Close
Mobil Menu Bars

Mobbing Nedir?

09 Ağustos 2016, 3357 defa okundu.
Mobbing Nedir?
Mobbing Nedir?

Günümüzde Mobbing kelimesi kimi insan için çok şey ifade ederken bazılarımız ise halen bu kelimenin ne anlama geldiğinin, aslında işyerinde yaşadığı fiziksel ve ruhsal olumsuzluğun ne olduğunun farkında değil. Türkçe anlamıyla Mobbing ‘’Yıldırma ‘’ olarakta tanımlanabilir. Birçok gelişmiş ülkede insanlar mobbinge maruz kalmanın zararlarını ve mobbing uygulayalan kişi ve kurumlara karşı kendini nasıl savunması gerektiğinin bilincindedir peki Mobbing nedir, mobbinge uğrayanların hakları nelerdir ve mobbinge karşı nasıl davranmamız gerekiyor.

Öncelikle Mobbing Nedir  ?

Öncelikle Mobbing; Hedef alınan kişi veya kişilere sistemli bir şekilde duygusal saldırı gerçekleştirmektir. Biraz daha açacak olursak çalışanları iş güvencesi, motivasyon gibi konularda psikolojik olarak çaresizliğe sürükleyen, yıpratan, korkutan, tacize uğrama, sağlığını bozma, kötü davranışlara ve yıldırmaya maruz kalmalarına sebep olan bir işyeri travmasıdır. Hatta bu durum; açıkça şerefini lekeleme, hakkında söylenti çıkarma, iftira atma, toplum önünde küçük düşürme gibi fiziksel ve bedensel olarak etkileyebilecek eylemlere kadar varabilmektedir.

Dr.Heinz Leymann, 1980’li yıllarda mobbing terimini iş hayatındaki baskı, yıldırma hareketleri, şiddet olarak tanımlamıştır. Leymann mobbing uygulayan kişileri iktidar açlığı olan, korkak, nevrotik kişiler olarak tanımlıyor.

Mobbing Durumu Nasıl Ortaya Çıkar?

  • Kişiye güvenilmediğinin hissettirilmesi,
  • Kişiden bilgi saklanması,
  • Kişinin yetkilerinin sınırlandırılması ve azaltılması,
  • Kişinin gruptan dışlanması,
  • Mesleki yeterliliğinin sorgulanması,
  • Kasten yerine getiremeyeceği işlerin verilmesi,
  • Kişinin küçük düşürücü ve iğneleyici sözlerle işte başarılı olmasının engellenmesi.

Mobbingin Kişi Üzerindeki Etkileri?

Mobbinge maruz kalan kişide kendine güven duygusunu yitirir. Toplumdan kendini soyutlamaya başlar. Bakış açısı değişir, paranoya, huzursuzluk, utanç, korku, ağlama, uyku bozuklukları, tansiyon, depresyon, panik atak, kalp krizine kadar giden ciddi sağlık sorunları ve travma sonrası stres ve psikolojik bozukluk yaratır. Tükenmişlik duygusu hisseder. İşe gitmememe isteği artar

Mobbinde Maruz Kalan Kişilerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Hukuksal çerçevede tanınan haklar:

İş sözleşmesinin haklı nedene dayanarak feshedebilme hakkı vardır.

Borçlar kanunu ve Türk Medeni Kanunu’na göre tazminat isteme hakkı bulunmaktadır.

Belli şartlarda ayrımcılık tazminatı isteyebilirler.

Mobbinge uğrayan işçi, mobbing yapan yöneticiye dava açabilir ve manevi tazminat talebinde bulunabilir.

Devlet hizmetlerinden yararlanılabilir. Alo 170 Hattı Mobbing uygulamaları için kamu kurumları ile işbirliği yapmaktadır.

Mevzuatımıza ilk kez Türk Borçlar Kanunu ile giren psikolojik taciz ifadesi “İşçinin kişiliğinin korunması” başlığı altında düzenlenmiştir. Bu hükümle işçinin işyerindeki psikolojik tacizlere karşı hukukî güvence altına alınması konusunda önemli bir adım atılmıştır. İşverenin bu maddeye aykırı davranışları sonucu ortaya çıkan zararların tazmini, sözleşmeye aykırılıktan doğan sorumluluk hükümlerine tâbi tutulmuştur.

Özetlersek işverenlere düşen en büyük sorumluluk; işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak; çalışanlar da iş sağlığı ve güvenliği konusunda her türlü önleme uymakla yükümlüdür. Uğradığınız her türlü fiziksel ve ruhsal saldırı da dava açmaktan, durumu yetkililere açıkça bildirmekten çekinmeyiniz.

Huzurlu ve güzel bir çalışma hayatı dilerim.

Bu yazı ilginizi çektiyse Çalışanı İstifaya Zorlayabilecek Durumlar başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Batuhan Çeliktaş
13 Aralık 2019
5.0

Mobbing hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ediyorum