AnasayfaBlogMülakat Teknikleri ve Tavsiyeler
Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri ve Tavsiyeler

02 Mart 2019
Mülakat Teknikleri ve Tavsiyeler

İş görüşmelerinde oldukça yeni bir yöntem olan davranış belirleyici mülakatlar adayların daha önce çalıştıkları işyerlerindeki davranış ve deneyimlerinin değerlendirilerek kişiden beklenmekte olan başarı durumunun değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu teknikte, adayın geçmişteki iş başarısının gelecekteki iş başarısının bir göstergesi olduğu düşünülmektedir.

Mülakat İçin Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Bir iş görüşmesine hazırlanmak çıkabilecek soruları ve nasıl cevaplar verilmesi gerektiğini bilmek yani mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. İş görüşmesi yani mülakatlar iş bulma sürecinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu herkeste olmayan bir ayrıcalık olmadığını varsayarsak mülakata gitmeden önce mülakat becerisine sahip olmak önemlidir. 

Mülakat Teknikleri 

Online eğitim kurumlarında mülakat teknikleri konusunda oldukça başarılı eğitimler verilmektedir. Bu online eğitime katılanlar ne ile karşı karşıya olacaklarını bildikleri için mülakata hazır olacaklar ve görüşme süresince rahat olacaklardır. Mülakat sırasında iki taraf da birbirleri için bir izlenim oluşturur. 

İşe alım için görüşmeye katılan görüşmeci için başarılı bir görüşme doğru çalışanı işe almaktır. Mülakat teknikleri eğitimi sadece aday çalışanı iş görüşmesine hazırlamakla kalmaz aynı zamanda görüşmecinin de işe başvuran adaylar arasından en iyi adayı seçmede başarılı olmasını sağlayacak birçok donanımı görüşmeciye kazandırır.

Mülakat teknikleri eğitimi nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda online eğitimler veriyor. Üstelik başarılı olursanız iienstitu tarafından sertifika sahibi de oluyorsunuz. Birçok insan hayatlarının belli döneminde mülakatlara girmiştir. Okul mülakatı veya iş mülakatı olabilir fark etmez hepimiz farklı konularda bu tecrübeyi bir şekilde ediniyoruz. Mülakatların olmazsa olmazları vardır. İşte bunlardan bana göre en önemli mülakat tavsiyelerini sizler için sıraladım. 

Kurumu Araştırmak

Görüştüğün kurumu önceden araştırmak çok önemli. Sektör de hangi konumdalar, kaç çalışanı var, vizyonları ve misyonları neler vb gibi konuları araştırmak. 

Sorulara Hazırlıklı Olun

Klasik sorulacak sorulara hazırlıklı olmak lazım. Beklenmedik bir soru geldiğinde ise görüştüğün şirketin politikasına göre cevap verebilmen gerekir.

Kılık/Kıyafet Kuralları

Kılık/Kıyafet kurallarına dikkat etmek gerek. Çok cart renkler kullanmaktan kaçınmalı, etek giyilecekse klask bir diz altı boyutu seçilmeli ve en önemlisi temiz görünmeli.

Kendinizi İfade Etmek

Kendinizi anlaşılır, doğru ve kısa cümlelerle ifade edin. Güvensiz konuşmaktan kaçınmaya çalışın. Sizi işe almayı düşünen bir mülakatçı sizi gerçekten tanımaya ve bu işe uygun olduğunuzu biraz daha kanıtlamanızı isteyecektir. Beklentilerini daha detaylı sunacak ve sizden de yorum bekleyecektir. Eğer ki olumsuz bir görüşme ise sizi tanımayı bırakıp sadece yaptıkları işi, şirketi ve çalışanları övecektir.

Heyecanı Kaybetmemek

Mülakatınız çok resmi ya da sohbet havasında geçebilir. Bu kuralların dışında önemli olan bir şey daha var o da heyecanınızı asla kaybetmemeniz. Sizi mülakata alan şirket karşısında dinamik, heyecanlı birisini görmek isteyecektir. Tabii heyecanınızı kontrol altında tutabilin ki kaş yapalım derken göz çıkarmayın.

Soru Sorun

Eğer ki mülakatınız istediğiniz gibi geçtiyse son olarak siz de bir soru sorun. Bu işle gerçekten ilgili olduğunuzun ve kendinize güveninizin olduğunuzun bir göstergesi olacaktır.

Yazar: Çiğdem Sırmacıer

iş görüşmesimülakatmülakat tavsiyeleri mülakat tekniklerimülakat teknikleri eğitimionline eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2016 Yılı İçin Mülakat Tavsiyeleri
Mülakat Tavsiyeleri

2016 Yılı İçin Mülakat Tavsiyeleri

29 Aralık 2015
Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin Bilmeniz Gereken 7 İpucu
Yetkinlik Bazlı Mülakat

Yetkinlik Bazlı Mülakat İçin Bilmeniz Gereken 7 İpucu

13 Ağustos 2015
Mülakata Giderken Yapılması Gerekenler
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakata Giderken Yapılması Gerekenler

21 Mayıs 2019