Close
Mobil Menu Bars

Mülakat Teknikleri Eğitimi Bize Ne Kazandırır?

17 Ocak 2015, 1354 defa okundu.
Mülakat Teknikleri Eğitimi Bize Ne Kazandırır?
Mülakat Teknikleri Eğitimi Bize Ne Kazandırır?

Mülakat işveren ile işe başvuran adayların birbirlerini tanımaya çalıştıkları bir kısa süreli oturumdur. Mülakat sırasında adayın kişiliği, bilgi birikimi, becerileri, geçmiş başarılarıyla gelecekteki kariyer hedefleri konu edilir.

Mülakatlar kısa süreli oturum oldukları için işe alım için görüşmeye katılanlar tarafından adayı değerlendirmede mümkün olan tüm verileri kullanmaya çalışılır. Görüşmeci tarafından doğru işe doğru insanın alınması ve aday tarafından aynı zamanda doğru işe başvurulduğunu test edilmesi bu mülakat oturumlarında ortaya çıkarılmalıdır.

Bu da önemli bir sorun olduğundan bir mülakatta konu ile ilgili daha önce edinilmiş deneyimlerden bilgilerden faydalanma gerekliliği vardır. İşletmelerin insan kaynakları bölümlerinin başarı ölçülerinden biri şirketlerin amaç ve hedeflerini gerçekleştirecek nitelikli insanları işe almadaki yetenekleridir.

Mülakat Teknikleri Eğitimi

İşe alma sürecinde görev alanların soru sorma, mülakat yapma, adayın bilgi düzeyini ve profilini analiz etme yeteneklerinin geliştirilmesi gelecekteki çalışan seçimlerindeki başarıları için gereklidir. Program katılımcılarına insan seçmede gereken temel bilgi ve becerileri, mülakatın kilit noktalarını ve bunları nasıl kullanabileceklerine dair bilgileri verir.

Diğer taraftan katılımcılara adaylar tarafından iş başvuruları sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve işe uygun olduklarını ifade etmedeki yeteneklerini arttırma fırsatı sunar. Mülakat teknikleri eğitimi ile katılımcılara işe kabul süreçlerinde potansiyel çalışanın ne tür bilgi beceri ve davranışlara sahip olması gerektiği ile ilgili bilgiler verilirken bu bilgilerden bu süreçte nasıl bir fayda sağlayacağına dair kılavuz olma hedefindedir.

İş görüşmesinde heyecanı kontrol etme teknikleri, çekici, kendine güvenen bir görüntü sergilemek için sesin nasıl kullanılacağı, görüşmeci ile iletişim kurmak için beden dilini kullanmayı, adayların güçlü yanlarını gösterebilmeleri için gereken anahtar teknikleri ve mülakatlarda en çok karşılaşılan soruları ve cevapları mülakat teknikleri eğitimi programı ile verilir.

Eğitimde size en uygun zamanları ve her yerden katılma şansını sunan uzaktan eğitim kurumları tarafından düzenlenen mülakat teknikleri eğitimine katılabilirsiniz. Mülakat teknikleri eğitimi programı sonunda düzenlenen sınavda başarılı olan katılımcılar e-sertifika alma hakkı kazanırlar. Elbette en büyük kazanımları e-sertifika değil geçirecekleri başarılı bir mülakat sonrası istedikleri işe kabul edilmeleri olacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
İlgili Eğitim
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Saliha Akkanat
16 Aralık 2019
5.0

Mülakat teknikleri eğitiminiz iş görüşmelerinde özgüven kazanmamı sağlayacak teşekkürler