Close
Mobil Menu Bars

Muhasebe Kursu ile Genel Muhasebeyi Öğrenin

15 Kasım 2019, 6827 defa okundu.
Muhasebe Kursu ile Genel Muhasebeyi Öğrenin
Muhasebe Kursu ile Genel Muhasebeyi Öğrenin

Muhasebe kursu ne işimize yarar? Bu kurs ile işletmelerin bel kemiği sayılan genel muhasebenin ne olduğunu öğrenebilir, kariyerinizde daha hızlı ilerleme imkânı elde edebilirsiniz. Eğer bu sektöre yeni adım atacaksanız ya da işletmenizin finansal verilerini ve işletmenize ait diğer verileri kontrolünüz altında tutmak istiyorsanız bu eğitim tam size göre! Aynı zamanda küçük ya da büyük herhangi bir şirketin muhasebesini tutmak istiyorsanız da muhasebe eğitimden yararlanmanız mümkün. Öğreneceğiniz detaylara geçmeden önce, muhasebenin öneminden kısaca bahsedelim. 

En basit anlamıyla hesabını bilmek, mali işleri yönetmek anlamına gelen muhasebe, esasen herkes için hayatın her alanında vardır. Nasıl ki bireysel olarak aylık gelir giderlerinizi planlı bir şekilde idare etmek yani kendi muhasebenizi tutmak size daha rahat koşullar sağlarsa işletmeler için de ayakta kalabilmek, yerinde ve doğru finansal yatırımlar yapabilmek için iyi bir muhasebe departmanı gereklidir. 

Şirketler için son derece önemli olan muhasebe biriminde çalışacak olanların da bu işi iyi kavramış olmaları aranılan özelliklerin başında gelir. Kariyerinizde muhasebeyi hedefliyorsanız muhasebe kursu size genel muhasebe işleyişini öğretecek bir rehber niteliğindedir. İşletmelerin bel kemiği olan muhasebeyi bilmek sadece muhasebe departmanlarında çalışanlar için değil, iyi denetleyebilmek için üst düzey çalışanlar ve işletme sahipleri açısından da önemlidir. 

Muhasebe kursu ile muhasebenin temel kavramlarını, tablolar, defterler, maliyet hesapları, gelir-gider hesapları, kaynak hesapları, dönem sonu hesap işlemlerini kısaca genel muhasebenin ayrıntılarını öğrenirsiniz. 

Genel Muhasebe Nedir? 

Genel muhasebe yani diğer adıyla finansal muhasebe, işletmenizle ilgili maddi olarak yapılan her şeyin ön muhasebe sonucunda sınıflandırılarak raporlama ve analiz işlemlerinin yapıldığı muhasebe türüdür. Genel muhasebe ile belli bir tarihe göre işletmenizin karından zararına, varlığına, alacak verecek tablolarına kadar her hareketini görebilirsiniz. 

Genel muhasebede işletmedeki bütün finansal hareketler an be an takip edilir. İşletmenize ait defter kayıtları tutulur ve devlet kurumlarına beyan edilir. Aslında günümüzde teknoloji çağında bulunmamızdan dolayı her şey artık bilgisayar ortamında yapılmaya başlandığından şirketinize veyahut işletmenize ait muhasebe kayıtlarını muhasebe yazılımlarına girerek verilerin orada saklanmasını sağlayabiliyorsunuz. 

Sizin için geriye sadece yazılım aracılığıyla verilerinizi kontrol etmek ve yönetmek kalıyor. Genel muhasebe kavram olarak en sık ön muhasebe ile karıştırılabiliyor. İkisi arasındaki farkları net kavrarsak, muhasebe kursu ile öğreneceklerinizin detayını da daha iyi ayırt etmiş olursunuz. 

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe genel muhasebenin bir önceki aşamasıdır. Ön muhasebe ile kayıt altındaki tüm hareketleri genel muhasebe ile detaylı olarak sınıflandırır ve değerlendirirsiniz. Yani ön muhasebe sizin genel muhasebe işlemleriniz için kullanacağınız verilerdir. Genel muhasebe kursu ile ön muhasebe verilerini değerlendirmeyi ve yönetmeyi öğrenirsiniz. 

Ön muhasebe sayesinde cari hesap takibi, nakit akışının kontrolü, banka hesaplarının takibi, stok takibi, fatura kesim işlemleri, satışların aylık ya da yıllık olarak gelir ve giderlerle birlikte raporlanması sağlanır. Cari hesap takibi ile borcunuzu ya da alacağınızı anlık olarak görebiliyorsunuz. Müşterilerinize satış yaptığınız sırada kayıtlara vade tarihi eklemeniz müşterilerinize ödeme bildirimleri göndermeniz kolaylaşır ayrıca nakit akışınızı daha rahat yapabilirsiniz.

Stok takip işlemi ile hali hazırda elinizdekilerin kontrolünü yapabilir ayrıca stoktaki ürünlerinize yatırmış olduğunuz para miktarını da görebilirsiniz. Kolay veri girişi ile önceden girdiğiniz cari bilgiler kullandığınız muhasebe yazılımının bulut sisteminde kayıtlı olacağından aynı verileri defalarca girmenize gerek olmaz. Basit ve pratik bir şekilde şirketinizin ön muhasebe kayıtlarını düzenli tutmak tüm bu anlık takipleri yapabilmenizin yanı sıra genel muhasebe işlemlerinizin hızlı ve kolay olarak yapılmasını sağlar. 

Genel Muhasebe Eğitimi Size Ne Sağlar?

Genel muhasebe eğitimine öncelikle genel muhasebe kavramları hakkında bilgi sahibi olursunuz. Eğitim boyunca size uzman eğitmenler tarafından bir şirkete ya da işletmeye ait gelir gider tabloları üzerinden gelir gider verilerinin nasıl tutulması gerektiği konusunda edineceğiniz bilgiler ister serbest muhasebeci olun ister bir şirkete bağlı çalışın işinize daha hâkim olmanızı sağlayacaktır. 

Eğer bir şirket yöneticiyseniz genel muhasebe eğitimi ile şirketinizin hesaplarını tutan muhasebecinizi de kontrol edebilmeniz için yararlı olacaktır. Aynı zamanda muhasebe kursu şirketinizin genel durumuna hâkim olmak, yeni yatırımlar ya da kriz anlarında daha kolay öngörüde bulunabilme ve karar verme sürecinizi hızlandırmanızı sağlar. 

Bilginin her türlüsü bir sertifika ile özgeçmişinizde yer aldığında iş hayatında size öncelik kazandırır. Genel muhasebe eğitimi sertifikanız da öğrendiklerinizi ve muhasebe konusunda yapabileceklerinizin referansı olarak iş bulmanızda size kolaylık sağlayacaktır. 

Günümüz teknolojisi ile artık her türlü işlemin bilgisayar ortamında yapıldığını biliyoruz. Muhasebe için geliştiren programları da doğru kullanabilmek için genel muhasebe eğitimi size kolaylık sağlayacaktır. Hangi veriyi, nasıl işleyeceğinizi bilmek bu programlara kolay adapte olabilmeniz açısından önemlidir. Öğrendiğiniz bilgilerle bağlantılı olarak uygulamada üzerine koyarak kazandığınız gelişimle çalışanların maaş bordrolarının hesaplanmasından, şirketlerin dönem sonuna kadar her türlü muhasebe işlemlerini yapabilir bir seviyeye gelmiş olursunuz. 

Muhasebe Kursu için Online Eğitimden Yararlanabilirsiniz

Her konuda dijitalleşmenin getirdiği avantajlar eğitim konusunda da bize özgürlük ve hız kazandırıyor. Bilginin çokluğundan ziyade nitelikli olması da önemlidir. Online eğitim ile ücretsiz olarak alabileceğiniz muhasebe kursu ilk olarak size bu avantajı sağlar. Yani genel muhasebe hakkında ihtiyacınız olacak bilgileri hızlı ve etkin bir şekilde uzaktan eğitimden yararlanarak öğrenebilirsiniz. 

Enstitü online eğitim modelinin bilgiye ulaşabilmeniz için her türlü kolaylığı sağladığı sistemden faydalanabilirsiniz. Diyelim ki, çalıştığınızdan ötürü ders saatini kaçırdınız. Hiç üzülmenize gerek yok. Çünkü canlı derslerden 1 saat sonra canlı ders esnasında kayıt alındığı için videolar sisteme yükleniyor. Özellikle eğitimin online olması, 7/24 her yerde interaktif olarak videoları ve canlı dersleri izleme imkanı sağlıyor size. 

Muhasebe kursu süresince bilgilerinizi test etmek için hazırlanan deneme sınavlarıyla gerçek sertifika sınavına hazırlanabiliyorsunuz. Ayrıca UZEM sisteminizde yer alan eğitiminizde forum ve tartışma kısımları da bulunuyor. Bu sayede kafanıza takılan ve anlayamadığınız soruları forum bölümüne yazarak eğitmeniniz ve kursu alan kursiyerlerle konu üzerine tartışmalar yapabiliyorsunuz. Online eğitimin son gününde gireceğiniz sertifika sınavından geçerli notu aldığınızda eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. 

Online eğitim ile kısa bir sürede alanında uzman ve profesyonel eğitmenlerden muhasebe üzerine temelden alacağınız bilgiler sayesinde muhasebe uzmanı olarak işletme veya şirketlerde çalışabilirsiniz. Sizler de ücretsiz Genel Muhasebe kursu için www.iienstitu.com adresinden kaydolarak Muhasebe konusunda kendinizi değerli bilgilerle donatabilirsiniz. Bu alanda geliştirmek isteyenler için Enstitü Genel Muhasebe Eğitimini, ücretsiz Finansal Yönetim Eğitimi ile destekleyebilirsiniz.

Ücretsiz Muhasebe Kursu Kimler İçin Uygundur

Ücretsiz muhasebe kursu aslında bu konuya merak duyan ve bilgi sahibi olmak için uygundur. Bunu biraz detaylandırırsak ücretsiz muhasebe kursu;

  • Yeni bir iş kurmak isteyenler
  • Temel muhasebe bilgisi öğrenmek isteyen herkes
  • Çalışanların maaş ve giderleri ile ilgili olarak insan kaynakları çalışanları
  • Muhasebe konusunda kariyer yapmayı düşünen öğrenciler 
  • Şirket yöneticileri ya da şirket sahipleri
  • Şirketlerin finans ya da muhasebe bölümlerinde çalışan muhasebe sorumluları, muhasebe şefleri  
  • Genel muhasebe konusunda sertifika sahibi olmak isteyen herkes için uygundur. 
     
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!