Close
Mobil Menu Bars

Mükemmel Liderler

26 Mayıs 2016, 1459 defa okundu.
Mükemmel Liderler
Mükemmel Liderler

Eğer insanların tam bir bağlılıkla takip ettiği lider olmak istiyorsanız sempatik biri olmak zorundasınız. Mükemmel vizyona sahip zorba ve huysuz insanlar bir süreliğine insanlara emir verebilir ama bu asla uzun sürmez. Küçük kitlelere konuşma yaparken onlardan çalıştıkları en iyi ve en kötü liderleri tarif etmelerini isterim. İnsanlar doğuştan gelen özellikleri vazgeçilmez olarak düşünmezler (Zeka, dışa dönüklük, çekicilik gibi) ve bunu yerine tamamen liderlerin elinde olan ulaşılabilirlik, tevazu ve pozitiflik gibi özelliklere odaklanırlar. Bu kelimeler duygusal zekada becerikli olan liderleri tarif eder. TalentSmart ‘ın bir milyondan fazla insanın üzerinde yaptığı araştırmada bu özelliklere sahip liderlerin sadece daha sempatik olmakla kalmadığını ayrıca açık ara bunlara sahip olmayan insanların üstesinden geldiklerini ortaya koydu. Daha sempatik bir lider haline gelmek tamamen sizin elinizde ve bu bir duygusal zeka meselesi. Doğuştan gelen, sabit karakterlerin aksine duygusal zekanız ve IQ’nuz çalışma ile geliştirebileceğiniz bir beceridir.

Mükemmel Lider Özellikleri

Duygusal zekaya sahip liderleri daha sempatik hale getirebilecek 10 kilit nokta:

1 - Kişisel Bağlar Oluştururlar.

Kalabalık yerlerde bile mükemmel liderler herkesle bire bir konuşuyormuş havası yaratır, sanki odada önemli olan insan sadece o kişiymiş gibi. Sempatik liderler çok kişisel ve duygusal seviyede iletişim kurarlar. Hiçbir zaman karşısındakinin etten kemikten oluşan bir insan olduğunu unutmazlar.

2 - Ulaşılabilirlerdir.

Mükemmel liderler herkesin, yetenek ve seviye gözetmeksizin, onların zamanına ve dikkatine değdiğine inanırlar. Herkesi değerli hissettirirler çünkü onlar herkesin değerli olduğuna inanır.

3 - Alçakgönüllüdürler.

Mükemmel liderler sizden daha iyilermiş gibi davranmazlar çünkü sizin onlardan iyi olduğunuzu düşünmezler. Bir prestij kaynağı olmaktansa kendi liderlik pozisyonlarını onu takip edenlere hizmet etmek amaçlı ek bir sorumluluk olarak görürler.

4 - Pozitiflerdir.

Mükemmel liderler her zaman pozitif bir duruş edinirler bu onların bir şeyleri tanımlama yoludur. Yönetim kuruluna bir sunum vermek zorunda değillerdir, yönetim kurulu ile vizyon ve düşüncelerini paylaşmaktadırlar. Bir tesis turuna gitmezler, şirketin ürünlerini üretenleri tanımaya ve onları ziyaret etmeye giderler. İnkar edilemez şekilde negatif durumlarda bile mükemmel liderler gelecek için hevesli bir umut, bir özgüven edinirler ki yarını bugünden daha iyi geçirebilmelerine yardımcı olsun.

5 - Dengelilerdir.

Söz konusu başarıları ve başarısızlıkları olduğunda mükemmel liderler uzun adımlar atarlar. Ne kendilerini överler ne de beceremediklerinde sinirlenirler. Başarılarının tadını akıllarını baştan almayacak şekilde çıkarırlar ve başarısızlıklarını o başarısızlığa gömülmeden istekli bir şekilde kabullenirler. İkisinden de öğrenir ve yollarına devam ederler.

6 - Cömerttirler.

Hepimiz bir şeyleri geride tutan birisi ile çalışmışızdır. Mükemmel liderler daima erişebildikleri biri, bildikleri bir şey veya kaynak olsun cömert davranırlar. Sizin her şeyden çok iyi yapmanızı isterler çünkü bunun bir lider olarak yapılması gereken şey olduğunu bilirler çünkü sizin başarınızın onları kötü gösterebileceğinden endişelenmemek için yeterince özgüvenlidirler.

7 - Güven verirler.

Mükemmel liderler hareketleri ile güven ve hayranlık verirler, sadece sözleri ile değil. Birçok lider onlara doğruluğun önemli olduğunu söyler ama sempatik liderler her gün doğruluğu göstererek konuşmalarını sürdürürler. Hatta cazibe saçan bir lider dahi eğer o cazibe doğruluğun somut bir kaynağı ile desteklenmiyorsa sempatik olmayacaktır.

8 - İnsanları kitap gibi okurlar:

Mükemmel liderler insanları okumayı konuşulmayan bir iletişimin insanların sözlerinden daha önemli olduğunu bildikleri gibi bilirler. Yüz ifadelerini, vücut dillerini ve ses tonunu o insanlar hakkında gerçekte neler olduğunu öğrenmek için not alırlar. Diğer bir anlamıyla sosyal bir farkındalığa sahiptirler, kritik bir duygusal zeka özelliği.

9 - Potansiyele değer verirler.

Robert Brault demiş ki "Karizma insanlara kendini sevdirmekten ziyade insanların sizin yanınızdayken kendilerini sevmesidir." Mükemmel liderler insanların en iyi tarafını görmekle kalmaz aynı zamanda bunu herkesin gördüğünden emin olur. İnsanların yeteneklerinin altını çizeler ki herkes hem kendisini hem de işi daha iyi yapsın.

10 - Fikirleri vardır.

Daniel Quinn demiş ki "Karizma insanların sadece dikkatini çeker. Bir kere dikkatlerini çektiniz mi, onlara bir şey anlatmak zorundasınız." Mükemmel liderler onların bilgisinin ve uzmanlığının onu takip eden insanların başarısı için kritik olduğunu bilir. Bu sebeple fikirlerini paylaşmak için devamlı insanlarla iletişimde kalırlar (yüzeysel küçük konuşmalara karşı olarak.) Sempatik liderler kendilerini şişirmezler veya olmadıkları biri gibi davranmazlar çünkü öyle yapmak zorunda değillerdir. Fikirleri vardır ve bunu insanlarla paylaşırlar.

Özetle

Sempatiklik kalıtsal değildir, profesyonel başarınızda kritik önem taşıyan elde edilebilir yeteneklerin sonucu oluşur. Ve diğer profesyonel beceriler gibi sahip olmak için sempatik olan insanları inceleyip kendi stilinize göre uyarlayabilirsiniz. Bu on stratejiyi deneyin ve kendi sempatiklik skorunuzu görün.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!