AnasayfaBlogMobilya ve Dekorasyon Bölümü (MYO)
Bölümler

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü (MYO)

28 Aralık 2020
Mobilya ve Dekorasyon Bölümü (MYO)

Çoğumuz günlük hayatımızda, özellikle pandemi döneminde çok fazla vakit geçirdiğimiz evlerimizin gözümüze güzel görünmesine ve zevkimize hitap edecek şekilde dekore etmeye oldukça önem veririz. Sosyal medyaya olan düşkünlüğümüz daha da arttıkça, ev dekorasyonlarının paylaşıldığı görsel içeriklerin de artması ve onlara sahip olmayı istemek doğal bir arzu.

Bu dekorasyonların bazıları evlerimizde yapılabilecek kadar kolay, bazıları ise ustalık ve teknik bilgi gerektiren işlerden olabilir. Henüz bölümünüzü seçmediyseniz ve dekorasyon yaparken mobilya yapımına da ilgi duyuyorsanız, işte teknik ve ustalık gerektiren bu işler için, üniversitelerin Mobilya ve Dekorasyon Bölümü tam size göre. Peki, nasıl bu mesleğe sahip olabilirsiniz? Detayları aşağıda paylaşalım. 

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Nedir? 

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü, her tür mobilya ve dekorasyon işinin tasarımdan son haline kadar, ürünün ortaya çıkmasını sağlayacak profesyonellerin eğitildiği mesleki bir bölümdür. Bu bölümün öğrencileri, ürünlerin tasarımlarından, planlama süreçlerine, kullanılacak malzemeden, uygulanması gereken teknolojiye kadar tüm bilgilere sahip olarak yetiştirilir.

Üretilen mobilyanın, üretim sonrası karşılaşılacak sorunlara hakim ve yapılacaklar konusunda bilgi sahibi olurlar. Uygulanacak mekan içerisinde nasıl konumlanması gerektiğini, hangi alanda ne kadar sağlam olabileceğini teknik ve uygulamalı olarak öğrenirler. Ürünün proje çiziminden hayata geçme sürecine kadar işin tüm inceliklerine hakim olurlar.

Bu bölümü seçmek isteyen öğrenciler meslek yüksekokulu bünyesinde iki yıl eğitim alarak teorik eğitimlerini tamamlayıp, önlisans diplomasını aldıktan sonra, nitelikli eleman olarak çalışma hayatına başlayabilirler. Mobilya ve Dekorasyon Bölümü mezunu olduktan sonra iş imkanları nelerdir? Aşağıdaki başlıkta bahsedelim. 

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü İş İmkanları Nelerdir? 

Mobilya ve Dekorasyon bölümünün iş imkanları oldukça geniştir. Kişi, bu bölümden mezun olduktan sonra ürünün tasarımından pazarlamasına kadar her türlü sürecine hakimdir. Çalışma hayali ve imkanlarına göre, ister kendi atölyesini açar, ister seri üretim yapan bir mobilya fabrikasında nitelikli olarak çalışmaya başlar, isterse de bir iç mimarlık ofisinde çalışabilir.

unlarla birlikte tasarım ve yaratıcı yeteneği gelişmiş ise dekorasyon markalarında çalışabilir ve danışmanlık yapabilir. Mobilya ve dekorasyon mağazalarında müşteri temsilcisi veya uygulamacı usta olarak çalışabilir. Prefabrik konut üretimi gibi tesislerde ustalık yapabilir. Ayrıca, kereste üretim tesislerinde de bir çok mobilya üzerine iş yapan kurum ve kuruluşlarda iş imkanı bulabilmektedirler.

Devlet sektöründe de iş imkanı bulunmaktadır. Mobilya ve Dekorasyon bölümünden mezun olan çalışan adayları, Orman Bakanlığı'na bağlı bulunun çeşitli kuruluşlarda, Kamu Personel Seçme Sınavı’ndan (KPSS) elde edecekleri geçer puan ile çalışmaya hak kazanırlar. 

Yukarıda da gördüğünüz gibi oldukça geniş kapsama sahip çalışma alanı bulunmakta. Peki, Mobilya ve Dekorasyon bölümü mezunları girdikleri bu işlerde neler yapar? Onlara biraz da göz atalım. 

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Mobilya ve Dekorasyon bölümünden mezun olan kişi artık hayal edilen ürünü, kağıtta işlemeye başlayarak, tasarımın aslını ortaya çıkarmak üzere işe koyulur. Nasıl mı? 

İlk olarak, yapılan tasarımı ve projesini inceler. İç mimar ya da endüstriyel tasarımcı ile çalışıyorsa detaylara hakim olmalıdır. Değiştirilmesi gereken, teknik anlamda olamayacak şeyleri uygun hale getirir. Tasarımın sahibi kendi ise, zaten duruma hakimdir. İkinci adımda üretimde çalışacak elemanların sahip olması gereken niteliklerini ve kaç kişi ile çalışması gerektiğini belirler.

Bu süreçler tamamlandıktan sonra çalışmaların genel planlarına uygun yürütülmesini sağlar. Yürütme işlemleri sırasında oluşan ya da oluşacak sorunları belirler ve gidermek üzere yapılması gerekenleri belirler. Sorunların giderilmesi sonrasında da zemin üzerinde çalışmak üzere, üretim için gereken malzeme listesini çıkarır ve maliyetini hesaplar.

Gereken onayları da aldıktan sonra malzeme siparişlerini verir. Gelen parçaları modele uygun halde bir araya getirir ve ahşap malzemeleri kesme, yontma ya da oyma işlemleri ile birleşime hazır olarak ayarlar. Montaja hazır hale gelen malzemeler, pürüzsüzleştirilir ve cilalatılıp takılması sağlanır. 

Tüm bunların yanında kullandığı alet ve ekipmanların bakımından da sorumlu olan Mobilya ve Dekorasyon ustası, yukarıda da okuduğunuz gibi tüm süreçlere hakim ve başında olan kişi olarak mesleğinin gerekliliklerini yerine getirmektedir. Peki, Mobilya ve Dekorasyon bölümüne gidecek olan öğrenciler tüm bu işleri yapmak için hangi dersleri görmektedir? Onu da bir başlık altında toplayarak merak eden öğrenci adaylarımızı bilgilendirelim. 

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü’nde aşağıdaki dersler verilmektedir. 

 • Tasarı Geometri,

 • Ağaç Malzeme Teknolojisi,

 • Temel Mobilya Tasarımı,

 • Mobilya Üretiminde Temel İşlemler,

 • Ahşap İşleme Teknikleri,

 • Ahşap Yüzey Süslemeciliği,

 • Bilgisayar Destekli Tasarım,

 • Klasik Mobilya Tasarımı,

 • Masif Mobilya Tasarımı,

 • Tutkallar ve Tutkallama Teknikleri,

 • Konut Mekan Tasarımı,

 • İşyeri Mekan Tasarımı,

 • Seri Üretim Teknikleri 

Ve tüm bunların yanında seri üretime uygulamalı olarak görecekleri pratik dersler gösterilmektedir. Meslek Yüksekokulunda dört yarı yıl olarak görülecek bu dersler sonrası önlisans diploması alınır. İstendiği takdirde Dikey Geçiş Sınavı’na girilerek dört yıllık Lisans eğitimine devam edilebilir. Lisans olarak geçebilecekleri bölümler ise, Orman Endüstri Mühendisliği ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı şeklindedir. 

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Taban Puanları ve Sırlama

Son olarak, okul seçeneği oldukça fazla olan Mobilya ve Dekorasyon bölümünün 2020 yılında ÖSYM sınavı sonucu kabul edilen öğrencilerin taban ve tavan puanlarına bir göz atalım. 

2020 yılı ÖSYM sınavı sonucu Mobilya ve Dekorasyon bölümünde okumaya hak kazanan öğrenciler, 170,71146 taban puan ile Afyon Kocatepe Üniversitesi, taban puanı en yüksek olan okul ise 278,26873 taban puanla İzmir Ekonomi Üniversitesi 569494 sıralama ile Mobilya ve Dekorasyon bölümüne yerleşmiştir.

Gelelim, tavan puana. Tavan puanı en düşük olarak 205,76771 puanla Kastamonu Üniversitesi 1684783 sıralama ile öğrenci kabul ederken, tavan puanı en yüksek okul 335,7066 puan, 866242 sıralama ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa olmuştur. 

Siz de bu bölümü okumak ve kendinizi iş hayatınızda daha başarılı yerlere taşımak istiyorsanız, IIENSTITU web sayfasından kişisel gelişim veya kariyer planlaması üzerine neler yapabileceğiniz konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. IIENSTITU’nün ücretsiz online eğitimlerinden yararlanabilir, IIENSTITU Blog sayfasından keyifli ve faydalı içerik yazıları okuyabilirsiniz. Ayrıca alacağınız online eğitimler sonunda gireceğiniz testler sonrası, kariyeriniz için kullanabileceğiniz bir sertifika almış olacaksınız.

mobilya ve dekorasyon bölümü mobilya ve dekorasyon mobilya ve dekorasyon bölümü (MYO) mobilya ve dekorasyon bölümü iş imkanları mobilya tasarım ön lisans
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209