AnasayfaBlogMobbing Hakkında Her Şey
Mobbing

Mobbing Hakkında Her Şey

24 Ekim 2020
Bu görüntüde başı ellerinin arasında, gözleri kapalı ve yüzü sıkıntıyla dolu bir kadın görülüyor. Uzun kahverengi saçları yüzünden geriye doğru toplanmış. Arkasında bir dizüstü bilgisayar ve turuncu çiçekli küçük bir saksı bitkisi bulunan bir masa var. Ön planda bir fincan kahve, içinde çiçekler olan bir vazo ve bir çift mor gözlük var. Resmin sağ tarafında bir yakanın yakın çekimi var. Görüntüdeki renkler sessiz ve arka plan bulanıktır, bu da izolasyon ve hüzün hissi verir. Kadının duruşu derin bir duygu ve umutsuzluk hissi veriyor.
Mobbing TanımıMobbingin TarihçesiMobbingin Etkileri
İş yerinde belli bir süre sistematik bir şekilde uygulanan psikolojik baskıİlk kez 1984 yılında İsveç'te 'İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık' konulu bir raporda kullanıldıÇalışanın moral ve motivasyonunun düşmesi, iş verimliliğinin azalması
Bir ya da birden çok kişi tarafından diğer bir kişiye uygulanan düşmanca ve aşağılayıcı davranışlar bütünü1993 yılında 'İş Yerinde Kişilerin Mağdur Edilmesi' adıyla yasal hale geldiİş yerinde huzursuzluk, iş yerinden ayrılma, iş yerinde ayrımcılık
Bir çalışanın diğer çalışanlar tarafından sürekli taciz edilmesi, tehdit edilmesi ya da küçük düşürülmesiTürkiye'de 2006 yılında kabul edilen 4857 sayılı İş Yasası'nda yer almaktadırPsikolojik sağlık sorunları, depresyon, anksiyete
Bireyin iş hayatında sürekli olarak zorbalığa uğraması, alay edilmesi ve izolasyonuna tanık olması durumudurDünya Sağlık Örgütü, 2010 yılında 'İşyerinde Psikolojik Şiddet' olarak tanımlamıştırKendine güven azalması, topluluk içerisinde yer alma isteğinin azalması, sosyal yaşamdan uzaklaşma
İşyerinde uygulanan baskı ve zorbalıkların bütünüAvrupa'da 20. yüzyılda iş yerlerine dikkat çeken bu durum, 20. yüzyılın sonlarında Amerika ve Asya'da da yaygınlaştıMesleki doyumsuzluk, işten soğuma, iş başarısının düşmesi

Öncelikle mobbing nedir onu bilmek gerek. Bu kavram ilk kez 1984 yılında İsveç’te “İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık” konulu bir raporda kullanılmış ve 1993 yılında da “İş Yerinde Kişilerin Mağdur Edilmesi” adı ile yasal olmuştur.
Mobbing, şirket içinde çalışanlar arasında ya da patron ile çalışan arasında yıldırma veya çalışma isteğini kırma gibi etik dışı bir psikolojik tacizdir. 

Bu taciz çatışmacı kişiliğe sahip kişiler tarafından diğerlerine göre daha sessiz olan çalışanlara yapılır. Çoğu iş yerinde bu psikolojik taciz uygulanmaktadır. Genel amaç, işçiyi istifaya zorlamak ve bu yolla çalışanın tazminat hakkı olmadan işten ayrılmasını sağlamaktır.

Mobbing Nasıl Ortaya Çıkar?

Mobbing uygulaması sadece yöneticiler tarafından değil çalışanlar tarafından da yapılabilir. Yöneticiler diğer çalışanları bu psikolojik baskıyı uygulamak için azmettirebilir. Çalışanlar tarafından yapılan bu yıldırıcı davranışlar için kişi yöneticiye başvurur. 

Oradan da olumsuz cevap gelince mecburen istifa etmek zorunda kalır. Sonuç olarak işi kendi isteğiyle bırakmış gibi gösterilir. 

Diğer Mobbing Uygulama Yöntemleri Neler?

 • Mesleki yeterlilik açısından sorgulama

 • Kişiye olan güvensizlik

 • Kasti olarak yetiştirilemeyecek işler verilmesi

 • Kişinin yetersizmiş gibi gösterilmesi

 • Kişinin yetkilerinin azaltılması 

Kişiye Etkileri Nelerdir?

 • Kişi öz güvenini kaybedebilir

 • Kendini toplumdan soyutlayabilir

 • Panik atak, paranoya, uykusuzluk ve depresyon gibi ruhsal sorunlara yol açabilir

 • Kazalar meydana gelebilir.

 • İntihar girişimleri olabilir.

 • Ağlama nöbetleri geçirebilir.

Nasıl İspatlanır?

 • Bu duruma maruz kalan kişi yanında bir tanık bulundurarak taciz uygulayan kişiye bu davranıştan vazgeçmesi gerektiğini açık bir dille belirtmelidir. Daha sonra iş yerindeki yetkiliye bu durumu bildirmelidir.

 • Çalışan kendisine uygulanan baskı ve şiddetin yer, tarih ve saat gibi bilgileri kayıt altına alarak kanıt olarak kullanabilir. Bu durumu az zararla atlatabilmek için psikolojik yardım almak iş yerine karşı önemli bir ispat olacaktır.

 • Maruz Kalan Kişinin Yapabilecekleri

 • İş sözleşmesi haklı sebebe dayanarak feshedilebilir

 • Türk Medeni Kanunu ve Borçlar Kanunu’na göre tazminat hakkı vardır.

 • Yönetici dava edilebilir ve manevi tazminat talebinde bulunabilir.

 • Verilen emirler, yaşanan olaylar ve anlamsız uygulamalar yazılı olarak kaydedilebilir.

 • Çalışma arkadaşları ile durum paylaşılıp grup halinde karşı durulabilir. 

Mobbing Gerçeği

Uzun yıllardır çalıştığınız şirket ekonomik sorunlardan dolayı küçülmeye gitmeye karar verdi. Sizi de işten çıkarması gerekiyor ancak yüklü bir tazminat ödemesi de yapmak istemiyor. Dolayısı ile istifa etmeniz onların yararına olacaktır. 

İşte bu durumun getirdiği menfaat duygusu gereği yönetici sizi istifa etmeye zorlayacaktır. Her zaman onayladığı beğendiği işi artık beğenmemeye ve yapamadığınız için sizi aşağılamaya başlar. Hatta bu durum çalışma ortamında herkesin duyacağı şekilde azarlama bile olabilir. Çalışma arkadaşlarınızı da bu konuda örgütlemiş bile olabilir.

Artık onlar da sizi dışlamaya ve size yukarıdan bakmaya başlar. Birlikte planlar yapıp bunu size duyururlar ama sizi dahil etmezler. Bütün bunlar sadece iş hayatınızı etkilese belki katlanılabilir ama aslında bunlar ruh sağlığınız etkileyen şeylerdir. 

Kendinizi yetersiz ve değersiz görmenize sebep olur. Öz güveninizi kaybedebilirsiniz, özel hayatınızda yanlış kararlar alabilirsiniz. Sosyal yaşamınız kaybolur gider. Bu durum ile tek başınıza uğraşmamak için bir uzmandan yardım almanız hem kişisel açıdan hem de özellikle hukuki açıdan faydalı olacaktır.

Hukuki açıdan faydalı olması demek bunu şirkete karşı bir kanıt olarak kullanabilirsiniz anlamına geliyor. Tüm bu durumlara maruz kalmamak için mobbing konusunda bilinçli olmalıyız. Mobbingi eğitim ile yenin.

Bu durumu tam olarak anlayabilirsek bize karşı yapılan davranışlar karşısında hazırlıklı oluruz. Ne yapacağımız gerektiğini biliriz. Çünkü kimsenin başka bir kimseye psikolojik baskı yapma hakkı yoktur. Yapılıyorsa da cezasız kalmamalıdır.

Konu ile ilgili Mobbing Nedir, Cezası Var Mıdır? yazısına bir göz atın. Ayrıca online eğitimler arasından seçeceğiniz ücretsiz Mobbing Eğitimi programına katılmanız size bu konuda fayda sağlar.

İş yerinde belli bir süre sistematik bir şekilde uygulanan psikolojik baskı, İlk kez 1984 yılında İsveç'te 'İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık' konulu bir raporda kullanıldı, Çalışanın moral ve motivasyonunun düşmesi, iş verimliliğinin azalması, Bir ya da birden çok kişi tarafından diğer bir kişiye uygulanan düşmanca ve aşağılayıcı davranışlar bütünü, 1993 yılında 'İş Yerinde Kişilerin Mağdur Edilmesi' adıyla yasal hale geldi, İş yerinde huzursuzluk, iş yerinden ayrılma, iş yerinde ayrımcılık, Bir çalışanın diğer çalışanlar tarafından sürekli taciz edilmesi, tehdit edilmesi ya da küçük düşürülmesi, Türkiye'de 2006 yılında kabul edilen 4857 sayılı İş Yasası'nda yer almaktadır, Psikolojik sağlık sorunları, depresyon, anksiyete, Bireyin iş hayatında sürekli olarak zorbalığa uğraması, alay edilmesi ve izolasyonuna tanık olması durumudur, Dünya Sağlık Örgütü, 2010 yılında 'İşyerinde Psikolojik Şiddet' olarak tanımlamıştır, Kendine güven azalması, topluluk içerisinde yer alma isteğinin azalması, sosyal yaşamdan uzaklaşma, İşyerinde uygulanan baskı ve zorbalıkların bütünü, Avrupa'da 20 yüzyılda iş yerlerine dikkat çeken bu durum, 20 yüzyılın sonlarında Amerika ve Asya'da da yaygınlaştı, Mesleki doyumsuzluk, işten soğuma, iş başarısının düşmesi
mobbing yıldırma dışlama psikolojik baskı mobbing eğitimi online eğitimler
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir kadın kara tahtanın önünde duruyor. Kollarını kavuşturmuş ve yüzünde şaşırtıcı derecede sıcak bir gülümseme var. Uzun, siyah saçları arkaya toplanmış ve üzerinde rahat, açık renkli bir gömlek var. Kara tahtanın üzerinde beyaz bir metin ve farklı renklerde birkaç şekil ve diyagram yazılı. Kadın kendinden emin ve memnun görünüyor, önündeki tahtada yazılı olan bilgileri bir an için kavrıyor. Görüntü kara tahtanın yakın çekimidir ve metnin ve diyagramların karmaşık ayrıntılarını göstermektedir. Kadının varlığıyla çerçevelenen genel kompozisyon, çevreye benzersiz bir bakış açısı sağlıyor.
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Uzun dalgalı siyah saçlı genç bir kadın beyaz bir arka plan üzerinde duruyor. Üzerinde ince siyah beyaz çizgili bir gömlek ve mavi bir kot pantolon var. Ellerini kalçalarına koymuş, kendinden emin ve kararlı bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor. Gözlerinin kenarları kırışan sıcak bir gülümsemesi var. Saçları geriye doğru toplanmış ve birkaç tutam yüzünü çerçeveliyor. Duruşu rahat ama kendinden emin, güçlü ve bağımsız bir varlık sergiliyor.Dr. Burcu Yiğit
10280
Bu görüntü stres yönetimi üzerine çevrimiçi bir kursa ait. Bir yığın siyah beyaz tabelanın önünde gülümseyen bir kadın. Kadın bir kolye takıyor ve görüntüde ağzının yakın çekimi yer alıyor. Ayrıca bazı beyaz metinlerin yakın çekimi de var. Arka plandaki işaretler bunun stresle başa çıkma konusunda bir online kurs olduğunu düşündürüyor. Kadının ifadesi ve tabelalardaki metin, bunun insanların stresi azaltmayı ve daha mutlu olmayı öğrenmelerine yardımcı olacak bir kurs olduğunu ima ediyor. Bu kurs muhtemelen stresle sağlıklı bir şekilde nasıl başa çıkılacağı ve yaşamda daha fazla denge yaratılacağı konusunda ipuçları ve stratejiler sağlayacaktır. İşaretler ayrıca kursun insanların strese karşı daha dirençli olmalarına ve daha olumlu bir bakış açısı oluşturmalarına yardımcı olacağını göstermektedir. Bu online kurs, insanların stresi nasıl azaltacaklarını ve genel sağlık durumlarını nasıl iyileştireceklerini öğrenmeleri için mükemmel bir yol gibi görünüyor.
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Bir kadın çerçevenin ortasındaki büyük beyaz bir beynin önünde duruyor. Açık renkli bir bluz ve koyu renk bir pantolon giymiş olan kadın ellerini göğsünün önünde kavuşturmuş. Geniş gülümsemesi ve parlak gözleri rahat ve mutlu olduğunu gösteriyor. Uzun siyah saçları yüzünden geriye doğru toplanmış ve siyah bir fonun önünde duruyor. Beyin beyaz ve ebruli bir dokuya sahip. Çerçevenin büyük bir kısmını kaplıyor ve ince siyah bir kenarlıkla çevreleniyor. Beynin detayları çok net ve kadın ön planda hayranlık dolu bir bakışla duruyor.
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat