AnasayfaBlogMülakat Sonrası Geri Bildirim Alamıyorsanız Hata Kimde?
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakat Sonrası Geri Bildirim Alamıyorsanız Hata Kimde?

09 Ocak 2019
Mülakat Sonrası Geri Bildirim Alamıyorsanız Hata Kimde?

Neden geri dönüş alamıyoruz? Bu konu iş arayan herkesin en az bir kere başına gelmiştir. Başvuru yapıyorum fakat geri dönmüyorlar. Evet, günümüzde iş aramak ve işe girmek bir hayli zorlaştı. Fakat sizi görüşmeye davet etmeleri için yeterli özveriyi gösteriyor musunuz? Bir işe başvuru yaptığınızda İnsan Kaynaklarının bu başvuruyu incelemesi ve karar vermesi sadece birkaç saniyesini alıyor. Kariyer portalları üzerinden yaptığınız başvurularda ise Cv’niz bir aday havuzuna düşüyor ve işe alım yapacak kişiler, buradan filtreleme yapıyorlar. Sizin yaptığınız başvuru o pozisyon için yeterli tecrübeye sahip olmayabilir, ikamet ettiğiniz yer ile uzak olabilir veya sizin departmanınız ile başvuru yaptığınız bölüm örtüşmüyor olabilir. Bunun gibi birçok örnek sıralanır ve sizi aramama sebeplerinden bir tanesi olur. Bunun dışında, aslında bu iş için çok uygun olabilirsiniz ama Cv’niz eksik, yanlış veya karmaşık olabilir.

Bir Cv'nin Olmazsa Olmazları Neler?

Öncelikle Cv'nizin üzerinde durarak profesyonel bir Özgeçmiş oluşturmanız gerekiyor. Özgeçmiş oluşturma işini ciddiyetle yapmalısınız. Oluşturduğunuz dosyayı kariyer portallarına PDF formatında yüklemeniz ve “detaylı öz geçmişimi ekte sunarım” gibi bir cümleyle başvurunuzu tamamlamanız size artı bir puan kazandıracaktır. Gelelim Bir Cv'nin olmazsa olmazlarına;

Fotoğraf

Karşıdan tam görünür, profesyonel bir fotoğraf koymalısınız. (Örn: Vesikalık)

İletişim Bilgileri

  • Adres Bilgisi: İl, İlçe ve Mevkii yeterli olacaktır.

  • Telefon Numarası: Mutlaka ulaşılabilir bir telefon numarası yazmalısınız.

  • E-posta: Adınız ve soyadınızdan oluşan profesyonel bir mail adresiniz olmalı

Kişisel Bilgiler

  • Doğum yeri

  • Doğum Tarihi

  • Medeni Hali

  • Sürücü Belgesi

Kariyer Hedefi ve Özet Bilgi

Kariyer hedefi çalışanlar için üzerinde durulması gereken bir konudur. Hangi alanda çalışmak istediğinizi ve kariyeriniz ile ilgili yaptığınız çalışmaları içeren kısa bilgiler vermelisiniz. Özgün olmalı, internetten kopyala yapıştır yapmamalısınız.

Eğitim Bilgileri

Sondan başa doğru giderek yazmalısınız. Ön Lisans, Lisans ve üzeri eğitim aldıysanız İlk okul bilgilerini yazmayabilirsiniz.

İş/Staj Deneyimleri

Son çalıştığınız yerden başlayarak tecrübelerinizi belirtmelisiniz. Ayrıca yaptığınız işleri maddeler halinde “yapılması, aktarılması, xx raporlarının hazırlanması vb” şeklinde yazmalısınız. Çalıştığınız yerden neden ayrıldığınızı mutlaka yazın. (Şirket İflası, Eğitim, Askerlik vb.) Ve eğer iş deneyimlerinizin yanında staj deneyiminizde varsa, onu ayrıca belirtmenizde faydalı olacaktır.

İş Deneyimleri İstanbul İşletme Enstitüsü (Muhasebe) 01.01.2016 – 18.12.2018 (Şirket İflası)
Raporlarının hazırlanması,
Mutabakatların sağlanması,
...
İstanbul İşletme Enstitüsü (Ön Muhasebe) 01.03.2015 – 31.12.2015 
Faturaların kesilmesi,
Yetkili birime raporlanması,
...
Staj Deneyimi
İstanbul İşletme Enstitüsü (Ön Muhasebe) 01.06.2014 – 01.07.2014 (Stajyer)
...

Hobiler ve İş Dışındaki Faaliyetler

Burada asıl amaç, başvurduğunuz departmana uygunluğunuzu anlamaktır. Örneğin bir Dergi Editörlüğü’ne başvuru yaptığınızda, hobileriniz arasında blog yazmak, kitap okumak, içerik üretmek vb. bilgileri yazmanız İnsan Kaynaklarının dikkatini çekecektir. Sizde kendi yapacağınız meslek ile alakalı hobiler edinmeli ve bunları Cv’nizde mutlaka belirtmelisiniz.

Yetkinlikleriniz, Projeler ve Sertifikalarınız

Yetkinlikleriniz: Takım oyuncusu olmak, raporlama yapmak, iletişim becerileri, Cv düzenleme, Cv inceleme vb. Yani kendi
yetkinliklerinizi keşfederek, maddeler halinde yazmalısınız.

Projeler: Eğer yaptığınız, katıldığınız projeleriniz varsa, bunları belirtmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Sertifikalarınız: Aldığınız sertifikanın adını, hangi tarihte aldığınızı, nereden aldığınızı ve varsa sertifika kodunu maddeler halinde yazabilirsiniz. Sertifika sahibi olmak işe alımınızda yardımcı olacaktır.

Yabancı Dil: Bildiğiniz yabancı dili, Başlangıç, orta ve iyi şeklinde yazabilirsiniz. Ya da Temel Seviye (A1, A2), Orta Seviye (B1,B2), İleri Seviye (C1,C2) şeklinde belirtebilirsiniz.

Bilgisayar bilgileri: Kullanabildiğiniz programları burada maddeler halinde belirtebilirsiniz.

Referanslar

Mutlaka profesyonel kişileri referans bölümüne eklemelisiniz. Çok sayıda kişi eklemek yerine birkaç kişi yazarsanız daha profesyonel görünecektir. Veya referans eklemeyip “İstenildiği takdirde tarafınıza sunulacaktır.” Şeklinde bir cümle yazabilirsiniz. Dikkat etmenizi isteyeceğim son şey Cv sayfanız. En fazla 2 sayfa olacak şekilde akıcı ve düzenli bir Cv, yazımdaki bilgiler ile daha dikkat çekici olacaktır. Cv’nizin fazla sayfasının olması, sizin için artı değil, eksi bir puan olacaktır. Çünkü yazımın en başında söylediğim gibi İnsan Kaynakları başvurularınız hakkında karar vermek için sadece birkaç saniye harcıyorlar. Öz Geçmişinizi düzenlemek ve dikkat çekmek tamamen sizin elinizde..

cv nasıl hazırlanır doğru cv nasıl oluşturulur cv hazırlama özgeçmiş hazırlama iş görüşmesinden dönüş alamamak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

11 Aralık 2019
En Popüler CV Hazırlama Siteleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama Sitesi (En Popüler)

05 Şubat 2020
İngilizce CV Hazırlama İpuçları
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Hazırlama İpuçları

26 Şubat 2020
Kapsamlı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Kapsamlı Bir Özgeçmiş-CV Nasıl Hazırlanmalı?

30 Ağustos 2019