Close
Mobil Menu Bars

Mülakat Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

21 Ekim 2015, 1610 defa okundu.
Mülakat Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?
Mülakat Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Eğer iş arama sürecindeyseniz büyük ihtimal mülakat  sırasında ne yapmanız ve ne söylemeniz gerektiği hakkında birçok şey okumuş veya duymuşsunuzdur. Ancak mülakat öncesi kendinizi nasıl hazırlamanız gerektiğini gözden kaçırıyorsunuz. Mülakat bir aktörün seçmelere gitmesi gibi ya da performansı yüksek olanın kazandığı şampiyonluk yarışları gibi bir olaydır. Önceki mülakat yazılarımda bir mülakat sürecinin nasıl bir iş teklifine çevrilebileceğini yazmıştım. Araştırma ve diğer konulardan bahsetmiştim ama bu yazımda mülakat sürecinin kendisine odaklanmak ve mülakat öncesi yapılması gerekenleri paylaşmak istiyorum.

Mülakat öncesi yapmanız gerekenler

Mülakat öncesi demek anormal birşeyler yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Normalin dışında bir şey yapmayın. Karın ağrısı çekebileceğiniz yeni bir restoranda yemek yemeyin. Kendinizi bir sosyopat ile randevuda bulabileceğiniz kör bir buluşmaya gitmeyin. Yeni bir yere tatile gitmeyin. Ev arkadaşı veya evcil hayvan edinmeyin. Eğer çalışıyorsanız ve yapabilirseniz, işyerinizde sizi stresten bitirecek ve tüketecek şekilde yeni proje veya sorumluluk almaktan kaçının. Mülakat öncesi amacınıza odaklanın. Mülakat öncesi azimli bir moda girin. Böylece aklınızda çok az şey ile mülakata gidebilirsiniz.

Mülakat öncesi sizi strese sokabilecek insanlardan ve durumlardan kaçının.

Bu eski sevgilinizle ya da boşboğaz bir akraba veya komşunuzla buluşmak için iyi bir zaman değil. Zaten mülakat yeterince stresli olacak. Hayatınıza stres ilave eden insanlardan ve olaylardan kaçınmalısınız.

Mülakat öncesi ne giyeceğinize karar verin.

Mülakatına girdiğiniz şirketin kültürüne göre uygun kıyafetler giymek iyi bir fikirdir. Mülakata gardırobunuzda eskimiş kıyafetlerle gitmeyin veya yeni bir kıyafetle dikkat çekmeyin. Giydiğiniz şeyde rahat ve özgüvenli hissetmelisiniz.

Düzenli bir uyku düzenine alışmak için elinizden geleni yapın.

Mülakat kaygısından dolayı çok stresli olacaksınız, bu yüzden stresi azaltmak için egzersiz yapmak gerekli olabilir. Uykunuzu almanıza yardımcı olacak uyku öncesi alışkanlıklar geliştirin. İyi bir uyku çekmek için mülakattan önceki geceyi beklemeyin. En az bir hafta önceden yeterli uyku almanıza yardımcı olacak uyuma düzeni geliştirin. Uygulu halde kritik mülakat sorularına maruz kalmak istemezsiniz...

Mülakat öncesi sıkça yapılan hatalardan biri de mülakata geç kalmaktır.

Özellikle büyük şehirlerde geç kalmak şehrin sorunlarından dolayı mümkündür. Yol çalışması ve park problemi sizin en büyük düşmanınız. Mülakata gireceğiniz yere kendi aracınızla veya toplu taşımacılıkla gidin. Rotayı önceden görmek, nereye park edeceğinizi bilmek ve yeri görmek sizi rahatlatacaktır.

 - Büyük şehirler için önerim yandex maps. Kullanın!

Mülakata girme sürecinden sizi alıkoyacak her şeyden uzaklaşmak için elinizden geleni yapın.

Hayatınızdaki önemli kişilerin sizin yaklaşan bir mülakatınız olduğunu ve desteklerine ihtiyaç duyduğunuzu bilmelerini sağlayın. Sizin dikkatsiz veya unutkan olabileceğinizi bilmeleri gerekir. Mülakat bir takım aktivitesidir ve takımınızdan desteğe ve yardıma ihtiyacınız var.

Üniversitede son dakikada sınava hazırlanmış olabilirsiniz ama mülakata kapıda hazırlanmayın.

Mülakat öncesi bilgilerinizi kontrol edin. Mülakattan bir önceki gece notlarınızı gözden geçirmek iyi bir fikirdir ama mülakata tam gitmeden önce zamanınızı bunu harcamak iyi bir fikir değildir. Sadece mülakat öncesi stres yaratır. Mülakata haberiniz olduğu andan itibaren hazırlanmalısınız ve ondan önceki geceyi hazırlığınızı gözden geçirmek için kullanmalısınız.

İş aramanın rekabet dolu dünyasında mülakata girecek kadar doğru şeyler yaptığınız gerçeği ile gurur duyun! Unutmayın, sadece çok az oranda aday mülakata davet edilir. Diğerlerinin önüne geçmek için iş arama sürecinde ne yaptığınız ve işin sizinle alakalı olan bölümüne odaklanın. İş arama sürecinde edindiğiniz başarıya odaklanın, zayıflığa değil. Başardığınız şeyle gurur duyun! Unutmayın, mülakata katılma şansını yakalayarak fazlasıyla başarılısınız ve topu ağlara atmak için son bir hamleniz kaldı.

Mülakat hayatın en stresli aktivitelerinden biridir. Eğer mülakat öncesi stresinizi yönetmeyi öğrenir ve enerjinizi mülakatta iş teklifini almaya harcarsanız mülakatta çok daha başarılı olursunuz. Umarım bu fikirlerden bazıları size mülakat öncesi yardımcı olur.

 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Sena Duruer
17 Ağustos 2020
5.0

Faydalı bir yazı olmuş, çok teşekkürler.