Close
Mobil Menu Bars

Muhasebe Alanında Kariyer Planı Nasıl Yapılır?

02 Mayıs 2019, 6822 defa okundu.
Muhasebe Alanında Kariyer Planı Nasıl Yapılır?
muhasebe, finansal yönetim, insan kaynakları, iş analizi

Muhasebe işi salt defter tutma işi değildir; defter tutma, analiz etme, yorumlama ve raporlama fonksiyonları olan geniş bir iş yelpazesidir. Bu fonksiyonlara tahmin etme yetisini de eklemek gerekir. Çünkü ileri dönem için hazırlanan bütçeler, muhasebe verilerinin tahmin yetisi sonucu oluşur.

Muhasebede tüm işlemler belgeye dayanır ve tabii ki her belge ve her iş hukuksal dayanakla oluşur. Muhasebede hukuk, olmazsa olmazdır. Bu iş esasen rakamların hukuku işidir. Bu mesleğin icrası için genel şartlar 3568 sayılı meslek mevzuatında mevcuttur. Yine aynı yasadaki mali müşavir olabilmenin özel şartlarında ise; hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, sosyal bilimler lisans mezunu olmak bulunmaktadır. Bu alanda kariyer hedefiniz varsa işletme yönetimi, genel muhasebe ve finansal yönetim eğitimi gibi online eğitimler alarak hedefinize daha da yaklaşabilirsiniz.

Muhasebe işi, öz güven, liderlik, problem çözme, risk yönetimi, stres yönetimi, kriz yönetimi, zaman yönetimi, stratejik yönetim gibi özel beceriler gerektiren bir iştir. Uzmanlık ve sürekli olarak kişisel gelişim eğitimleri almayı gerektirir. Tamamı ile kariyer yönetimi ve itibar mesleğidir. Bundan dolayı meslek mensubu itibar yönetimi, kişisel markalaşma, etkili iletişim stratejileri ve beden dili, diksiyon eğitimi gibi iletişim eğitimleri mutlaka alınmalıdır. Kendini ifade edebilme yeteneği ve geri bildirim bu meslekte oldukça gereklidir.

Yeni mezun olanlar için kariyer yönetimi açısından dinamik bir meslektir. Eğer kariyer planlama aşamasında terfi hedefi varsa kariyer hedefi doğru yapılmamış demektir. Bu meslekte kariyer değişimi yoktur. Yeminli mali müşavirlik, bu mesleğin terfisi ya da üstü değil.

Meslekle İlgili Önemli Noktalar Neler?

Mali müşavir iş alımında özgürdür. İş teklifi almak ve iş teklifini reddetmek hem anayasal hem de mesleki bir haktır. Meslek yasasının reklam yasağı mevcuttur. Ancak meslek mensubu kendini sosyal platformlarda çok iyi lanse ederse gerçek hayatta fazlasıyla karşılığını alır. Meslek konularında sitelerde online içerik yazarlığı, onların içerik editörlüğü işlerini yapmak buna örnektir. Sosyal medya üzerinden dijital pazarlama henüz meslek yasasında reklam olarak görülmemektedir.

Muhasebe Hangi İş Kolları İle İç İçedir?

Finansal Yönetim

  • Finansal yönetim: En kısa tanımıyla fon yönetimidir. Tamamen iktisadi bir bilgi gerektirir. Örneğin; paranın maliyeti kavramı iktisadi bilgi gerektirir. Paraya sahip olan değil, paranın hukukunu bilen kazanır. Finansal yönetim, işletme için can damarıdır. Fon varsa can vardır, bu fonun yönetimi uzmanlık gerektirir.
  • İşletme: İş analizi yapabilmek için muhasebe verilerini kullanır. Maliyet muhasebesi, yönetim muhasebesi gibi bölümlerden veriler alır. İş tanımı yapar. İş analizi yapılmamışsa; iş tanımı yok demektir. İşini tanımlayamayan firmaların maliyetlerinin yüksek olacağı aşikardır, maliyet-kar-zarar analizi burada yine muhasebesel bilgi ve beceri gerektiren bir iştir.

Muhasebe ve İnsan Kaynakları Yönetimi:

Meslek icrasında bulunanların uzmanlık dallarından biri de iş hukuku uzmanlığıdır. İş hukukunun firmalardaki çalışma departmanları insan kaynakları, hukuksal verileri mali müşavirlerinden temin ederler. Bu verilerin bazıları, matbu form şeklindedir. Örneğin; iş görüşmesi, işe alım, işten ayrılma, iş yerinde anlaşmazlıklar, iş bulma, istifa, iş arama, işten çıkarılma, işten çıkış görüşmesi, iş güvencesi, mobbing ve kıdem tazminatı evraka bağlanan işlemlerdir. Bazı veriler ise bordro düzenleme, kurumlara bildirimlerde bulunma gibi hukuksal işlemlerdir.

Muhasebe, teknoloji ile iç içe bir meslektir. Her gün değişim, her gün güncel olmak bu mesleğin olmazsa olmazıdır. Bu sebepten değişim yönetimi şarttır. Sıkça duyduğumuz dijital dönüşüm kavramı, mesleğe yeniden yön verir.

Yazar: Ayla Tokgöz

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!