Close
Mobil Menu Bars

Mobbing Nedir? Mobbinge Uğradığımızda Ne Yapılmalı?

15 Temmuz 2019, 2388 defa okundu.
Mobbing Nedir? Mobbinge Uğradığımızda Ne Yapılmalı?
mobbing nedir?

Tüm çalışanlar mesleki hayatlarında bir çok zorlukla karşılaşırlar. Günümüzde de oldukça sık rastlanan sorunlardan birisi de zorbalık olarak nitelendirilen mobbingdir. Mobbing iş yerinde birçok farklı şekle bürünerek kendini gösterebilir. Baskı, taciz, rahatsız etme, yıldırma uluslararası literatüre geçmiş mobbing’in bazı örnekleridir. Peki mobbing’in asıl sebebi nedir, nasıl engellenebilir, cezası var mıdır?

Mobbing İngilizcede yıldırma kelimesinden gelmektedir. İşyerinde psikolojik taciz terimini ifade eder. İşyerinde gücün kendisinde olduğunu hisseden ast-üst ilişkilerinde ya da hiyerarşik düzende bulunmadığı halde kendini karşısındakine göre güçlü hissedip o kişinin güçsüz yönlerini kullanarak psikolojik bakımdan çökertme, planlı baskı kurma ve sonrasında çalışanların yıpranma aşamasıyla devam eden bir yıldırma politikasıdır.

Konu ile ilgili yapılan araştırmalar incelendiğinde en belirgin ortak nokta olarak en sık görülen zorbalık türünün psikolojik zorbalık olduğu söylenebilmektedir.

Mobbing Sebepleri Nelerdir

İşyerinde kendisine tehdit olarak görülen, kendisinden daha çalışkan , azimli, başarılı kişilere karşı yapılma olasılığı yüksek olan bütün yıldırma politikaları sebep olarak gösterilebilir.

Kişi kendisinden daha iyi bir çalışan olduğunu hissettiği anda ast-üst ilişkisini kullanarak ya da aynı çalışma ortamında kıdem üstünlüğünü kullanarak karşıdaki çalışanın iş gücünü yavaşlatma, durdurma, işi zora sokma gibi tüm baskıları yapabilir. Bu baskılara genellikle genç çalışan ve kadın çalışanların maruz kaldığı ise ölçülmüş olan bir gerçekliktir.

mobbing nedir?

Mobbingin Ortaya Çıkış Şekillleri

İşyerinde bir üstün uyguladığı zorbalık bulunduğu mevki şartlarını, hiyerarşik düzeni kullandığı için daha sık görülür. Aynı zamanda üstü olmamakla beraber aynı işi yapan çalışma arkadaşın psikolojik zorbalığı da yine oldukça görülen durumlar arasındadır. O kişiyi başarısızlığa sürükleme adına yaptığı işi zorlaştırma, görevi dışında işler vererek yıldırma politikası uygulama, kişi hakkında dedikodu ve söylenti çıkarma son olarak tehdit ve tacize varan durumlar olarak kendini gösterir.

mobbing nedir?

Mobbing Durumunda Ne Yapılmalı

Mobbing kişini iş motivasyonu ve verimini düşüren,  kişiyi strese sürükleyen , işe karşı bağlılığı düşüren , işten ayrılmalara kadar süren durumları beraberinde getirir. Mobbing uygulayan kişi bir çalışma arkadaşınız ise bir üst birime, mobbinge maruz bırakan kişi bir üstünüz ise insan kaynakları, genel müdürlük birimine mutlaka durum anlatılmalıdır. Olayı gizleyip yokmuş gibi davranmak bu durumu bitirmeye değil aksine durumun devam etmesine sebebiyet verir. Amir ve müdürler mutlaka durumu bilmelidir ki bir sonuca ulaşılabilsin.

Unutulmamalıdır ki mobbing bir suçtur. Yönetim kadrosunun içinden çıkamadığı durumlarda çalışma ve sosyal hizmetler dahi aranarak suç duyurusunda bulunulabilir.

Mobbinge sessiz kalmaması gereken bir çalışan topluluğu yaratmak adına eğitim ve seminerler ile farkındalık yaratılıp çalışanların bilinçlendirilmesi sağlanmalıdır. Böylelikle mutlu çalışan mutlu işletme mottosu ile iş ortamının huzurun sağlanması, yüksek performans yüksek motivasyon yaratarak işletmeye daha fazla katkı sağlayan çalışan modeli yaratılması her açıdan işletmenin değerlerini arttıracaktır.

Unutulmaması gereken en önemli başlıklardan biri işletmenin temelini motivasyonu yüksek, huzurlu çalışanlar ortaya çıkartmaktadır. Bu huzuru bozan her hareket mobbingidir ve mobbing maddi manevi tazminata kadar giden adli bir suçtur.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünden mezun olmuştur.

İstanbul İşletme Enstitüsü Blog'da  İnsan Kaynakları,  mülakat gibi konularda yazmaktadır.

 

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Hande Ecevit
13 Aralık 2019
5.0

Mobbingten yorulduğum kadar hiçbir şeyden yorulmadım son dönemlerde. Mobbing eğitiminizi almayı düşünüyorum