Close
Mobil Menu Bars

Mülakat Teknikleri Eğitimi Kimler İçin Gereklidir?

06 Eylül 2017, 1315 defa okundu.
Mülakat Teknikleri Eğitimi Kimler İçin Gereklidir?
Mülakat Teknikleri Eğitimi Kimler İçin Gereklidir?

İş görüşmeleri her zaman her iki taraf için de zor süreçler olmuştur. Her ne kadar zor olsa da, işe giriş sürecinde  bu görüşmenin kaçınılmaz olduğu unutulmamalıdır. Mülakat teknikleri eğitimi ile mülakatlarda hazırlıklı olmak  mülakat sırasında sizin kendinize güveninizi sağlayacak ve oldukça başarılı bir mülakat geçirmenize yardımcı olacaktır.

Mülakat Teknikleri Eğitimi

Uzaktan eğitim ile mülakat teknikleri eğitimi alarak, alanında uzman kişilerin deneyim ve tecrübelerinden faydalanıp, mülakatta karşılaşabileceğiniz zorluklar hakkında ön bilgi sahibi olur ve eğitim sonunda e - sertifika alabilirsiniz. Mülakatlarda çok sık karşılaşılan sorular ve muhtemel cevaplar nelerdir, duyguları kontrol etme yöntemleri, sözlü ve sözsüz etkili iletişim kurma yöntemleri, görüşme başlangıcı ve sonuna ait davranışsal kalıpları bu eğitimde öğrenebilir ve başarılı bir mülakat geçirebilirsiniz.  

İşveren adına yer alan  görüşmeciler de bu eğitimde doğru adayı belirlemek için gerekli bilgi donanımına mülakat teknikleri eğitimi ile sahip olurlar.  Öncelikle görüşmeci tarafından firma bünyesinde boş olan  ve yeni çalışan alınması beklenen pozisyon için adaylarda  bulunması gereken niteliklerin önceden bilinmesi gerekir. Ayrıca görüşmeci mülakat öncesinde adaylar hakkında gerekli ön bilgileri, yani adayların geçmişi, kişisel özelikleri ve becerileri, bilgi birikimleri ve kariyerleri hakkında ön bilgileri edinmelidir. Mülakat sırasında adayın doğru ölçülebilmesi için sorulması gereken temel soruları önceden belirlemelidir.

Mülakat Eğitimi Neden Gerekli?

Adayların gergin, stresli ve psikolojik baskı altında olduğunu, bu nedenle de gerçek yetenekleri sergilemekte zorlanabileceklerini unutulmamalıdır. Görüşmeci insan psikolojisinden anlamalı ve adayların potansiyellerini yansıtabilecekleri bir mülakat ortamı yaratabilmelidir.

Mülakat başında adayı tebessümle karşılamak, adayın gerginliğini azaltacak ve kendini daha iyi ifade edebilmesine yardımcı olacaktır. Mülakat esnasında adayın özgeçmişinden bahsedilerek, adayla ilgilenildiği ve özgeçmişine dikkat edildiği belli edilebilir. Adayın neden firmayı seçtiği, başvurduğu pozisyonla ilgili düşünceleri ve kariyer hedefleri öğrenilmeye çalışılmalıdır.

Görüşmecinin nihai amacı ve mülakatta bulunma sebebi bağlı bulunduğu kurum veya işveren için en iyi adayı işe almaktır. Mülakat esnasında adayın tüm potansiyelini sergilemesine yardımcı olması doğru kişiyi seçmesine etki edecektir. Unutulmamalıdır ki mülakat çift taraflı bir görüşmedir ve görüşmeci de aynı zamanda en uygun adayın firmasını tercih etmesini sağlamakla görevlidir.  Bu nedenle mülakat teknikleri eğitimi işveren adına görüşmeye katılacak olanlar için gerekli bir eğitimdir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
İlgili Eğitim
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!