla bilgi sağlamak için kullanılabilir.

 Neden Teşekkür Notu Göndermeliyim?

Teşekkür notu göndermek aslında mülakat sonrası nazik bir davranıştır. Daha da fazlası, teşekkür notu sizin pozisyon için neden uygun olduğunuzu hatırlatmak için iyi bir hatırlatmadır. Teşekkür notunuzda, iş ile alakalı becerilerinizi ve deneyimlerinizi mülakattaki konuşmanıza bağlı olarak vurgulayın. Çok da başarılı gitmeyen mülakatınızı değiştirmek için teşekkür mektubu yazmak iyi bir fırsattır. Yüz yüze kötü bir şekilde verdiğiniz sorunun cevabını aydınlığa kavuşturabilir ya da konuşma sırasında bahsetmediğiniz ilgili deneyim ve yeteneklerinizden bahsedebilirsiniz.

Teşekkür Notunu Ne Zaman Yazmalı ve Ne Zaman Gönderilmeli?

Mülakattan hemen sonra önemli yerleri not alın ve edindiğiniz izlenimleri yazın. Sorulan soruları, yönetici için en önemli gözüken beceri ve sorumlulukları düşünün. Bu izlenimler kolayca unutulabilir bu yüzden hızlı bir şekilde onları kağıda geçirin. Not aldığınız detayları kendi teşekkür notunuzu kişiselleştirmeye yardımcı olması için kullanın. Notunuzu mülakattan hemen sonra gönderin, mülakatın aynı günü veya bir sonraki gün gönderin. Aynı zamanda posta yolu ile el yazısı bir teşekkür notu da gönderebilirsiniz. Genel olarak, mail veya çıktı olan teşekkür mektupları önerilir. Yapılan bazı anketlerde işe alım yöneticilerinin el yazısı notları sevdiğini ortaya koymuştur. Yani, kurumun ‘’kişiliğini’’ ve mülakatlarınızda hissettiklerinizi ele alın. Mülakatınız resmi olmayan bir süreçte ilerliyor ise el yazısı olan bir not çok daha iyi bir seçimdir.

Not: Mülakatına katıldığınız iş içinize sinmez ise, başvurunuzu geri çeken teşekkür mektubunu resmi bir dil ile iletin çünkü gelecekte neler olup biteceğini bilemezsiniz. O zaman neden köprüleri yakasınız?

Teşekkür Mektuplarınızı Satış Mektubu Gibi Görün

Teşekkür mektuplarınızı aynı zamanda ‘satış’ mektupları olarak da görebilirsiniz. Diğer bir deyişle, işi neden istediğinizi, özelliklerinizi, işe nasıl katkıda bulunabileceğinizi tekrar belirtebilirsiniz. Teşekkür mektubu aynı zamanda mülakatçının sormayı veya sizin cevaplarken söylemeyi unuttuğunuz önemli bir konuyu tekrar açmanız için de mükemmel bir fırsattır.

Bir Grup Tarafından Mülakata Tabi Tutulduğumda Ne Yapmalıyım?

Ya bütün gününüzü bir grup tarafından mülakatta geçirir iseniz? Bireysel teşekkür notları uygun mudur yoksa grup mektubu mu yazmalısınız? Bu sorunun cevabı kurumun ‘’kişiliğine’’ göre sizin hangisinin daha uygun olduğunu düşündüğünüzde saklı. Aynı zamanda, mülakatların birbirleriyle ortak noktalara sahip olup olmadıklarını da düşünün. Eğer mülakatlarda benzerlik varsa, ‘’grup’’ mektubu daha iyi bir seçimdir. Benim fikrime göre ise tanıştığınız herkese bir teşekkür mektubu göndermek için ekstra vakit ayırmak daha iyi bir seçimdir.

Öğle Yemeği veya Akşam Yemeği Mülakat Teşekkürü

Yemek yerken ve aynı zamanda mülakat yaparken birlikte zaman geçirdiğiniz her insana teşekkür etmeyi unutmayın.

Notunuzu Bekletmeyin

Zaman önceliklidir. Posta ya da e-posta ile basit ve teşekkür eden bir not gönderin. Farklılaşma çabalarınızı başka bir zamana saklayın.

Yazım Hatalarını Düzeltmeyi Unutmayın

Yazım hatalarını, cümle yapılarını kontrol edin. Eğer isimlerden, yazımdan veya işe alım uzmanlarının unvanlarından emin değilseniz, emin olmak için ofisi arayın. Çabalarınıza değecektir!

Mülakat Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?iş başvurusuişe alım iş görüşmesimülakatteşekkür mektubuteşekkür notu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
Mülakat Soruları - Cevapları
Mülakat Soruları

Mülakat Soruları - Cevapları

07 Nisan 2018
Video Mülakat
Video Mülakat

Online Mülakat Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2020
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022