Close
Mobil Menu Bars

Medyada Dijital Pazarlama Yöntemi

05 Eylül 2019, 1484 defa okundu.
Medyada Dijital Pazarlama Yöntemi
dijital pazarlama, medya, sosyal medya, online eğitimler, dijital pazarlama eğitimi, sertifika,

Teknolojinin internetin gün geçtikçe hızla gelişmesi ve ulaştığı birey sayısının artmasıyla gündelik ve profesyonel birçok alanın dijitalleşme süreci başlamıştır. Bu süreçlerden biri de dijital pazarlama olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Dijital Pazarlama Nasıl İşliyor?

Dijital pazarlama geleneksel medyada olarak tanımlanmış yöntemlere alternatif olarak internet ve teknoloji altyapısını, interaktif mecraları kullanarak markanın ve yapılan işin tanıtımını yapmaktır. Bu süreçle birlikte geleneksel pazarlama faaliyetleri, etkinliğini kaybetmeye başlamıştır. İnternet sayesinde sürece dahil olan görsel unsurlar son tüketiciye giden yolu renklendirmiştir. Markasını ya da ürününü tanıtmak isteyenler için birden fazla dijital pazarlama yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerden biri sosyal medya platformlarını kullanmaktır.

Sosyal Medyada Dijital Pazarlama 

İnternetin durağan bir yapıdan çıkıp etkileşimli bir hal almasıyla sosyal ağ ve sosyal medya kavramı hayatımıza girmiştir. Bu kavramlar kısaca bireylerin ve kurumların interneti kullanarak birbirleri ile karşılıklı, etkin ve eş zamanlı bilgi paylaşımı içinde olmalarını ifade eder. Sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirilen faaliyetlerden biri de pazarlama olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık günümüzde dijital pazarlama ile ürün satışı çok daha kolay.

Sosyal medyada dijital pazarlama nasıl yapılıyor?

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen dijital pazarlama faaliyetlerinde tanıtılmak istenen hizmet ya da ürün sosyal ağ platformları üzerinden kullanıcıların paylaşımına sunulur. Sosyal medya platformlarında dijital pazarlama yaparken hedef kitleye göre reklam faaliyetleri gerçekleştirilir. Kitlenin büyüklüğüne göre pazarlama faaliyetlerinin maliyeti belirlenir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra istenilen pazarlama faaliyetinin verimliliği ölçülür.

Bu paylaşımın amacı müşterilerin dikkatini ürün ya da hizmet üzerine çekmek yani reklam yapmaktır. Bu aşamada paylaşım yapılan platformun reklam ve pazarlama hizmetlerinden yararlanılabileceği gibi özel yazılım uygulamalarından da faydalanılabilir. İstenilen geri dönüşün sağlanıp sağlanmadığı tespit etmek için gerekli ölçümler yapılır. 

Bu ölçümler için performans kriterleri belirlenerek yapılır. Performans kriterleri, reklamın modeline, kampanyalara göre göre değişiklik gösterir. Belirlenen kriterlere göre hedefler belirlenir. Dijital pazarlama ile belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının ölçümü yapılır.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması Neden Önemli?

İnternet ve sosyal medya kullanım oranı dünyada ve ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla dijital pazarlama ve mobil uygulamalar artık birlikte çalışır halde. 2018 yılı itibari ile dünyada 4.38 milyar internet kullanıcısı vardır. Bu kullanıcılar aktif olarak sosyal medya platformlarını da kullanmaktır. En çok bilinen ve kullanılan sosyal medya platformu Facebook’un bugün 2,27 milyar kullanıcı bulunmaktadır. 

Görsel veri paylaşımına yönelik içerikleri ile dikkat çeken Instagram 894 milyon, Twitter ise 250 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. Sosyal medya kullanıcıların platformlara göre farklı özellikleri vardır. Bu özellikler: yaş, cinsiyet, sosyal medyayı kullanım amacı da olabilir. Sosyal medya üzerinden dijital pazarlama yapılırken, kullanıcıların bu özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Hedef Kitle

İstatiksel bilgiler ve geçerli duruma bakıldığında sosyal medya pazarlaması yapmak, hedeflenen kitleye ulaşmak için oldukça kolay ve göz ardı edilemez bir imkandır. Kullanıcıların birbiri ile etkileşimde oldukları sosyal medya platformlarında pazarlama yapmak aynı zamanda güncelliği yakalamak anlamına gelir. Kullanıcının aradığı bir ürün ya da hizmet hakkında aradığı bilgiye istediği platformda erişmesi dijital pazarlamanın amacına ulaştığını gösterir.

Büyük kitlelere, kısa zamanda ve düşük maliyetlerle pazarlama yapabilmek günümüzde ancak dijital pazarlama ile mümkündür. Ürün ya da hizmetini sunmak isteyen kişi veya kurumlar sosyal medya pazarlaması sayesinde istediği kitleye kısa süre içinde ulaşır. Etkileşimin yüksek olduğu bu platformlarda pazarlama yapmak hızlı ve kolay olduğu gibi kazançlıdır. Siz de dijital pazarlama trenini kaçırmayın. Konu ile ilgili eğitimler alın.

Dijital Pazarlama için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler programlarında verilen dijital pazarlama eğitimi derslerinde etkili pazarlama politikaları ve kuralları, satış ve pazarlama, müşteri tanımlama ve müşteri deneyimleri gibi pek çok eğitim içeriği bulunmaktadır. Bu eğitimlerin sonunda alacağınız sertifika size bir prestij sağlayacaktır.

Yazar: Hatice Kübra Çakır
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!