AnasayfaBlogMotivasyon Arttıran Etkili Öneriler
Video

Motivasyon Arttıran Etkili Öneriler

02 Nisan 2021
Motivasyon Arttıran Etkili Öneriler

Motivasyon 3.0 eğitmeni Umut Orhan Ecer ile içsel motivasyon araçlarını, ödül-ceza etkilerini ve motivasyon arttırma yöntemlerini konuştuk.

Umut Orhan Ecer Kimdir? 

Makine mühendisiyim. 2014 yılında Akdeniz Üniversitesi mezunuyum. Proje mühendisi olarak iş hayatına başladım. Yüksek lisans eğitimi aldım, işletme mühendisliği üzerine. 3 yıldır İstanbul İşletme Enstitüsü’ndeyim. Yaratıcı ve Tasarım Odaklı Düşünme, Yeni Nesil Girişimcilik, Motivasyon 3.0 eğitimlerim var. Ar-ge merkezleri üzerine danışmanlık yapıyorum. İnovasyon temel çalışma başlığım. 

Motivasyon Nedir? Ne değildir?

Temel tanımına baktığımızda harekete geçmek olarak nitelendirebiliriz. Harekete geçmek kolay değil, zorlaştıran nasıl harekete geçtiğimiz? İş ve dış faktörlere göre değişebiliyor. Bizim harekete geçmemizi sağlayan şeyler dışsal faktöre bağlı ise dış motivasyon, içsel süreç ise de iç motivasyon diyoruz.

Dışsal motivasyon kaynağına baktığımızda işi yapma sebebimiz bir kontrol aracı olması. Ödül, ceza ya da uyarı olabilir. dış motivasyon unsuru ortadan kalktığında o iş yapılmaz. İç motivasyon gibi görünen kaynaklar var. Başkaları ne der? Yargılanmaktan, suçlu hissetmekten korktuğumuz için yapmak. Sorumluluk üzerinden bir motivasyon var. insanlara sadece sorumluluk verilince iş yapıyor olmaları.

İç motivasyon da bir işi yapma sebebinin işin kendisi olması. İşe duyduğunuz merak, ilgi, öğrenme isteği, iç motivasyonumuz. Dışarıdan baskı uyarı olmadan kendi isteğimizle yapıyor olmanız iç motivasyona giriyor. 

Motivasyon 1.0, Motivasyon 2.0 ve Son Olarak Motivasyon 3.0. Bu Motivasyonları Açabilir Misiniz?

Motivasyon yaklaşımları olarak adım adım giden süreç var. Motivasyon 1.0 insanlığın ilk çağlarda davranışlarımızdaki belirleyici unsur hayatta kalmaktı. Motivasyon 1.0 diğer canlılar gibi davrandığımız bir dönemi temsil ediyor. Biyolojik güdülere göre çalışan sistem tıkır tıkır işliyordu. Biyolojik güdülere bağlı davranışlarımız. 

İnsan toplulukları daha karmaşık bir yaşama geçti. Bir arada yaşama kültürünün, iş birliğine dayalı bir dönem başladı. Biyolojik güdülerden ziyade farklı bir davranış tetikleyicisine ihtiyaç duydu. Motivasyon 2.0 dediğimiz ödülün peşinden gitmek ve cezadan kaçmak motivasyon türü ortaya çıktı. İnsanların tek amacı hayatta kalmak değil, daha farklı güdüler vardır, bunların peşinden gidebiliriz diyordu. Motivasyon 2.0 böyle ortaya çıktı. Devasa ekonomik sistemleri ortaya çıkaran da buydu.

Bu motivasyon yaklaşım 21.yüzyılda yetersiz kalmaya başladı. Bunun temelinde de davranış bilimciler, iş hayatında ve okul hayatında yaptıklarımızı 2 gruba ayırıyor. Algoritmik görevler ve buluşsal görevler denilen 2 grup var. Buluşsal görevler yeni çözümler üretmemizi sağlayan görevler. Daha yaratıcı olmamız ve farklı bakış açıları üzerinden düşünmemiz gerekiyor. Yeni bir motivasyon yaklaşım çıktı. Motivasyon 3.0 yaratıcılık isteyen bir yaklaşım ve içsel motivasyona dayanıyor. 

Motivasyon 3.0 Enstitüde Vermiş Olduğunuz Eğitim. Eğitim İçeriğinizden Bahsedebilir Misiniz?

Motivasyon 3.0 eğitimimizde motivasyon konusunu detaylı olarak ele alıyoruz. Temelde motivasyon 3.0 yaklaşım anlatmak hedefimiz. Madalyonun diğer tarafından bakmak gibi. 

Yaptığımız katılımcıların diğer taraftan konuya bakabilmelerini sağlamak. Motivasyon 2.0 yaklaşımını sorgulayıp öğrenmeye yönelten yaklaşım nasıl sağlanır gibi. Motivasyon 3.0 eğitimine iş hayatında yönetici olanlar katılmalı diye düşünüyorum. Motivasyon herkesi ilgilendiren bir konu. Kendi motivasyonumuzu keşfetmek anlamında da etkili oluyor. 

İlgili eğitim: Motivasyon 3.0 Eğitimi

Çalışanlar İçin Motivasyon Kaynakları Nelerdir?

Maddi anlamda ve manevi anlamda kullanılan ödüller. Pirimler, ikramiyeler gibi maddi bonus verilmesi var. Performans değerlendirme sitemlerinin kullanılması. Manevi ödüller uygulanıyor. Geleneksel anlamda kullanılan takdir, övgü. Geziye göndermek, hobileriyle alakalı fırsat vermek. Ödül sistemleri geleneksel bir yaklaşım olduğu için uzun vadede sonuç vermiyor. Çalışanın işe dönük ilgisini arttıran sistem değil.

İş Yaşamında Motivasyon Nasıl Sürdürülebilir?

Motivasyon daha sürdürülebilir hale getirdiğimizde bu konuyu düşünmeyi bırakıyoruz. Motivasyonu geçici bir etki olarak görmemek lazım. Dış motivasyona dayalı sistemin olması demek, hava kaçırarak tekerleğe hava basıyorsunuz ve bir süre yola devam ediyorsunuz. Dış motivasyonda yapılan bu.

İnsanların kendi kendini motive edebilmelerini sağlamak ve bu tarz çalışma ortamları hazırlamak önemli. İç motivasyona yönelmek, alışkanlıklardan da vazgeçmek gerekiyor.

Kendi Kendine Motivasyon Biraz Polyannacılık Yöntemi Mi?

Değil, kolay bir motivasyon kaynağı değil. Günümüzde en zor şeylerden biri kendi kendimizi motive etmek. Kendi kendini motive edebilmek için bu disipline sahip olmak gerekiyor. o da uzun süreli başarı getiriyor. Başarılı kişiler içsel motivasyonları yüksek kişilerdir.

İşverenler, Yöneticiler Nasıl Motive Olur?

İşverenleri motive etmek kolay değil. En zor motive edilen grup. Beklentileri çok yüksek. Sorumluluğa dayanan motivasyon söz konusu. Bu da baskı oluşturabiliyor. Yöneticilerin, işverenlerin kendilerini motive etmeleri önemli. Şirket kültürü yaratmak da onlara bağlı. Motivelerini sağlayacak şey şirketlerin parasal hedefleridir. Bu hedeflerde bir süre sora yorar. Kendi becerilerine odaklanıyor olmaları önemli. Kendi hedeflerine yaklaşmalar ve kendilerini geliştirmeli motivasyonu arttırır. İnovasyon da güçlü motivasyon kaynağıdır. 

Münevver Birol: Pandemi nedeniyle Home Office çalışan sayısı epeyce fazla. Haliyle motivasyon da uzaktan yapılıyor. Sizce ne kadar etkili olabilir? Etkili olması için neler yapılmalıdır?

Home Office çalışma düzeni zorunluluk oldu. Motivasyon konusunda olumsuz yanlarının ağır bastığını söyleyebiliriz. Ev ve iş ortamının birbirinden ayrılması gerektiğini düşünenlerdenim. Daha motive edici oluyor. Aynı ortamda olmak olumsuzlukları beraberinde getiriyor, iş verimini de azaltıyor. Motivasyonu arttırmak için farklı ortamlarda çalışmak, çalışma düzenini değiştirmek, açık havada çalışmak gerekiyor. Olumsuzluğu azaltabiliriz ama süreci atlatana kadar tamamen azaltmak mümkün değil. 

Öğrenci Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Çalışma hedeflerimiz olmalı kısa vadeli düşünmemek lazım. Uzun vadeli bakabilmek, gelecekteki hedeflere odaklanabilmek önemli. Hayallere hedeflere odaklanmak gerekiyor. meraklarını, ilgilendikleri konulara yoğunlaşmalarını, sadece sınav değil, odağımızı değiştirebilmek, hobiler üzerinden gidebilmek sanatsal konular gibi etkili olduğunu söyleyebilirim. Dikkatimizi dağıtabilmek önemli. Geleceğe pozitif bakabilmemiz gerekiyor. uzmanlardan destek alınabilir. 

Siz Motivasyonunuzu Arttırmak İçin Neler Yapıyorsunuz?

Benim yaklaşımım şudur, kendim yapamayacağım şeyleri aktarmayı sevmem. Yeni şeyler öğrenmek beni motive ediyor. Konu üzerindeki bilgi seviyemin artması beni motive ediyor. Kitap okumak en önemli motivasyon, ilgi duyduğumuz şeylere yoğunlaşmak açısından. Yeni şeyler yeni ufuklara götürecektir. Hedeflere ilişkin içsel sesleri dinleyip bu doğrultuda çaba göstermek önemli. İşi oyuna çevirmek, iç motivasyonu anlamında hem de benim de uyguladığım bir taktik olarak söyleyebilirim.

motivasyon
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat