Close
Mobil Menu Bars

Masal Terapisti Nasıl Olunur?

17 Ekim 2020, 749 defa okundu.
Masal Terapisti Nasıl Olunur?
 masal terapisti, masal terapileri, oyun terapileri, çocuk gelişimi, masal terapisi eğitimi 

Çocukların gelişimi ve içsel dünyalarını anlamaya yönelik son yıllarda sıkça başvurulan oyun terapileri, her ebeveynin bilmesi gereken bir alandır. Oyun terapileri, çocuğun yaşadığı duygudurumlarını tespit eden ve zihinsel, psikolojik gelişimine hız kazandıran bir terapi yöntemidir. Geçmişten bugüne kullanılan ve yararları konusunda hemfikir olunan oyun terapisi, farklı tekniklerle uygulanır. Günümüzde popüler olan ve fayda sağlayan oyun terapi tekniklerinden biri de masal terapisidir.

Masal terapisi, çocuk ya da yetişkinlerin kendi iç dünyalarını masal ve hikâye yoluyla anlatmalarına olanak sağlayan bir terapi türüdür. Genellikle 3-13 yaş aralığındaki çocuklara uygulansa da son yıllarda yetişkinlerin de kendini masallarla anlatmalarına imkân verilmiştir. Elbette her terapi yöntemi gibi bu terapi türünü de profesyonel masal terapistleri uygulamaktadır. Masal terapisti, aldığı eğitim neticesinde ilgili kişilere terapi uygulayan kişidir. Masal terapisti nasıl olunur, sorusunun cevabını vermeden önce masal terapisinden biraz daha bahsetmek gerekir. 

Masal terapileri, kişinin anlam dünyasına ulaşmaya yarayan bir teropotik yöntemdir. Bu terapi yöntemi çocuklar için başlatılmış; fakat yetişkinlerin de zaman zaman kendilerini masal ile daha rahat ifade edebildikleri ortaya çıkmıştır. Masal terapisinin temel amacı, kişinin (çoğunlukla çocuğun), yaşadığı içsel sıkıntı ve sorunlarını masallar yoluyla aktararak kendini ifade etmesine ve rahatlamasını sağlamaktır. Terapi boyunca çocuk hiçbir zorlama olmaksızın kendi dünyasını anlatır ve terapinin ilerideki aşamalarında tespit edilen sorunlara, çözüm yolları aranır. Ayrıca çocuğun kendini ifade edecek bir ortam bulması, özgüven gelişimine de katkı sunacaktır. Sonuçta yetişkinler gibi kendini  ve sorunlarını anlatamayacak yaştaki çocukların, kendi içsel dünyalarındaki anlamları kullanmaları ancak oyun terapisi ve masal terapileri ile mümkün olacaktır. 

masal terapisti, masal terapileri, oyun terapileri, çocuk gelişimi, masal terapisi eğitimi

İçsel Dünyanın Kapısını Aralamak: Masal Terapisti

Oyun terapileri, çocuğun yaşadığı sorunlara karşı çocuğun aşina olduğu yöntemleri kullanan bir terapi uygulamasıdır. 3-13 yaş aralığındaki çocuklar, kendilerini kolayca sözcük ve cümlelerle ifade edemezler. Daha çok oyun ve eğlenmek için kullandıkları; oyuncaklar, hikâyeler ve oyun türleri ile kendi dünyalarını yaşatırlar. Masal ve hikâyeler, geçmişten bugüne insanların düşsel yolculuklarına anlam kattıkları biricik yöntemlerdendir. Bir terapi olarak da hem hayal gücünü kullanmaya hem de altta yatan sorunların metafor, simge ve duygu yoluyla açığa çıkarılmasına yardımcı olur. 

Masal terapilerini doğru ve etkili uygulama işi ise masal terapistlere kalmıştır. Masal terapisti, çocuğun içsel ve duygusal çatışmalarını çözmek için uygun terapi aşamalarını etkinleştirmek ile görevlidir. Tabii ki her meslek gibi masal terapisti olabilmek için de eğitim almak şarttır. Özellikle çocuk ve psikoloji söz konusu olduğunda gerekli eğitimleri tamamlayarak uygulama yetkisini sahip olmak önemlidir. Masal terapisti nasıl olunur sorusunun ilk cevaplarından biri, psikoloji ile yakından ilişkili alanlardan mezun olma şartı olarak yanıtlanabilir. Çocuk gelişimi ile ilgili uygulamalar, mutlaka eğitim gerektiren yöntemler içerir. 

Oyun ve masal terapileri uygulamak için öncelikle lisans ve yüksek lisans düzeyinde ilgili bölümlerden mezun olmak gerekiyor. Bu bölümleri ve meslek dallarını şöyle özetleyebiliriz:

  • Psikoloji
  • Çocuk Gelişimi
  • Psikolojik Danışmanlar
  • Klinik Psikologlar
  • Okul Öncesi Öğretmenleri
  • Aile Danışmanları
  • Özel Eğitim Uzmanları
  • Pedagoglar
  • Rehber Öğretmenler

Bu alan ve meslek dahilinde bulunan kişiler, uygun kurumlardan eğitim alarak masal terapisti olabilirler. Masal terapi eğitimleri herkese açık olsa da bir kariyer seçimi için yukarıdaki alanlar ile yakından ilişkili olmak gerekir. Masal terapisti olma yolunda, çocuk ile iletişim kurma becerileri büyük önem kazanmaktadır. Sertifikalı eğitim almış olmanız resmi olarak sizi masal terapisti yapabilse de bu işin, bazı yetkinlik ve beceriler istediğini de açıktır. Masal terapisti, bir nevi içsel dünyaya giden yolu döşemektedir. Bu yolu doğru ve emin adımlarla yürümek için terapistin çocuğu asla zorlamaması gerekiyor. Her terapi yöntemi, danışanı yargılamadan ve zorlama olmaksızın ifade etme aşamasını uygulayarak başarıya ulaşır. Masal terapisi de masal terapistinin gözlemleri ve düşünceleriyle diğer aşamaları etkinleştirir. 

Masal terapistleri, terapi boyunca uygun masalları çocuğa okur ve çocuğu süreç boyunca gözlemler. Çocuğun masalın gidişatına gösterdiği tepkiler, geliştirdiği duygu ve düşünceler, sorunun merkezine yönelik de bir fikir sunabilir. Bunun yanında terapist yalnızca masal okumaz. Uygun masal materyallerini hazırlar, masal seçimini yapar ve çocuğun kendi dünyasını masallar yoluyla anlatmasına yardımcı olur. Çocuğun masal anlatma aşaması, terapinin en önemli anlarından biridir. Çocuk, içsel çatışmalarını masal yazımı ve anlatımı ile gösterebilir. Doğrudan anlatamadığı çatışma ve sorunları, simgesel olarak anlatır. 

Masal Terapisi Kimlere Uygulanır?

Masal terapileri, içsel ve psikolojik kaynaklı sorun yaşayan çocuk veya yetişkinlere uygulanır. Bunun yanında masal anlatımı, okullarda, ev ortamında ve kliniklerde uygulanan bir yöntemdir. Terapi olarak ise mevcut soruna çözüm bulmak için kullanılır. Günlük hayatta karşılaşılan ve çözüme kavuşmayan sorunlara karşı oyun terapi türlerinden biri seçilir ve uygulanır. Masal terapileri; travma kaynaklı sorunlar, sosyal davranış zorlukları, boşanma sonrası stres bozukluğu, özgüven sorunu ile kaygı ve korkuların uygun çözümü için kullanılır. Özellikle aile ve okul kaynaklı sorunların, çocukları etkiledikleri bilinen bir durumdur. Oyun terapilerinin amacı da içsel dünyasında yaşadıklarını bir sorun olarak ortaya çıkaran çocuğu, rahatlatmak ve gelişimini sekteye uğratmamaktır. 

masal terapisti, masal terapileri, oyun terapileri, çocuk gelişimi, masal terapisi eğitimi

Masal Terapisi Eğitimleri Nelerdir?

Masal terapi eğitimi, yalnızca masal terapisti olmak isteyenler için hazırlanmamıştır. Çocukların dünyasını anlama yolunda, masal terapi eğitimi herkese fayda sağlayan konulara sahiptir. Özellikle ebeveynlerin ve öğretmenlerin masal terapi eğitimleri almaları, çocuklar ile iletişim için büyük öneme sahiptir. Bu eğitimi alarak çocuğun dünyasına dair farkındalık artar ve çocuğun düş gücünü kullanmasına da destek olunur.

Masal terapi eğitimleri, yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde verilir. Eğitim boyunca, masal terapi teknikleri ve işlevleri öğretilir. Masal ve masal materyalleri hakkında bilgi verilir ve hangi terapi yöntemlerinin kullanılabileceği tartışılır. Herkese açık olan masal terapi eğitimleri, masal eğitimini ve çocuk psikolojisini anlama noktasında fayda sağlar. Bir kariyer seçimi için olmasa dahi masal terapi eğitimi almak, terapi türlerinin çeşitli görünümleri hakkında bilgi sahibi olmanıza yarar. Ayrıca, çocuk yetiştirme konusunda da masal terapisi size büyük katkılar sunacaktır. Eğitim alma gibi bir düşünceniz var ise Enstitü tarafından da verilen masal terapi eğitimi sayfasını ziyaret edebilir ve konu başlıklarını inceleyerek eğitimi alabilirsiniz. 

Masal Terapisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Masal terapisi, çocuk ya da yetişkin bireye uygulanabilen bir oyun terapi türüdür. Terapide amaçlanan şey, masal ve hikâyeler yoluyla kişinin kendi içsel duygudurumlarını rahatça anlatmalarını sağlamaktır. Bu terapi yoluyla çocuk ya da yetişkin, var olan ve rahatsızlık yaratan sorunu ifade eder, rahatlar ve terapi sürecinde de uygun yöntemleri uygulayarak psikolojik gelişimine olumlu katkı sunar. 

Masal Terapisti Nasıl Olunur?

Masal terapisti olma yolundaki ilk adım, ilgili bölümleri okumak ve ilgili alanlarda çalışmaktır. Bu bölüm ve alanlar; çocuk gelişimi, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, psikoloji, pedagog, okul öncesi öğretmenlik, aile danışmanlığı, özel eğitim ve sosyal hizmetler olarak görülmektedir. Uygun bölüm ve alanı bitirenler, sertifikalı masal terapi eğitimlerini alarak masal terapisti olarak görevlendirirler. 

Masal Terapistleri Ne İş Yapar?

Masal terapisti, masal ve hikâye anlatımı yapar ve süreç boyunca çocuğu gözlemler. Terapist, yalnızca masal okuması yapmaz, çocuğun dünyasını anlatmasına da olanak sağlar. Terapi süreci boyunca çocuk ile iletişim bağını kopartmadan uygun terapi yöntemlerini uygular. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!