Close
Mobil Menu Bars

Mülakat Daveti Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

04 Şubat 2016, 3355 defa okundu.
Mülakat Daveti Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Mülakat Daveti Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yok sayılmayı sevmiyor musunuz? Ben de öyle düşünmüştüm. Bu günümüzde iş arayanlar arasında yaygın bir his. Aslında, yaygın demek az bile kalır. Çok eskinden nasıldı bilmiyorum ama günümüzde birçok cv gönderip mülakat daveti almamak "yok sayılmak" anlamına geliyor. Kariyer sitelerinden günde 500 farklı şirkete cv yollayabilirsiniz. Eğer yeni bir iş arıyorsanız, size ne anlatacağımı biliyorsunuz. Bir mülakata girebilmek kolay değil. Aslında imkansız olarak da düşünebilirsiniz. Bir mülakat daveti almak için çok uğraşmalısınız. Bir mülakat daveti almak için kendinizi ortaya koyuyorsunuz ve bir tane bile işe alma uzmanı sizinle iletişime geçmiyor. Bir mail bile yok. Bu tekrar tekrar zorla izletilen kötü bir film gibi. Bu tür durumlarda herkes neden "mülakat daveti alamıyorum" diye düşünür. Ama iyi haberlerim var. Mülakata girememe sebebiniz burnunuzun ucunda olabilir. Ne olduğunu biliyor musunuz?

Mülakat daveti almak için yapmanız gerekenler.

Birçok kişi gözleri bağlı uçar gibi iş başvurusu yapıyor. Eğer detaylara dikkat ederseniz, potansiyel bir işverenin adaylarda ne görmek istediğini anlayabilirsiniz. Bazen her şeyi doğru yaparsınız ama yine de bir sonuç alamazsınız. Bu ipuçları sizin şansınızı arttıracak. Bu yüzden bir sonraki özgeçmişi göndermeden önce aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

Detaylara önem verin.

Hiçbir şey kazara olmaz. İş tanımından mülakat sürecine kadar şirketin potansiyel aday olarak sizinle nasıl iletişim kurmaya çalıştığına dikkat edin. Bazıları anında bir yazı ile cevap verebilir, bazıları ön yazı mektubunuzun spesifik bir soruyu cevaplamasını bekler veya belirli karakter sayısında neden sizin aranan kişi olduğunuzu sorar. Ne istiyorlarsa, hepsini yapın. Mülakat daveti almak için tüm detayları gözden geçirmelisiniz.

Araştırmanızı yapın.

Genel bir ön yazı mektubunun büyüyen bir şirkette, rekabetçi bir pozisyon için kazanma şansı %0’dır. Yaptığınız her şeyin başvurduğunuz işe göre işlendiğinden emin olun. Başvurmadan önce şirketin web sayfasına başvurmak zorundasınız. LinkedIn veya Crunchbase gibi siteler de sizin şirketin büyüklüğünü, kültürünü vs. öğrenmenize yardımcı olabilir. Bunlar sizin başarılı olacağınızın güçlü işaretleri. Tanışma mailiniz ön yazı mektubunuzdur, bunu ister yapın ister yapmayın. Mülakat daveti almak için ön yazı mektubunda olduğunca az kelimeyle neden iyi biri olduğunuzu söyleyebilmeniz lazım. Bu şirketin vizyonunu anlamayı ve de sizin bunu geliştirmeye yardımcı olacağınızı anlamayı içerir. Bu yüzden başvurmadan önce her şirketi araştırın.

Biraz yavaşlayın.

İş başvurularını bir sayı oyunu ile karıştırmayın. Ne kadar çok başvuru yaparsam o kadar çok mülakat daveti alırım diye birşey yok. Nitelik düşünün, nicelik değil. Günde 30 tane özgeçmiş göndermekle kendilerinden övünen iş avcıları duydum. Her pozisyon için başvurmak %100 mülakat daveti alacağınız anlamına gelmez. Sadece değerli vaktinizin boşa harcanmasıdır. Bu yüzden gönderdiğiniz başvuru sayısını başarı olarak görmeyin. Onun yerine sizi gerçekten heyecanlandıran işlere odaklanın! Başarılı olabileceğiniz şirketlerin bir listesini yapın. Eğer birçok özgeçmiş gönderiyorsanız kendinizi zayıf düşürürsünüz. Detaylara odaklanacak çok az vaktiniz var. Ama o detaylar özgeçmişinizin müdürün elinde veya çöpte olup olmaması arasındaki farkları oluşturuyor. Bu basit bir tavsiye gibi duruyor. Ama ne kadar çok insanın kendi çalışmalarını incelemek için vakit ayırmadıklarını görseydiniz şaşırırdınız. En başarılı şirketler küçük şeylere dikkat eden takım oyuncuları ister. Detayları takip eden birisi olduğunuzu kanıtladığınızda, bu sizin onların zamanına değdiğinizi gösterir. Unutmayın, mülakat daveti alarak mülakatçının zamanını alacaksınız.

Sıra sizde! Mülakat daveti almayı nasıl başardınız? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!